Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Pello Bilbao vyhral z úniku 10. etapu Tour de France, víťazstvo venoval zosnulému Ginovi Mäderovi

V záverečnom šprinte jazdcov z úniku skončil a druhom mieste Georg Zimmermann a tretí prešiel cieľom Ben O'Connor.
Martin Sarvaš

10. etapa Tour de France 2023

 

  • Vulcania → Issoire
  • Profil: kopcovitá
  • Dĺžka: 167,2 km
  • Prevýšenie: 3151 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny): 43,1 km/h
  • Víťaz: Pello Bilbao (Bahrain Victorious)

Pello Bilbao (Bahrain Victorious) sa stal víťazom desiatej etapy Tour de France 2023. Bilbao bol najrýchlejší v záverečnom šprinte šiestich jazdcov v úniku, pričom na druhom mieste skončil Georg Zimmermann (Intermarché-Circus-Wanty) a tretí prešiel cieľom Ben O’Connor (AG2R Citroën).

Vďaka svojmu prvému etapovému víťazstvu na Tour de France sa Bilbao výrazne posunul v celkovej klasifikácii na piate miesto so stratou 4:34 minúty na priebežného lídra Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma).

Pello Bilbao venoval víťazstvo tímovému kolegovi Ginovi Mäderovi, ktorý nedávno tragicky zomrel po páde na pretekoch Okolo Švajčiarska.

„Prekročil som hranicu a jednoducho som zo seba dostal všetok hnev, ktorý som mal vo vnútri, pamätajúc si dôvod tohto víťazstva,“ povedal a ukázal na špeciálny tímový emblém na drese, ktorý je venovaný Ginovi Mäderovi.

„Je to špeciálne víťazstvo – pre Gina. Bol to jediný dôvod. Bolo ťažké pripravovať sa na Tour posledné dva týždne. Všetku svoju pozitívnu energiu som dal na to, aby som na Tour urobil niečo pekné.“

Priebeh etapy

Desiata etapa bola aj napriek vysokým teplotám od úvodu veľmi hektická pre neustále súboje o únik.

Po niekoľkých útokoch sa vpredu vytvorila skupina 22 jazdcov po stúpaní Col de la Moréno. Dokonca aj Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) a Tadej Počacar (UAE Team Emirates) boli jej súčasťou spolu so Simonom Yatesom (Jayco-AlUla) a Romainom Bardetom (DSM-Firmenich).

Až po 41 km sa však vytvorila na čele stabilná sedemčlenná skupina jazdcov, v ktorej boli Kasper Asgreen (Soudal-Quick Step), Georg Zimmermann (Intermarché-Circus-Wanty), Nick Schultz (Izrael-Premier Tech), Esteban Chaves (EF Education-EasyPost), Pello Bilbao (Bahrain Victorious), Warren Barguil (Arkea-Samsic ), Mattias Skjelmose (Lidl-Trek).

Do protiútoku sa pustil Julia Alaphilippe (Soudal-Quick Step) a pridali sa k nemu Ben O’Connor (AG2R-Citroën), Harold Tejada (Astana), Krists Neilands (Israel-Premier Tech), Antonio Pedrero (Movistar), Anthony Perez (Cofidis) a Michal Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).

Po vytvorení dvoch skupín v úniku pelotón spomalil, aj keď výrazný náskok jazdcom na čele nenechal, keďže vpredu bol aj jeden z favoritov celkovej klasifikácie Pello Bilbao.

Neilandsovi sa podarilo oddeliť z úniku 53 km pred cieľom, zatiaľ čo tímy Alpecin-Deceuninck a Jayco-AlUla sa striedali na čele pelotónu, aby sa znížili náskok úniku z troch na dve minúty.

Van Aert a Van der Poel v zjazde unikli z pelotónu, keď bolo 46 km do cieľa, ale postupne ich pelotón dobehol na čele s jazdcami tímu Ineos Grenadiers, zatiaľ čo Neilands išiel stále na čele osamote.

Krists Neilands však už nemal v závere dostatok energie, aby prišiel sám až do cieľa a 3 km pred cieľom ho dobehlo päť jazdcov – Bilbao, Chaves, Zimmermann, O’Connor a Pedrero.

O’Connor sa snažil vyhnúť šprintérskemu záveru a skúsil zaútočiť 1,8 km pred cieľom, ale jeho pokus nebol úspešný. Bilbao a Zimmermann využili výhodu v cieľovej rovinke, zrýchlili a v šprinte bol napokon rýchlejší Pello Bilbao pred Zimmermannom a tretí prešiel cieľom Ben O’Connor.

Záverečný kilometer 10. etapy Tour de France 2023

Výsledky 10. etapy Tour de France 2023

Aktuality

Včera 17:18 SRAM vyvinuli pohon Eagle Powertrain, ktorý udáva nový trend automatického radenia.

Motor od spoločnosti Brose je skombinovaný s technológiou Eagle Transmission a umožňuje automatické radenie.

Včera 11:21 Tím Jumbo-Visma potvrdil, že súhlasí s odchodom Primoža Rogliča.

Aj keď ešte počas Vuelty hovoril šéf tímu Richard Plugge, že „prestup Primoža Rogliča neprichádza do úvahy“, situácia sa zmenila, vzhľadom na čoraz reálnejšie zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step. (Het Nieuwsblad)

Včera 11:21 Veľká fotogaléria: Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón objektívom Maxa Čistého.

Máme tu pre vás ďalšiu fotogalériu z víkendového Kaktus Bike Bratislavského MTB maratónu, tentokrát od mladého fotografa Maxa Čistého.

Včera 11:00 Specialized má byť sponzorom pre bicykle v zlúčenom tíme Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

Začiatkom tohto týždňa sa v Brede konalo stretnutie medzi výkonným predstaviteľom Jumbo-Visma a delegáciou zo Specializedu. (HLN)

Včera 10:44 Odíde Primož Roglič z Jumbo-Visma? Záujem majú Ineos, Lidl-Trek, Bahrain aj Movistar.

Zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step je čoraz reálnejšie, čo znamená aj pravdepodobnejší odchod Primoža Rogliča z tímu. (GCN)

Zavrieť reklamu