Šialené zjazdy Toma Pidcocka a Boba Jungelsa či vrchárske schopnosti Richarda Carapaza a Lennarda Kämnu.

Tento rok sme boli svedkami viacerých obdivuhodných, niekedy až šialených, víťazstiev zo sólo únikov na 3-týždňových etapových pretekoch Grand Tour – Tour de France, Giro d’Italia a Vuelta a España.

1. Tom Pidcock – 12. etapa Tour de France 2022

Práve vďaka jeho technickým schopnostiam v zjazde sa dostal 22-ročný Brit do úniku a neskôr predviedol aj svoju silu v kopcoch, keď sa stal víťazom etapy Tour na vrchole legendárneho L’Alpe d’Huez.

2. Richard Carapaz – 12. etapa Vuelta a España 2022

Carapaz zaútočil necelé 2 km pred cieľom v ťažkom stúpaní na Peñas Blancas a do cieľa prišiel osamote. Okrem toho vyhral 14. aj 20. etapu a stal sa celkovým víťazom vrchárskej súťaže.

3. Rigoberto Urán – 17. etapa Vuelta a España 2022

17. etapa bola poslednou možnosťou pre únik na tohtoročnej Vuelte. Urán sa dostal do 13-členného úniku plného silných pretekárov. Záverečných 20 km etapy bolo plných útokov, takže vedúca skupina sa postupne roztrhala. 35-ročný Kolumbijčan bol napokon v záverečných metroch najsilnejší z vedúcej trojice.

4. Bob Jungels – 9. etapa Tour de France 2022

30-ročný Luxemburčan Bob Jungels zaútočil už 60 km pred cieľom a v zjazde z Col de la Croix si vytvoril výrazný náskok. Pinot bol najväčšou Jungelsovou hrozbou dňa, keď sa pokúsil dobehnúť osamoteného útočníka v hlavnom stúpaní prvej kategórie Pas de Morgins, no Jungels si napokon udržal náskok a do cieľa prišiel osamote.

5. Lennard Kämna – 4. etapa Giro d’Italia 2022

Kämna bol v úniku spolu s ďalšími 13 pretekármi a rozhodujúce bolo záverečné dlhé stúpanie na Etnu (22,9km / 1358m). Na čele išiel osamotený Juan Pedro López, ktorého Kämna dobehol 2,7 km pred koncom. López nezvládol poslednú zákrutu pred cieľom, stratil rýchlosť  a z víťazstva sa tak tešil 26-ročný Nemec.

6. Hugo Houle – 16. etapa Tour de France 2022

Hugo Houle predviedol krásne 39 km sólo po tom, ako sa mu podarilo vytvoriť náskok v zjazde pred záverečným stúpaním na Mur de Pégure. Zjazd do cieľového mesta Foix zvládol Kanaďan opäť skvele a víťazstvo venoval bratovi Pierrickovi, ktorého v roku 2012 zabil opitý vodič a s ktorým ako deti spolu pozerali v televízii Tour de France.