Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jazdec AG2R Citroën mal pozitívny test na tramadol, diskvalifikovali ho z Giro d’Italia

22-ročného Francúza Alexa Baudina vyradili z výsledkov Gira, ale zákaz činnosti nedostal.
Martin Sarvaš
Jazdec AG2R Citroën mal pozitívny test na tramadol, diskvalifikovali ho z Giro d’Italia

Foto: AG2R Citroën

Francúzsky pretekár Alex Baudin z tímu AG2R Citroën bol so spätnou platnosťou diskvalifikovaný z Giro d’Italia po tom, čo dve vzorky jeho krvi  odhalili prítomnosť zakázaného lieku proti bolesti tramadolu.

V dôsledku pozitívneho testu na tramadol boli jeho výsledky z talianskej Grand Tour, ktoré zahŕňali desiate miesto v 12. etape vyradené.

Keďže išlo o prvý priestupok 22-ročného mladíka a pozitívny test nepredstavuje porušenie antidopingových pravidiel, môže pokračovať v pretekaní.

Baudin strávil dva dni v úniku na tohtoročnom Gire, v 12. a 19. etape. Rok 2023 je jeho prvým rokom ako profesionál vo WorldTour s tímom AG2R. V sobotu na pretekoch Clásica San Sebastián obsadil 29. miesto.

„Analýzy dvoch vzoriek vysušenej krvi, ktoré poskytol jazdec 24. mája v 17. etape Giro d’Italia 2023, odhalili prítomnosť tramadolu a jeho dvoch hlavných metabolitov,“ uvádza UCI.

„V súlade s lekárskymi pravidlami UCI a po dôkladnom preskúmaní prípadu je jazdec diskvalifikovaný z Giro d’Italia 2023. Proti tomuto rozhodnutiu sa možno v priebehu nasledujúcich 10 dní odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS).“

Tím AG2R Citroën incident odmietol komentovať.

Čo je to tramadol?

Ide o liek na predpis, ktorý je na trhu od 70. rokov 20. storočia, no rozšírené používanie sa začalo až od 90. rokov.

Tramadol je centrálne pôsobiace analgetikum, a teda liek proti bolesti, ktorý vykazuje účinky podobné opioidom. Avšak na rozdiel od tradičných opioidov ako je morfín alebo kodeín, tramadol nepochádza z prírodných zdrojov a tiež nie je chemicky príbuzný s opioidmi. Tramadol je syntetická chemikália.

Tramadol je účinný pri zvládaní slabej až strednej bolesti, no stále prichádza s nežiaducimi vedľajšími účinkami, ktoré zahŕňajú závraty a ospalosť, nevoľnosť a vo vyšších dávkach aj dýchacie problémy.

Porušenie zákazu užívania tramadolu je priestupkom podľa lekárskych pravidiel UCI a nepredstavuje porušenie antidopingových pravidiel. Preto Quintana nedostal zákaz činnosti a môže naďalej pretekať. Medzinárodná cyklistická federácia zakázala tramadol v roku 2019.

UCI už však roky lobuje u Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), aby zakázala tramadol, ale zatiaľ nebol zaradený na zoznam zakázaných látok.

Aktuality

20:31 Video: Birell Bikefest 2024 aftermovie.

Najväčší bicyklový festival v strednej Európe Birell Bikefest 2024 opäť prekonal očakávania a my sme boli svedkami ďalšieho skvelého ročníka. Množstvo bicyklov, pretekov, fanúšikov a zábavy zaplavilo kálnický kopec a skvelá bike atmosféra sa niesla vzduchom počas celého víkendu. Asi nejako takto.

17:37 Dylan Groenewegen vyhral v šprinte úvodnú etapu Okolo Slovinska, jedinú horskú prémiu získal jazdec Pierre Baguette.

Groenewegen vyhral tesne pred Alexandrom Kristoffom a tretí finišoval Phil Bauhaus. Z jazdcov slovenského tímu Pierre Baguette sa umiestnil najlepšie Adam Líška, ktorý skončil na 22. mieste, zatiaľ čo jeho český tímový kolega Tomáš Kalojíros sa dostal do úniku a vybojoval jediný možný bod na horskej prémii, takže sa oblečie do dresu lídra súťaže vrchárov.

17:06 Torstein Træen vyhral z úniku horskú 4. etapu Okolo Švajčiarska, do žltého dresu sa oblečie Adam Yates.

Etapa sa končila na vrchole stúpania Gotthard Pass, v ktorom sa dokázal Nór Træen ako jediný jazdec z úniku udržať pred favoritmi celkovej klasifikácie. Adam Yates zaútočil 4 km pred cieľom, vytvoril si veľký náskok a skončil druhý, vďaka čomu sa stal priebežným lídrom celkového hodnotenia.

11:35 Rebríček 10 najbezpečnejších cestných heliem roku 2024.

Americký technický inštitút Virginia Tech otestoval 89 cestných heliem, z ktorých najlepšie vyšla prilba Giro Aries Spherical.

09:52 Foto: Nový majstrovský špeciál Canyon Aeroad Mathieu van der Poela.

Nový pretekársky bicykel Mathieu van der Poela má nielen nový dizajn, ale ide tiež o prototyp nového modelu Aeroad, ktorý Canyon ešte nepredstavil.

Zavrieť reklamu