Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Vyskúšali sme: Aerodynamický tunel Hurricane Factory

Po ceste do Liptovského Mikuláša nás prekvapil sneh, ktorý by na fotkách z prvej polovice októbra naozaj nemal čo robiť. Zima je tu, či sa nám to páči, alebo nie, a s ňou aj niekoľko mesiacov nervózneho čakania na prvý deň, kedy sa z biku nevrátite ako po výbuchu továrne na blato a premrznutí na kosť. A práve v mesiacoch, keď je adrenalínu akútny nedostatok, dáva návšteva Liptova väčší zmysel, ako kedykoľvek predtým. Boli sme si zalietať v jedinom aerodynamickom tuneli na Slovensku, a adrenalínom sme sa predávkovali...
Biker

Žltá kocka tesne pri aquaparku Tatralandia ukrýva naozajstný unikát. V jej útrobách stoja štyri obrovské motory – každý z nich s výkonom 300 kW. Prúd vzduchu, ktorý pod tlakom vháňajú do 14 metrov vysokého a takmer 5 metrov širokého vertikálneho tunela vie s ich pomocou dosiahnuť až takmer 300 kilometrov za hodinu – a aj vtedy pracujú len na bezpečných 86% svojej potenciálnej kapacity, a aj vtedy spotrebujú až 1,3 mW elektriny – hodnota, ktorá podľa tabuliek predstavuje spotrebu približne 200 priemerných domácností!

Ak sa rozhodnete Hurricane Factory navštíviť, vkročíte teda do naozaj výnimočnej budovy. Nič vás však nepripraví na to, čo zažijete v jej samotnom srdci.

Všetky voľné predmety, ktoré by mohli odletieť a dostať sa do lopatiek obrovských motorov, sú v tuneli zakázané. Čo-to už o tom vie aj Peppa Pig.

Aj pre úplných začiatočníkov

Stredobod pozornosti tvorí sklenený tunel a v miestnosti okolo neho vládne pohodová atmosféra. V pohodlných vakoch na sedenie sledujú akciu odohrávajúcu sa za sklom ostrieľaní letci, ktorí do Liptovského Mikuláša cestujú z celého sveta a trénujú niekedy aj niekoľko týždňov vkuse.

V tuneli sa v rýchlych intervaloch strieda skupinka japoncov, talianka trénujúca let hlavou dolu, aj austrálčania, ktorý svoj odlietaný čas na Slovensku počítajú už na hodiny. To však neznamená, že by išlo len o zábavku pre vyvolených a skúsených. Po ich boku akciu sledujú aj nervózni začiatočníci čakajúci na svoje prvé zoznámenie sa s hurikánom. O ich maximálnu bezpečnosť sa starajú skúsení inštruktori, ktorí nováčika po celý čas v prúde vzduchu stabilizujú a nabádajú ho na základe dohodnutých posunkov skúšať si svoje prvé manévre.

Väčšina prvoletcov sa dokáže bez pomoci udržať vo vzduchu už počas prvých pár minút inštruktáže a skúsiť si jednoduché otočky, či vystúpať v tuneli trochu vyššie. A ak budete chcieť predsa len o niečo viac akcie, inštruktor vás chytí za ruky, a skúsenými pohybmi s vami preletí celých 14 metrov výšky tunela.

Prudko návykový

Keď si spomeniete na údaje o spotrebe elektrickej energie a pridáte fakt, že Hurricane Factory je prvý a jediný svojho druhu na celom Slovensku, musí vám byť jasné, že vznášanie sa vo vzduchu nie je lacnou záležitosťou. Ak vám však tandemový zoskok z lietadla zachutil až príliš, alebo si naopak chcete lietanie vyskúšať radšej v bezpečí skleneného tubusu, vedzte, že pri čistom prepočítaní na čas, vás pozemské lietanie vyjde podstatne lacnejšie, ako krátky voľný pád z nebies.

Svoje prvé letecké minúty si však kupujte na vlastné riziko – upozorňujeme vás, že pri pár minútach a jednej návšteve určite neskončíte. A ak budete mať šťastie, do parády si vás zoberie vynikajúci biker a mnohonásobný víťaz slovenského pohára v zjazde Aleš Hrebík, ktorý veľmi rád zasvätí do lietania v hurikáne aj ďalších fanúšikov dvoch kolies.

Všetky potrebné informácie nájdete na hurricanefactory.com

Text: Filip Stifler Nagy /// Foto: Filip Stifler Nagy

Aktuality

Včera 16:37 Nový Specialized Crux DSW je s hmotnosťou pod 1,4 kg „najľahší gravelový zliatinový rám na trhu“.

Rámová sada spolu s vidlicou váži tesne pod 2 kg a má rovnakú geometriu ako karbónový Crux. V kompletnej výbave váži 9,37 kg a stojí 2 700 eur.

Včera 15:41 Simon Yates po 11 rokoch končí v Jayco AlUla a má podpísať zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Yatesovi, ktorý sa stal profesionálom v tíme ako Orica GreenEDGE v roku 2014, vyprší zmluva na konci tejto sezóny. Austrálsky jazdec Ben O’Connor je údajne pripravený pripojiť sa k Jaycu a nahradiť Yatesa ako lídra pre GC na etapových pretekoch. (La Gazzetta dello Sport)

Včera 15:29 Victor Campenaerts má podpísať trojročnú zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Campenaerts strávil v tomto tíme dva roky (2015, 2016), keď ešte fungoval pod názvom LottoNL-Jumbo. Jeho odchod zo súčasného Lotto Dstny je tiež dôsledkom obáv o nedostatok financií v belgickom tíme.

Včera 15:11 Giulio Ciccone je chorý a Tao Geoghegan Hart mal pozitívny test na COVID-19 pred štartom na Tour de France.

Jazdci tímu Lidl-Trek kvôli chorobe vynechajú dôležitý tréning v posledných týždňoch pred Tour, čo by mohlo výrazne ovplyvniť ich nádeje a ambície na celkové hodnotenie. (Cyclingnews)

Včera 14:59 Tour de France 2026 sa bude štartovať v Barcelone.

Organizátori Tour de France potvrdili dlhodobé špekulácie, že Grand Départ 2026 sa bude konať v Barcelone, pričom preteky budú v meste prítomné po dobu troch dní. (LeTour)

Zavrieť reklamu