UCI výrazne zvyšuje pokuty za nevyhovujúce oblečenie a privysoko vytiahnuté ponožky.

Medzinárodná cyklistická únia upravila predpisy pre viacero menších priestupkov a nové pokuty začnú platiť od začiatku roka 2024.

Príliš vysoko vytiahnuté ponožky by mohli byť pre cyklistov v roku 2024 podľa nových predpisov UCI celkom drahé.

Za privysoko vytiahnuté ponožky dostanú jazdci v budúcej sezóne pokutu 2000 švajčiarskych frankov, čo je v prepočte viac ako 2000 eur.

UCI tiež zvýšila tresty za jazdu za tímovými autami a zvýšila pokuty za neregulárnu jazdu personálu v konvoji alebo na pretekárskej trati.

Nie sú to len ponožky, ktorých sa týka zvýšenie pokút. Ak si jazdec na pódiu neoblečie správne oblečenie, bude čeliť čeliť pokute 500 švajčiarskych frankov (519 eur) a odobratiu 2 až 15 bodov UCI.

Nosenie nevyhovujúceho oblečenia na pretekoch môže mať za následok pokuty v rozmedzí od 50 do 2000 švajčiarskych frankov. Čím väčšie preteky, tým vyššie pokuty. Takže ak si na pretekoch WorldTour, majstrovstvách sveta alebo olympijských hrách oblečie jazdec príliš dlhé ponožky, dostane celkom vysokú pokutu.

Zvýšil sa aj trest pre jazdcov, ktorí si počas pretekov dajú dole prilbu. Julian Alaphilippe dostal tento rok pokutu 500 švajčiarskych frankov za to, že si počas štvrtej etapy na Tirreno-Adriatico dal dole helmu, keď si chcel vyzliecť spodnú termo vrstvu. V roku 2024 bude trest zahŕňať aj diskvalifikáciu.

Presné znenie pravidla pre výšku ponožiek

UCI stanovila v roku 2019 limity pre výšku ponožiek.

„Ponožky a návleky na topánky nesmú byť vyššie ako výška definovaná ako polovičná vzdialenosť medzi stredným laterálnym malleolusom a stredom hlavy fibule.“

Fibula je koleno a malleolus je členok, takže ponožky alebo návleky by nemali byť vyššie ako stred medzi kolenom a členom. Ešte jednoduchšie – ponožky nesmú byť vyššie ako približne v strede holene.

UCI dodala k tomuto pravidlu aj ilustráciu znázorňujúcu maximálnu výšku ponožiek cestných cyklistov na pretekoch.