Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Kam na bike

Spojenie toho najlepšieho z dvoch regiónov, to je Dachstein West

Dve obľúbené oblasti Soľnej komory – Dachstein Salzkammergut a Tennengau – sa spojili do jedného zážitkového regiónu Dachstein West.
Matúš Bušík
Spojenie toho najlepšieho z dvoch regiónov, to je Dachstein West

Foto: Foto WOM GmbH Andreas Meyer

Región Dachstein West vznikol spojením spolkových krajín Salzbursko a Horné Rakúsko naprieč ich hranicami a zahŕňa salzburské oblasti Abtenau, St. Martin, Annaberg a Rußbach a hornorakúske strediská Gosau, Bad Goisern, Obertraun a Hallstatt.

Súčasťou tohto regiónu je aj autentická, dramatická, no i pohodová kultúrna krajina Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut, ktorá získala medzinárodné uznanie – od roku 1997 patrí do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

V lete je tento región lákadlom predovšetkým pre turistov a bikerov. Neopakovateľná pestrosť na relatívne malej ploche, spojená s množstvom jazier a dych berúcich výhľadov, je pre nich to pravé orechové.

Ponuka nekonečných kilometrov vynikajúco značených cyklotrás k tomu je samo-zrejmosťou. Infraštruktúra pre cyklistov, najmä cestárov a cross-country jazdcov, je tu naozaj na jednotku s hviezdičkou.

Jar a leto patria v Dachstein West jednoznačne bicyklom, či už si radi dávate do tela na klasických horských bicykloch, alebo si radšej bez spoteného trička užívate výhľady z e-bikov. A budete sa mať načo dívať.

Lokalita pôsobí typicky rakúsky– ako krásna upravená záhrada s množstvom väčších a menších jazier, ktoré sú obklopené malebnými pahorkami, ale aj vysokými a skalnatými štítmi.

Napríklad taký večne zasnežený ľadovec Dachstein s výškou 2995m n. m. (najvyšší vrch Štajerska a Horného Rakúska) vidno z mnohých miest a tvorí jedinečnú scenériu tejto lokality.

Alpy za rohom

Foto: Julian Elliott Photography

Slováci už pochopili, aké je skvelé mať alpské veľ-hory doslova za hranicami. Po 4 hodinách cesty z Bratislavy vystúpite v regióne, aký inde nenájdete.

Dachstein West je bližšie než talianske Dolomity či francúzske Alpy. Využite však práve výhodu nás ako susedov Rakúska, že sa tam môžete vydať už pred hlavnou sezónou, alebo, naopak, stráviť tam príjemný teplý septembrový či októbrový víkend.

Inak vám hrozí, že sa stanete súčasťou masového turizmu. A najmä, vyberte sa ďalej, lebo väčšina návštevníkov Soľnej komory sa dopúšťa práve základnej chyby – do itinerára si zapíšu výhradne Hallstatt. A rozhodne je kam ísť ďalej.

Hurá na biky

Foto: Foto WOM GmbH Andreas Meyer

Ak už máte Hallstatt za sebou, je čas vydať sa na biky a preskúmať celý región Dachstein West zo sedla bicykla. Stačí si určiť, koľko máte voľných dní, koľko kilometrov chcete denne prejsť a koľko času chcete venovať ďalším zaujímavostiam. Potom zobrať mapu, ktorú vám na požiadanie ochotne dajú v ktoromkoľvek infocentre, pichnúť prstom a jazda sa môže začať.

V regióne Dachstein Salzkammergut môžete naozaj naháňať kilometre cyklotrás, čaká ich tu na vás až 800, pričom štvrtina z nich vedie priamo lesmi. Patria k nim aj legendárny okruh Dachsteinrunde, tréningové trasy pretekov Trophy, náročné a dobrodružné trasy pre gravelové bicykle a cyklochodník Salzkammergut E-Trail pre elektrobicykle.

Ak vás do Rakúska neťahá až tak výkon, ale skôr krajina, môžete si vybrať široké a pohodlné lesné cesty, ktoré vás zavedú k horským chatám, kde sa podávajú výborné miestne lahôdky.

Ak vám bude stačiť už zopár kilometrov v sedle, bicykel môžete zaparkovať na niektorej z verejných pláží pri desiatkach jazier. Skočíte dopríjemne osviežujúcej vody a po chvíľke budete zregenerovaní a pripravení na ďalšie kilometre.

Dachstein Salzkammergut
Nachádza sa na území spolkovej republiky Horné Rakúsko, juhovýchodne od pohoria Dachstein. Jeho štyri obce sú zapísané v zozname UNESCO: Bad Goisern am Hallstättersee, Gosauam Dachstein, Obertraun a Hallstatt. Typické pre túto oblasť sú mohutné hory, krištáľové jazerá, lesy, lúky a vysokohorské pastviny.

Kontakty

Tourismusverband Inneres Salzkammergut

Aspoň raz za život

Foto: Foto WOM GmbH Andreas Meyer

Raz ročne sa Dachstein Salzkammergut premení na dejisko maratónu horských bicyklov, kde štartuje okolo 5000 pretekárov zo 40 krajín sveta.

Legendárny Salzkammergut Mountain Bike Trophy poznajú mnohí ako najťažšie cyklistické preteky v Rakúsku. No aspoň raz za život by sa mal na nich zúčastniť každý, kto je skutočne srdcom biker.

Trasa dlhá 210 kilometrov a prekonávajúca takmer neuveriteľných 7119 výškových metrov je každopádne ultra disciplína aj na celoeurópske pomery.

Prestížny čierny finišerský trikot trate Asa stal postupne kultovým objektom medzi všetkými, ktorí radi drú kilometre a výškové metre. Medzi účastníkmi sú každoročne aj celebrity.

No nezúfajte, prihlásiť sa môžete aj na trate s dĺžkami 22, 37, 53, 74 a119 kilometrov, rovnako ako na technicky náročnú all-mountain disciplínu s 55 kilometrami.

Aj pre fanúšikov gravelu

Ak patríte k fanúšikom gravelu, môžete si v regióne zajazdiť na 3 vyznačených gravelových cyklochodníkoch, ku ktorým pribudlo nedávno ďalších10 v podobe GPX túr.

Na nenáročné lesné cesty v oblasti Dachstein Salzkammergut sa gravely bez zbytočných vychytávok hodia priam ideálne. Ak sa nevyhýbate občasným ostrým stúpaniam, čaká vás tu super gravelový zážitok.

Zážitkový Tennengau

Foto: ©Gasteservice Tennengau

Do Tennengau sa dostanete veľmi jednoducho zo Salzburgu, je to čo by kameňom dohodil. Jeho 14 pôvabných obcí s množstvom výletných cieľov ponúka neopakovateľnú prírodnú scenériu vhodnú aj pre rodinné výlety.

Je to typický zážitkový región – môžete sa tam spoľahnúť na skvelé služby, ústretových ľudí, nezabudnuteľné výlety a skvelú kuchyňu. Tú zažijete nielen na gurmánskych slávnostiach zvaných GenussFeste, ale aj v obyčajných podnikoch v Tennengau.

Syr, ktorý je pre región typický, si najlepšie vychutnáte v početných salašoch na horských pastvinách, ku ktorým sa dostanete aj bikom.

Ako inak, bikeri tu majú raj, či už idete na horskom biku, alebo si beriete elektrobicykel, v Tennengau nájdete štedrých 720 kilometrov značených trás vrátane obľúbených cyklochodníkov Salzburger Almentour a Dachsteinrunde.

Ak pôjdete s deťmi alebo v páre, môžete si vychutnať jednoduchšie, no romantické trasy pozdĺž rieky Salzach.

Vtomto regióne je aj najväčšia rakúska oblasť vysokohorských pastvín Postalm, kde uvidíte zo sedla biku nádherné náhorné plošiny.

Deti tam s vami môžu absolvovať aj náučné tematické okruhy, užívať si zážitkové svety, obdivovať panákov zo sena pozdĺž ciest, či voziť sa na bobových dráhach. V tomto kraji sa rozhodne vyplatí spomaliť a užívať si.

Tennengau
Tennengau je rozmanitý prázdninový región so 14 pôvabnými obcami neďaleko Salzburgu. Jeho 32 špičkových výletných cieľov ponúka neopakovateľnú intenzitu prázdninových zážitkov pre celú rodinu. A všetky majú jedno spoločné: sú zasadené do pôsobivej prírodnej scenérie Tennengau.

Kontakty

  • Gästeservice Tennengaus Tel: +43 624570050
  • E-mail:info@tennengau.com
  • Web: tennengau.com

Salzburská Almentour

Foto: ©Bernhard Moser

Ak budete mať ešte stále sily a čas, neváhajte a vyrazte v Tennengau na viacdenný cyklovýlet, ktorý je výborným spojením športu a gastronómie.

Salzburská Almentour je trasa pre horské bicykle, ktorá sa začína v Annabergu, v salzburskom údolí rieky Lammer a končí v Soľnej komore.

Prechádza sa cez Bergalm, Zwölferhorn, Wolfgangsee, Postalm a Edtalm. 55% povrchu tvoria lesné cesty, 40% je spevnený povrch a zvyšných 5% zastupujú traily.

Milovníci horských bicyklov a e-MTB prekonajú na tejto trojdňovej trase celkom 143 kilometrov s prevýšením 4170 metrov.

Trasa je známa aj ako 3 dni a 30 alpských pastvín. Práve na nich si bikeri užívajú zastávky v horských chatách s reštauráciami a hostincami, kde si doprajú tradičnú hornorakúsku kuchyňu.

Ak patríte k športovo zdatným cyklistom, zvládnete Almentour aj za dva dni.

Ako sa dostať do Dachstein West?
Do Rakúska sa ľahko dostanete autom, no a ak si chcete vyskúšať ekologickú formu dovolenkovania, alebo máte iné dôvody, môžete doma nechať aj to. Vlaky sú dnes bežne vybavené vozňami určenými pre bicykle a ľahko sa tak zo Slovenska po koľajniciach dopravíte trebárs až do Salzburgu alebo Hallstattu. Ako najekologickejší možný dopravný prostriedok pocelom regióne Dachstein West vám potom poslúži práve bicykel, pričom trasy si môžete vyberať podľa destinácií, do ktorých chcete zavítať, alebo podľa ich náročnosti. V obidvoch prípadoch vám pomôžu podrobné informácie, ktoré k cyklovýletom v tomto regióne s informáciami a ponukami pre letnú turistickú sezónu nájdete na www.dachstein.at alebo www.dachstein­salzkammergut.cz

Ako na dovolenke v Dachstein West ušetriť?

Využiť môžete niektorú z nasledujúcich zľavových kariet:

  • Kartu Tennengau PLUS Card získajú nocujúci hostia zdarma v ubytovacom zariadení.(www.tennengau.com/erlebnis/tennengau-pluscard/)
  • Karta Salzkammergut Card: Sommer Card (salzkammergut.at)
  • Lístok na štyri vrcholy Gipfelticket Salzkammergut: Gipfelticket: 4 vrcholy –1 lístok | Dachstein Krippenstein (dachstein-salzkammergut.cz

Aktuality

11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu