Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Novinky

Pumptracky na Slovensku – východné Slovensko

Pumptracky sú u širokej verejnosti čoraz obľúbenejšie. Či už ide o obľúbenú detskú zábavu, alebo o riadny tréning vhodný pre každého bikera.
Matúš Bušík
Pumptracky na Slovensku – východné Slovensko

Z teoretického hľadiska je pumptrack cyklistická dráha určená pre cyklistov všetkých úrovní, rovnako sa na ňom zabavia malé dieťa na odrážadle aj ostrieľaný zjazdový či enduro pretekár.

Svojím profilom pripomínajú pumptracky najviac bikrosovú dráhu, štýl jazdy na nich je veľmi podobný, avšak na pumptracku sa správne jazdí bez pedálovania.

Tým pádom musíte rýchlosť získavať a následne udržiavať zmenami ťažiska, odľahčovaním tela a bicykla a zatláčaním do rádiusov vĺn, ktoré sú na pumptrackoch hojne zastúpené.

Pre začiatočníkov predstavuje jazda na pumptrackoch skvelý tréning, v ktorom nadobudnú základné návyky práce s ťažiskom na bicykli a tí skúsenejší si techniku vyšperkujete do dokonalosti.

Okrem toho je jazdenie na pumptracku mimoriadne fyzicky náročné, takže tam môžete budovať kondíciu počas dlhých zimných mesiacov a do sezóny vstúpiť nielen s lepšou technikou, ale aj plní síl.

Prvé pumptracky sa začali objavovať v USA okolo roku 2004 a postupne si táto disciplína získava čoraz viac priaznivcov. Na Slovensku bol prvý pumptrack vybudovaný v Oslanoch v roku 2009.

Z hľadiska rozdelenia poznáme niekoľko druhov pumptrackov, ktoré sa navzájom odlišujú podkladom a typom výstavby.

Najpopulárnejší pumptrack je ten asfaltový, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem bicyklov si na ňom zajazdíte napríklad aj na skejtbordoch, kolobežkách alebo kolieskových korčuliach. Ďalšie výhody sú jeho bezúdržbovosť, vyššia trakcia a odolnosť voči vandalizmu. Najväčšia nevýhoda je vysoká cena vstupnej investície, ktorá je však jednorazová.

Ďalší druh  je pumptrack so spevneným povrchom. Tie sú zložené len z prírodných materiálov a vrchná vrstva je často tvorená jemným štrkom alebo špeciálnou ílovitou hlinou. Výhodou sú nižšie obstarávacie náklady, ale cenou za to je nutnosť jeho pravidelnej údržby, či už s pomocou lokálnej komunity cyklistov, alebo externou firmou.

Kombináciou asfaltových a tých so spevneným podkladom vznikajú hybridné pumptracky, ktoré majú asfaltované zákruty a ostatné vlny a rovinky sú tvorené spevneným podkladom. Pri tých odpadá nutnosť údržby zákrut.

Posledným druhom sú modulárne pumptracky, ktoré je možné rozložiť a preniesť z miesta na miesto. Tie sa najčastejšie využívajú na rôznych akciách a na propagáciu jazdenia na pumptrackoch.

Pumptracky na východnom Slovensku

 • Spišská Belá
 • Kežmarok
 • Veľký Šariš
 • Kružlová
 • Bardejov
 • Humenné
 • Dirtpark Drábová Košice
 • Ždaňa
 • Krásna nad Hornádom
 • Lemešany – Záhrada pohybu
 • Modulárny pumptrack Family Gym Oáza Košice

6 vybraných pumptrackov na východe Slovenska

Pumptrack Spišská Belá

Asfaltový pumptrack, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 2018 a stojí za ním priekopník výstavby pumptrackov na Slovensku Roman Kaločay so svojou firmou BikeIng. Nachádza sa na ňom niekoľko väčších aj menších klopených zákrut. V roku 2022 sa tam odjazdilo jedno kolo pretekov v rámci série Pumpcup.

Pumptrack Veľký Šariš 

Ďalší asfaltový pumptrack v prešovskom kraji, ktorý si našiel miesto v obci Veľký Šariš. Je súčasťou „zábavného“, skôr voľnočasového parku na Dolinách v blízkosti rieky Torysa. Jeho súčasťou je aj pekný betónový skejtpark, takže freestyleri sa určite zabavia aj tam. Taktiež ponúka možnosť pre skejtbordistov jazdiť na pumptracku a prepájať komunitu ľudí.

Pumptrack Bardejov 

V rekreačnej zóne mesta na Toplianskej ulici vybudovali pumptrack v roku 2019. O rok skôr v Bardejove obnovili schátraný skejtpark a tak sa mesto teší z nových atrakcií. Bardejov si buduje cyklistickú kultúru, čoho dôkazom sú aj Liečivé singletracky, ktoré sa nachádzajú nad Bardejovskými Kúpeľmi.

Pumptrack Dirtpark Drábová Košice 

Ako už z názvu vyplýva, pumptrack je súčasťou dirtparku v Košiciach. Miestni jazdci tam teda majú o zábavu postarané. Tí menej skúsení sa zabavia na pumptracku a naozajstní freestyle jazdci si zaskáču na dirtoch väčších rozmerov. Za projektom stoja členovia združenia Enjoy the Ride, ktorí niekoľko pumptrackoch postavili. Na svedomí majú aj nový flow trail v rámci košických trailov Ke.Cy.

Lemešany Záhrada pohybu 

Menší, ale veľmi sympatický pumptrack so spevneným povrchom je súčasťou Záhrady pohybu v Lemešanoch. Záhrada pohybu je miesto vytvorené pre aktívny odpočinok nielen detí. Nachádza sa tam detské ihrisko, ale organizujú sa tiež pravidelné skupinové cvičenia pre dospelých. Perfektný projekt, ktorý si zaslúži pozornosť.

Family Gym Oáza Košice

 

Športový areál v Košiciach ponúka množstvo možností na športové vyžitie. Okrem modulárneho pumptracku sú tam detské ihrisko a množstvo športovísk od posilňovne cez squashové ihriská až po telocvičňu. Kým si dospelí zahrajú squash, dieťa sa môže zabávať na pumptracku. Alebo opačne?

Zlatý Bažant 0,0% je partnerom cyklistiky a Pumpcupu.

Aktuality

Včera 12:14 Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: Cyklocesta pri rieke Inn – 520 kilometrov v srdci Álp.

Cyklocesta vedie zo St. Moritzu cez Innsbruck do Passau krížom cez Alpy po prúde rieky Inn.

Včera 11:13 Ako vyzerá trasa na Critérium du Dauphiné 2023? (detaily etáp, profily, dĺžka, prevýšenie).

V poslednej skúške pred Tour de France čakajú pretekárov na Critérium du Dauphiné štyri kopcovité etapy, jedna individuálna časovka a končí sa tromi horskými etapami.

Včera 10:00 Tím Lotto Dstny po sezóne 2023 končí s bicyklami Ridley.

„Ridley trochu zaostáva v oblasti inovácií,“ uvádza belgický tím, ktorý hľadá iného výrobcu bicyklov ako sponzora pre rok 2024. (Wielerflits)

Včera 09:32 Primož Roglič by sa mohol stretnúť s Evenepoelom už na pretekoch Okolo Švajčiarska.

Roglič ani Evenepoel zatiaľ stopercentne nepotvrdili štart na švajčiarskych 8-dňových pretekoch, ale keďže ani jeden z nich neplánuje ísť na Tour de France, je to dosť pravdepodobné.

31.05.2023 Birell Bikefest 2023: 10 vecí, ktoré si nesmiete zabudnúť.

Do začiatku Birell BikeFestu 2023 zostáva už iba zopár hodín. Prečítajte si zoznam tých najpotrebnejších vecí, ktoré by vám v Kálnici nemali chýbať.

Zavrieť reklamu