Jakub Jenčuš porazil všetkých favoritov a je novým majstrom Slovenska v endure

Relatívne čerstvý vicemajster Slovenska v XCO nedal na domácich tratiach v Košiciach šancu tým najostrieľanejším enduristom a vybojoval si premiérový majstrovský titul v tejto disciplíne.
Matúš Bušík

Košické cyklotraily – Ke.Cy hostili Majstrovstvá Slovenska v endure po prvýkrát. Trať merala dokopy 45,7 km a jazdci na nej prekonali prevýšenie necelých 1100 metrov.

Trate v Košiciach sú rýchle a je na nich minimum ťažkých a strmých technických úsekov. Tento predpoklad hral do kariet tým jazdcom, ktorí boli fyzicky najlepšie pripravení.

To sa potvrdilo v mužskej elitnej kategórii, ktorú sa podarilo vyhrať domácemu jazdcovi tímu PROefekt Across UCI MTB Team Jakubovi Jenčušovi, ktorý sa venoval cyklokrosu a v súčasnosti hlavne pretekom v disciplíne cross-country. Vyhrať majstrovstvá Slovenska sa mu podarilo na XC bicykli, čo podčiarkuje nižšiu technickú náročnosť tratí.

V cieli však Jakub dominoval a na 6 rýclostných skúškach dosiahol víťazný čas 22:46,05. Na druhom mieste za ním sa umiestnil známy enduro pretekár Martin Knapec z CTM Racing tímu, ktorý na víťaza stratil 26,7 sekundy.

Na treťom mieste sa umiestnil aktuálny majster Slovenska v zjazde Denis Kohút, reprezentujúci CTM Racing tím, so stratou 32 sekúnd. Štvrtý skončil veľmi tesne ďalší XC pretekár z tímu PROefekt Across UCI MTB Florián Papcun, ktorého od pódia delilo len 0,2 sekundy.

V ženskej kategórii sa prekvapenie nekonalo a majstrovský titul si suverénne vyjazdila Simona Kuchyňková z OKOeverywhere Racing. V cieli jej namerali výsledný čas 27:43,01. Pred drhou Kristínou Galuškovou z Enjoy the Ride team mala v cieli náskok 1:35 min.

Tretia skončila poľská pretekárka Iwona Czyszczoň so stratou 3:40 min. V rámci majstrovstiev Slovenska sa na pódium postavila Natália Ďugelová, ktorá bola 3. najrýchlejšou zo slovenských pretekárok. Na víťazku stratila takmer 15 minút, čo však bolo spôsobené penalizáciou (9:25 min) za nesplnenie časového limitu pretekov.

Medzi juniormi bol najrýchlejším jazdcom talentovaný Maroš Krupa, reprezentujúci Transition/Beastie bikes. V cieli dosiahol výsledný čas 24:34,34 a pre druhým Jakubom Mudrákom z CMS-Cyklo mal v cieli náskok 1:06 min. Na treťom mieste preteky dokončil Dávid Cibík z tímu Okoeverywhere Racing so stratou 1:24 min.

V kategórii Masters 35+ rokov sa z víťaztsva tešil nestarnúci Peter Drábik z Okoeverywhere Racing. Na trati dosiahol výsledný čas 25:36,75 a pred druhým Martinom Koreňom z Prodigy Racing mal náskok 36 sekúnd. Na treťom mieste medzi najskúsenejšími pretekármi sa umiestnil Martin Brozman z Weldtite Cyklo Turiec so stratou 37,2 sekundy na víťaza.

Pretekalo sa aj na elektrobicykloch a najrýchlejším jazdcom bol Filip Sklenárik z Enjoy the Ride team. V cieli dosiahol víťazný čas 22:42,81 a teda najrýchlejší čas dňa. Na druhom mieste sa umiestnil Adam Milo z CTM Racing Team a tretí skončil mladý talent Richard Tandara rovnako z CTM Racing Team.