Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Jazdec AG2R Citroën mal pozitívny test na tramadol, diskvalifikovali ho z Giro d’Italia

22-ročného Francúza Alexa Baudina vyradili z výsledkov Gira, ale zákaz činnosti nedostal.
Martin Sarvaš
Jazdec AG2R Citroën mal pozitívny test na tramadol, diskvalifikovali ho z Giro d’Italia

Foto: AG2R Citroën

Francúzsky pretekár Alex Baudin z tímu AG2R Citroën bol so spätnou platnosťou diskvalifikovaný z Giro d’Italia po tom, čo dve vzorky jeho krvi  odhalili prítomnosť zakázaného lieku proti bolesti tramadolu.

V dôsledku pozitívneho testu na tramadol boli jeho výsledky z talianskej Grand Tour, ktoré zahŕňali desiate miesto v 12. etape vyradené.

Keďže išlo o prvý priestupok 22-ročného mladíka a pozitívny test nepredstavuje porušenie antidopingových pravidiel, môže pokračovať v pretekaní.

Baudin strávil dva dni v úniku na tohtoročnom Gire, v 12. a 19. etape. Rok 2023 je jeho prvým rokom ako profesionál vo WorldTour s tímom AG2R. V sobotu na pretekoch Clásica San Sebastián obsadil 29. miesto.

„Analýzy dvoch vzoriek vysušenej krvi, ktoré poskytol jazdec 24. mája v 17. etape Giro d’Italia 2023, odhalili prítomnosť tramadolu a jeho dvoch hlavných metabolitov,“ uvádza UCI.

„V súlade s lekárskymi pravidlami UCI a po dôkladnom preskúmaní prípadu je jazdec diskvalifikovaný z Giro d’Italia 2023. Proti tomuto rozhodnutiu sa možno v priebehu nasledujúcich 10 dní odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS).“

Tím AG2R Citroën incident odmietol komentovať.

Čo je to tramadol?

Ide o liek na predpis, ktorý je na trhu od 70. rokov 20. storočia, no rozšírené používanie sa začalo až od 90. rokov.

Tramadol je centrálne pôsobiace analgetikum, a teda liek proti bolesti, ktorý vykazuje účinky podobné opioidom. Avšak na rozdiel od tradičných opioidov ako je morfín alebo kodeín, tramadol nepochádza z prírodných zdrojov a tiež nie je chemicky príbuzný s opioidmi. Tramadol je syntetická chemikália.

Tramadol je účinný pri zvládaní slabej až strednej bolesti, no stále prichádza s nežiaducimi vedľajšími účinkami, ktoré zahŕňajú závraty a ospalosť, nevoľnosť a vo vyšších dávkach aj dýchacie problémy.

Porušenie zákazu užívania tramadolu je priestupkom podľa lekárskych pravidiel UCI a nepredstavuje porušenie antidopingových pravidiel. Preto Quintana nedostal zákaz činnosti a môže naďalej pretekať. Medzinárodná cyklistická federácia zakázala tramadol v roku 2019.

UCI už však roky lobuje u Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), aby zakázala tramadol, ale zatiaľ nebol zaradený na zoznam zakázaných látok.

Aktuality

Včera 17:18 SRAM vyvinuli pohon Eagle Powertrain, ktorý udáva nový trend automatického radenia.

Motor od spoločnosti Brose je skombinovaný s technológiou Eagle Transmission a umožňuje automatické radenie.

Včera 11:21 Tím Jumbo-Visma potvrdil, že súhlasí s odchodom Primoža Rogliča.

Aj keď ešte počas Vuelty hovoril šéf tímu Richard Plugge, že „prestup Primoža Rogliča neprichádza do úvahy“, situácia sa zmenila, vzhľadom na čoraz reálnejšie zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step. (Het Nieuwsblad)

Včera 11:21 Veľká fotogaléria: Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón objektívom Maxa Čistého.

Máme tu pre vás ďalšiu fotogalériu z víkendového Kaktus Bike Bratislavského MTB maratónu, tentokrát od mladého fotografa Maxa Čistého.

Včera 11:00 Specialized má byť sponzorom pre bicykle v zlúčenom tíme Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

Začiatkom tohto týždňa sa v Brede konalo stretnutie medzi výkonným predstaviteľom Jumbo-Visma a delegáciou zo Specializedu. (HLN)

Včera 10:44 Odíde Primož Roglič z Jumbo-Visma? Záujem majú Ineos, Lidl-Trek, Bahrain aj Movistar.

Zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step je čoraz reálnejšie, čo znamená aj pravdepodobnejší odchod Primoža Rogliča z tímu. (GCN)

Zavrieť reklamu