Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Vyskúšali sme: Aerodynamický tunel Hurricane Factory

Po ceste do Liptovského Mikuláša nás prekvapil sneh, ktorý by na fotkách z prvej polovice októbra naozaj nemal čo robiť. Zima je tu, či sa nám to páči, alebo nie, a s ňou aj niekoľko mesiacov nervózneho čakania na prvý deň, kedy sa z biku nevrátite ako po výbuchu továrne na blato a premrznutí na kosť. A práve v mesiacoch, keď je adrenalínu akútny nedostatok, dáva návšteva Liptova väčší zmysel, ako kedykoľvek predtým. Boli sme si zalietať v jedinom aerodynamickom tuneli na Slovensku, a adrenalínom sme sa predávkovali...
Biker

Žltá kocka tesne pri aquaparku Tatralandia ukrýva naozajstný unikát. V jej útrobách stoja štyri obrovské motory – každý z nich s výkonom 300 kW. Prúd vzduchu, ktorý pod tlakom vháňajú do 14 metrov vysokého a takmer 5 metrov širokého vertikálneho tunela vie s ich pomocou dosiahnuť až takmer 300 kilometrov za hodinu – a aj vtedy pracujú len na bezpečných 86% svojej potenciálnej kapacity, a aj vtedy spotrebujú až 1,3 mW elektriny – hodnota, ktorá podľa tabuliek predstavuje spotrebu približne 200 priemerných domácností!

Ak sa rozhodnete Hurricane Factory navštíviť, vkročíte teda do naozaj výnimočnej budovy. Nič vás však nepripraví na to, čo zažijete v jej samotnom srdci.

Všetky voľné predmety, ktoré by mohli odletieť a dostať sa do lopatiek obrovských motorov, sú v tuneli zakázané. Čo-to už o tom vie aj Peppa Pig.

Aj pre úplných začiatočníkov

Stredobod pozornosti tvorí sklenený tunel a v miestnosti okolo neho vládne pohodová atmosféra. V pohodlných vakoch na sedenie sledujú akciu odohrávajúcu sa za sklom ostrieľaní letci, ktorí do Liptovského Mikuláša cestujú z celého sveta a trénujú niekedy aj niekoľko týždňov vkuse.

V tuneli sa v rýchlych intervaloch strieda skupinka japoncov, talianka trénujúca let hlavou dolu, aj austrálčania, ktorý svoj odlietaný čas na Slovensku počítajú už na hodiny. To však neznamená, že by išlo len o zábavku pre vyvolených a skúsených. Po ich boku akciu sledujú aj nervózni začiatočníci čakajúci na svoje prvé zoznámenie sa s hurikánom. O ich maximálnu bezpečnosť sa starajú skúsení inštruktori, ktorí nováčika po celý čas v prúde vzduchu stabilizujú a nabádajú ho na základe dohodnutých posunkov skúšať si svoje prvé manévre.

Väčšina prvoletcov sa dokáže bez pomoci udržať vo vzduchu už počas prvých pár minút inštruktáže a skúsiť si jednoduché otočky, či vystúpať v tuneli trochu vyššie. A ak budete chcieť predsa len o niečo viac akcie, inštruktor vás chytí za ruky, a skúsenými pohybmi s vami preletí celých 14 metrov výšky tunela.

Prudko návykový

Keď si spomeniete na údaje o spotrebe elektrickej energie a pridáte fakt, že Hurricane Factory je prvý a jediný svojho druhu na celom Slovensku, musí vám byť jasné, že vznášanie sa vo vzduchu nie je lacnou záležitosťou. Ak vám však tandemový zoskok z lietadla zachutil až príliš, alebo si naopak chcete lietanie vyskúšať radšej v bezpečí skleneného tubusu, vedzte, že pri čistom prepočítaní na čas, vás pozemské lietanie vyjde podstatne lacnejšie, ako krátky voľný pád z nebies.

Svoje prvé letecké minúty si však kupujte na vlastné riziko – upozorňujeme vás, že pri pár minútach a jednej návšteve určite neskončíte. A ak budete mať šťastie, do parády si vás zoberie vynikajúci biker a mnohonásobný víťaz slovenského pohára v zjazde Aleš Hrebík, ktorý veľmi rád zasvätí do lietania v hurikáne aj ďalších fanúšikov dvoch kolies.

Všetky potrebné informácie nájdete na hurricanefactory.com

Text: Filip Stifler Nagy /// Foto: Filip Stifler Nagy

Aktuality

12:21 FOTOGALÉRIA ‎| Rozbité okno, vybitá batéria a život v autobuse. Zákulisie tímu Unibet Rose Rockets na Giro d’Italia 2026.

Pozrite si, ako to vyzerá na Giro d’Italia v zákulisí tímu, za ktorý jazdí na talianskej Grand Tour aj slovenský majster Lukáš Kubiš.

11:12 Peter Sagan o životnej etape na Giro d’Italia: Hral som mŕtveho chrobáka, aby si mysleli, že nevládzem.

V úniku strávil 133 kilometrov a posledných 12 kilometrov išiel sám. Peter Sagan čakal na premiérové víťazstvo na Giro d’Italia dlho, ale keď prišlo, stálo za to.

10:41 Uvidíme súboj Mathieu van der Poela s Tomom Pidcockom na horských bicykloch?

Holandská hviezda sa objavila na štartovej listine pretekov Svetového pohára v Novom Meste na Morave, no tím Alpecin-Premier Tech tvrdí, že Mathieu van der Poel napokon štartovať nebude.

10:25 Filippo Ganna išiel ako stroj. Bol hore od piatej ráno a rýchlosťou v časovke prepísal históriu Giro d’Italia.

Talian ovládol 42 kilometrov dlhú časovku na Giro d’Italia priemerom 54,905 km/h a vytvoril nový rekord na pretekoch Grand Tour medzi časovkami dlhšími ako 40 kilometrov.

08:16 TIPOS BikeFest 2026: Zoznam testovacích bicyklov Raymon.

TIPOS BikeFest 2026 sa uskutoční počas posledného májového víkendu, od 29. do 31. mája 2026. Raymon prinesie na TIPOS BikeFest 13 testovacích bicyklov a elektrobicyklov. Vyberte a zarezervujte si ten…

Zavrieť reklamu