Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Inzercia

Martin Smatana: 20 rokov vo svete bicyklov (rozhovor)

Inšpiratívny príbeh Martina Smatanu, ako sa z malého servisu v garáži prepracoval až k veľkej cyklistickej predajni.
Matúš Bušík
Martin Smatana: 20 rokov vo svete bicyklov (rozhovor)

Martin Smatana začínal s podnikaním v športovej sfére zhruba pred 20 rokmi. Prvý servis poskytoval v garáži svojich rodičov. Dnes podniká v priestoroch s rozlohou 300 metrov štvorcových a podporuje nádejných slovenských cyklistov.

V rozhovore sa dočítate:

  • O začiatkoch podnikania Martina
  • O zmenách v cyklistickom biznise v priebehu dvoch dekád
  • Ktorých jazdcov podporoval v ich začiatkoch

20 rokov podnikania je v dnešnom svete úctyhodná doba. Ako vyzerali tvoje začiatky? 

Detstvo a puberta sa, asi ako u väčšiny ľudí v tých dobách, točili okolo športu a pohybu vonku. Cyklistika a láska k nej sa postupne pretavili do účasti na prvých maratónoch a pretekoch. Po skončení školy, okolo roku 2000, prišla možnosť pracovať v dnes už neexistujúcej firme Vector.
Práca v montáži bicyklov sa postupne rozvinula a preklopila do vlastného podnikania. S kamarátom sme po návšteve prvých výstav v Prahe rozbiehali dovoz termobielizne na slovenský trh. V rovnakom čase som sa začal venovať aj prvým opravám a predaju bikov – rodičovská garáž sa stala prvou „základňou“.
Približne po troch rokoch nastal čas na odchod z veľkoobchodnej spolupráce a zameral som sa iba na svoje podnikanie. V roku 2003, s pomocou kamarátov, blízkych a rodiny, vznikla prvá oficiálna predajňa Cykloservis Martin Smatana. Začiatky boli často úsmevné – rozloha predajne bola približne 25 m² a skladová zásoba 5 bicyklov by už dnes zrejme nezaujala.
Situácia bola na úvod komplikovaná v mnohých smeroch, aj z toho dôvodu som tak okrem predaja a servisu pracoval v pekárni. Môj denný harmonogram vyzeral preto často nasledovne: 3.00 – 8.00 rozvoz pečiva, 8.15 – 18.00 práca v obchode. Vypletanie kolies doma po večeroch nebolo nič výnimočné. Výnimočné neboli ani objednávky tovaru a dielov cez fax, za ktorým som cestoval k rodičom.

Počas týchto rokov sa svet výrazne zmenil. Platí to aj pre svet cykloobchodu? 

Aj tento svet sa výrazne zmenil, za objednávkami a faxom už, našťastie, nemusím cestovať k rodičom:). Začiatky boli, samozrejme, offline. Internet bol v plienkach a myslím si, že každý mal svojho lokálneho predajcu a vkladal do neho plnú dôveru. Nebolo bežné cestovať za nákupom komponentov ani do vedľajšieho mesta. Ďalším zásadným rozdielom bolo, že zákazníci svoje bicykle vlastnili dlhšie a vkladali viac peňazí a úsilia do ich postupného vylepšenia. Nepochybujem, že je to tak aj dnes, avšak doba je viac konzumná a mnohé vylepšenia a úpravy skrátka nemajú význam. V prvých rokoch predaja nebolo nič výnimočné mať skladom vyššie množstvo legendárnych vidlíc Marzocchi, pričom ich cena sa pohybovala okolo 15 000 korún. Zásadný rozdiel tiež je, že v minulosti boli vzťahy zrejme viac založené na „chlapskom slove“.

Akým vývojom prešla predajňa? 

Predajňa za celú históriu nezmenila svoju adresu, postupne sa však rozrástla z pôvodných 25 na aktuálnych cca 300 m². Rovnako tak rástli skladové zásoby bicyklov, doplnkov a oblečenia. Už niekoľko sezón mávame skladom približne 350 bicyklov pripravených na predaj. Výrazným rozdielom oproti minulosti je tiež fakt, že sme z našej ponuky vypustili doplnkové športy. Aktuálne sa zameriavame iba na cyklistiku vo všetkých podobách. Snažíme sa robiť jednu vec na 100 %.

Išlo vždy o iba biznis? 

Zrejme išlo vždy najmä o lásku k cyklistike ako takej. Snažím sa robiť, čo ma baví. Aj napriek mnohým hodinám v práci sa vždy našiel – a verím, že sa aj nájde – čas na pomoc a podporu ľudí a akcií, ktoré si to zaslúžia. V minulosti sme vo veľkej miere zastrešovali zjazdový tím Life4Ride, z ktorého odrástol napríklad aj Rasťo Baránek. Aktuálne sa snažíme využiť naše skúsenosti a kontakty na podporu mladých enduro talentov Jakuba Mudráka a Jakuba Budaya a taktiež sa v rámci možností podieľame na organizácii detských pretekov.

Stále platí – Náš zákazník, náš pán? 

Zákazníkovi sme sa snažili vyhovieť vždy – a v budúcnosti sa to nezmení. Trh je oproti minulosti otvorenejší, doba rýchlejšia. Pri cenových ponukách a skladových zásobách tak nekonkurujeme iba obchodom v susedstve, ale v podstate celému svetu. Zákazníkovi sa okrem štandardných služieb snažíme tlmočiť vlastné skúsenosti a rady. Ak nepoznám odpoveď, nie je hanba priznať pravdu a povedať Neviem. Aj po toľkých rokoch taká situácia môže nastať, je však dôležité snažiť sa držať krok s ostatnými, zbierať skúsenosti a vedomosti.
Stretávam sa aj s tým, že mnoho ľudí považuje neoverené a nepravdivé informácie za jedinú a správnu možnosť. Občas tak vznikajú úsmevné situácie.

Kam sa uberá Cykloservis Martin Smatana? Presunie sa do online sveta? 

V dnešnej dobe je náročné predpovedať budúcnosť. Myslím si, že tá naša je v špecializácii a odbornosti. Dlhodobo sa snažíme získavať vlastné skúsenosti a vedomosti, ktoré sú aktuálne nevyhnutné pri predaji a servise. Servis bicykla dnes už nie je o pocitoch a zabehnutých metódach, ako by daný komponent mal fungovať, ale o presných postupoch, ktoré sa z roka na rok menia. Rovnako to tak je aj pri e-bikoch – ak človek neovláda správny postup, nedisponuje diagnostikou a znalosťami, problém jednoducho nevyrieši.
Prechod do online sveta už čiastočne nastal – náš web www.cms-cyklo.sk nám zásadne pomohol počas covidu a záujem, našťastie, naďalej pretrváva. Ako som spomenul, v minulosti mali ľudia svoje lokálne obchody, dnes cestujú za nákupom stovky kilometrov. Aktuálne ponúkame online iba bicykle, táto situácia sa však bude musieť čoskoro zmeniť.
Okrem e-shopu sa snažíme zákazníkov osloviť a zaujať aj cez sociálne siete, často môžu sledovať novinky a informácie zo zákulisia.

Vzhľadom na širokú problematiku servisu sa však zrejme nikdy nepresunieme do online sveta na 100 %. Verím, že aj zákazníci ešte nejaký čas ocenia osobné stretnutie, možnosť dostať informácie či vyskúšať si bike.

Aktuality

Včera 12:14 Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: Cyklocesta pri rieke Inn – 520 kilometrov v srdci Álp.

Cyklocesta vedie zo St. Moritzu cez Innsbruck do Passau krížom cez Alpy po prúde rieky Inn.

Včera 11:13 Ako vyzerá trasa na Critérium du Dauphiné 2023? (detaily etáp, profily, dĺžka, prevýšenie).

V poslednej skúške pred Tour de France čakajú pretekárov na Critérium du Dauphiné štyri kopcovité etapy, jedna individuálna časovka a končí sa tromi horskými etapami.

Včera 10:00 Tím Lotto Dstny po sezóne 2023 končí s bicyklami Ridley.

„Ridley trochu zaostáva v oblasti inovácií,“ uvádza belgický tím, ktorý hľadá iného výrobcu bicyklov ako sponzora pre rok 2024. (Wielerflits)

Včera 09:32 Primož Roglič by sa mohol stretnúť s Evenepoelom už na pretekoch Okolo Švajčiarska.

Roglič ani Evenepoel zatiaľ stopercentne nepotvrdili štart na švajčiarskych 8-dňových pretekoch, ale keďže ani jeden z nich neplánuje ísť na Tour de France, je to dosť pravdepodobné.

31.05.2023 Birell Bikefest 2023: 10 vecí, ktoré si nesmiete zabudnúť.

Do začiatku Birell BikeFestu 2023 zostáva už iba zopár hodín. Prečítajte si zoznam tých najpotrebnejších vecí, ktoré by vám v Kálnici nemali chýbať.

Zavrieť reklamu