Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Pello Bilbao vyhral z úniku 10. etapu Tour de France, víťazstvo venoval zosnulému Ginovi Mäderovi

V záverečnom šprinte jazdcov z úniku skončil a druhom mieste Georg Zimmermann a tretí prešiel cieľom Ben O'Connor.
Martin Sarvaš

10. etapa Tour de France 2023

 

  • Vulcania → Issoire
  • Profil: kopcovitá
  • Dĺžka: 167,2 km
  • Prevýšenie: 3151 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny): 43,1 km/h
  • Víťaz: Pello Bilbao (Bahrain Victorious)

Pello Bilbao (Bahrain Victorious) sa stal víťazom desiatej etapy Tour de France 2023. Bilbao bol najrýchlejší v záverečnom šprinte šiestich jazdcov v úniku, pričom na druhom mieste skončil Georg Zimmermann (Intermarché-Circus-Wanty) a tretí prešiel cieľom Ben O’Connor (AG2R Citroën).

Vďaka svojmu prvému etapovému víťazstvu na Tour de France sa Bilbao výrazne posunul v celkovej klasifikácii na piate miesto so stratou 4:34 minúty na priebežného lídra Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma).

Pello Bilbao venoval víťazstvo tímovému kolegovi Ginovi Mäderovi, ktorý nedávno tragicky zomrel po páde na pretekoch Okolo Švajčiarska.

„Prekročil som hranicu a jednoducho som zo seba dostal všetok hnev, ktorý som mal vo vnútri, pamätajúc si dôvod tohto víťazstva,“ povedal a ukázal na špeciálny tímový emblém na drese, ktorý je venovaný Ginovi Mäderovi.

„Je to špeciálne víťazstvo – pre Gina. Bol to jediný dôvod. Bolo ťažké pripravovať sa na Tour posledné dva týždne. Všetku svoju pozitívnu energiu som dal na to, aby som na Tour urobil niečo pekné.“

Priebeh etapy

Desiata etapa bola aj napriek vysokým teplotám od úvodu veľmi hektická pre neustále súboje o únik.

Po niekoľkých útokoch sa vpredu vytvorila skupina 22 jazdcov po stúpaní Col de la Moréno. Dokonca aj Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) a Tadej Počacar (UAE Team Emirates) boli jej súčasťou spolu so Simonom Yatesom (Jayco-AlUla) a Romainom Bardetom (DSM-Firmenich).

Až po 41 km sa však vytvorila na čele stabilná sedemčlenná skupina jazdcov, v ktorej boli Kasper Asgreen (Soudal-Quick Step), Georg Zimmermann (Intermarché-Circus-Wanty), Nick Schultz (Izrael-Premier Tech), Esteban Chaves (EF Education-EasyPost), Pello Bilbao (Bahrain Victorious), Warren Barguil (Arkea-Samsic ), Mattias Skjelmose (Lidl-Trek).

Do protiútoku sa pustil Julia Alaphilippe (Soudal-Quick Step) a pridali sa k nemu Ben O’Connor (AG2R-Citroën), Harold Tejada (Astana), Krists Neilands (Israel-Premier Tech), Antonio Pedrero (Movistar), Anthony Perez (Cofidis) a Michal Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).

Po vytvorení dvoch skupín v úniku pelotón spomalil, aj keď výrazný náskok jazdcom na čele nenechal, keďže vpredu bol aj jeden z favoritov celkovej klasifikácie Pello Bilbao.

Neilandsovi sa podarilo oddeliť z úniku 53 km pred cieľom, zatiaľ čo tímy Alpecin-Deceuninck a Jayco-AlUla sa striedali na čele pelotónu, aby sa znížili náskok úniku z troch na dve minúty.

Van Aert a Van der Poel v zjazde unikli z pelotónu, keď bolo 46 km do cieľa, ale postupne ich pelotón dobehol na čele s jazdcami tímu Ineos Grenadiers, zatiaľ čo Neilands išiel stále na čele osamote.

Krists Neilands však už nemal v závere dostatok energie, aby prišiel sám až do cieľa a 3 km pred cieľom ho dobehlo päť jazdcov – Bilbao, Chaves, Zimmermann, O’Connor a Pedrero.

O’Connor sa snažil vyhnúť šprintérskemu záveru a skúsil zaútočiť 1,8 km pred cieľom, ale jeho pokus nebol úspešný. Bilbao a Zimmermann využili výhodu v cieľovej rovinke, zrýchlili a v šprinte bol napokon rýchlejší Pello Bilbao pred Zimmermannom a tretí prešiel cieľom Ben O’Connor.

</p> <h3>Záverečný kilometer 10. etapy Tour de France 2023</h3> <p>

</p> <h3>Výsledky 10. etapy Tour de France 2023</h3> <p>

Aktuality

Včera 21:10 Video: Mark Cavendish prišiel zničený do cieľa náročnej horskej etapy Tour de France, ale časový limit stihol.

Pätnásta etapa mala necelých 200 km a prevýšenie cez 5000 metrov, takže pre šprintérov bolo veľmi náročné, aby zvládli prísť do cieľa v časovom limite. Nakoniec sa to podarilo všetkým okrem Brama Weltena z tímu dsm-firmenich PostNL.

Včera 17:28 Tadej Pogačar predviedol ďalší neuveriteľný výkon a vyhral už tretiu etapu na Tour de France.

Jonas Vingegaard zaútočil 10,3 km pred cieľom v rozhodujúcom stúpaní Plateau de Beille, ale Pogačar bez problémov zareagoval a o 5 km neskôr sám zaútočil. Tadej Pogačar prišiel do cieľa osamote s viac ako minútovým náskokom pred Vingegaardom a tretí Remco Evenepoel prešiel cieľom s takmer trojminútovou stratou.

Včera 16:36 Pelotónom na Tour de France sa šíri COVID-19, organizátori opäť zaviedli povinné respirátory.

Kvôli Covidu už z Tour odstúpili Tom Pidcock, Juan Ayuso a Michael Mørkøv.

Včera 15:49 Video: Divák hodil Pogačarovi aj Vingegaardovi do tváre zemiakové lupienky. Polícia ho už zatkla.

Dva kilometre pred cieľom 14. etapy Tour de France stál nevychovaný divák, ktorý hodil chipsy do tváre najprv Tadejovi Pogačarovi a o pár sekúnd neskôr aj Jonasovi Vingegaardovi, ktorý prenasledoval Slovinca v žltom drese.

Včera 14:53 „Jazdím šialené watty, a aj tak nás stále dobiehajú,“ hovorí Mathieu van der Poel o výkonoch na Tour de France.

Van der Poel sa dostal do úniku počas 13. etapy, ale po nespočetných snahách o víťazstvo z úniku sa napokon rozhodovalo v záverečnom šprinte, v ktorom si pripísal Jasper Philipsen druhé etapové víťazstvo na Tour 2024.

Zavrieť reklamu