Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

WHISTLER – prvá časť

Whistler je horské mestečko vzdialené asi dve hodiny autom z Vancouvru. Je to jedno z najlepších lyžiarskych stredísk na svete a dosť to tu žije – pre nás najmä počas teplejších mesiacov. Jazdci ako Stevie Smith, Brandon Semenuk, Troy Brosnan či Danny Hart tu pravidelne trávia voľný čas medzi pretekmi...
Biker

Za svoj domov si ho vybrali legendy ako Chris Kovarik s Claire Buchar, francúzska enduro strela Yoann Barelli či bikepark sniper Rémy Métailler. Dôvod je pre všetkých rovnaký: najlepší bikepark na svete, silná biková komunita a uvoľnený životný štýl robia už roky z Whistleru veľmi príjemné miesto pre život a lákajú bikerov z celého sveta.

Dnešná realita vo Whistlery nám naozaj odhaľuje bikový svet v celej svojej kráse. Bikeshopy naplné po strechy najnovším materiálom, navoňaný bikepark + desiatky super enduro trialov všade naokolo predstavujú nikdy nekončiaci priestor, plný zábavy a kreativity na dvoch kolesách pre každého.

Ale ako to všetko začalo a prečo práve Whistler?

Iba málokto vie, že už v roku 1985 sa práve tu organizovali majstrovstvá sveta BMX, trať bola mimochodom postavená na rovnakom mieste kde v súčasnosti môžeme nájsť slopestyle trať počas Crankworx. Bola to veľká akcia kde sa okrem BMX prezentovala aj silná skateboardová komunita. V tom čase začali zjazdovky počas zimy ovládať snowboardy a ľudia považovaný v iných kútoch sveta za „rebelov“ dostali vo Whistlery zelenú naplno rozvinúť svoj talent.

Freeride vlna ktorá v 90-tych rokoch ovládla kopce v okolí Vancouvru a očarila celý svet, mala tiež zásadný podiel na ďalší vývoj vo Whistlery a vznik bikeparku. Rovnako ako nám, ani týmto ľudom sa tlačiť do kopca nechcelo a horská cyklistika sa javila ako perfektný spôsob ako prevádzkovať zimné stredisko aj počas leta. Postupne rástol počet trialov, zvyšoval sa fun factor, závody lákali veľké mená, či už z DH alebo freeride scény, ale najmä davy ľudí a fanúšikov.

Z môjho pohľadu sa bikepark stáva rok, čo rok jednoduchší. Traťe sa zjednodušujú, skoky sú bezpečnejšie a nových, ťažkých technických úsekov nepribúda. Znie to trocha depresívne, no toto všetko má za následok, že bikepark navštevuje viac a viac ľudí, pretože je otvorenejší všetkým úrovniam jazdcom a dovoľuje im sa zlepšovať vo všetkých smeroch. Naopak, miestne trialy: Pemberton, Squamish, či Vancouver stále ponúkajú naozaj zabijacké sekcie, takže ani dobrodruhovia sa nemusia strachovať.

V súčastnosti je Whistler pevne usadený na špici rebríčka svetových bikeparkov a so svojím silným marketingom a perfektnou organizáciou ostáva neohrozený.

Hovorí sa, že biková značka, ktorú nenájdete vo Whistery ako keby neexistovala. Preto som rád, že už v budúcej sezóne bude vďaka firme AB Sereď a značke Kellys driftovať točky v tomto parku aj slovenský zjazďák. O to aby medzi svetovými značkami obstál čo najlepšie sa s radosťou postarám.

Ak si myslíte, že toto je z Whistleru všetko tak ste na omyle. O miestnych pretekoch, úrovni jazdcov a celkovej organizácii sa dozviete viacej už v nasledujúcom príspevku.

Zatiaľ príjemné Vianoce všetkým a bomby furt…

Text: Franto Líška

Foto: Alex Casillas

Aktuality

12:27 Zakladatelia GCN odkúpili naspäť svoj podiel od Warner Bros a vracajú sa k pôvodnej tvorbe.

Známy cyklistický YouTube kanál Global Cycling Network sa chce primárne sústrediť na tvorbu videí. Ich webová stránka, ktorá okrem iného informovala aj o aktualitách zo sveta cyklistiky, končí. Končí aj online platforma Eurosportu a živé vysielanie cyklistických pretekov sa presunie na platformy Max a discovery+.

11:38 Sepp Kuss nejde na Tour de France, po prekonaní COVID-19 sa dostatočne nezotavil.

Tím Visma-Lease a Bike oznámil, že Kuss neodštartuje na Tour a nahradí ho holandský vrchár Bart Lemmen.

Včera 14:48 Okolo Slovenska 2024: Detaily etáp, zoznam štartujúcich a harmonogram vysielania.

Etapové preteky Okolo Slovenska sa uskutočnia od 26. do 30. júna. Pozrite si mapy, profily a časový harmonogram etáp, a tiež program živého vysielania.

Včera 13:39 Fotogaléria: Ako Tom Pidcock vyhral oboje preteky horského Svetového pohára v Crans Montana len pár dni pred štartom na Tour de France.

Na pretekoch XCC sa prebojoval z posledného miesta na prvé a v disciplíne XCO dosiahol suverénne víťazstvo po sóle na šiestich z celkovo siedmich okruhov.

Včera 11:35 Len 23-ročnému Andreovi Piccolovi našli na letisku dopingové látky. Tím EF s ním ihneď ukončil zmluvu.

„Priniesol som štyri lieky z Kolumbie, ktoré nechcem menovať, ale chcem za to prevziať zodpovednosť… Našli ich a zhabali na letisku,“ napísal Piccolo šéfovi tímu EF Education-EasyPost.

Zavrieť reklamu