Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Cestné/Mestské

Test: Helma Specialized Align II

Druhá generácia helmy Align má kvalitnú konštrukciu, MIPS, pekný dizajn, je dobre odvetraná a je lacná. Jediným negatívom je vyššia hmotnosť.
Hodnotenie: 4/5
60
Biker

Align II od Specializedu je praktická a pekná helma s podporou viacsmerného systému ochrany proti nárazu (MIPS) za priaznivú cenu 60 eur.

Prilba si prešla zásadnou inováciou predchádzajúcej verzie Align, ktorej sa cenou približuje len veľmi málo značiek.

Pochvalu si zaslúži aj kvalita konštrukcie, no celková hmotnosť 374 g (M/L) by mohla byť pre niekoho zlomová.

Detaily helmy Specialized Align II

Helmu ponúka Specialized v 13 farbách:

Hmotnosť je síce vysoká, ale vysoká je aj kvalita, hlavne za prilbu za 60 eur.

Rozdelené remienky sú navrhnuté tak, aby sa nastavovali ľahko, zatiaľ čo upevňovací systém Specialized Headset SX v zadnej časti umožňuje rýchle zaistenie helmy na hlave.

Vnútorné polstrovanie je viac než bohaté a ventiláciu zabezpečuje 16 kanálov.

Výkon Specialized Align II

Pridanie MIPS-u je hlavnou inováciou predchádzajúceho modelu Align. Až do vydania tejto prilby a Giant Relay MIPS bol najbližšou konkurenciou v podobnej cenovej hladine iba Abus Macator MIPS.

Aj keď účinnosť MIPS-u stále nie je úplne jednoznačná, prilby s ochranným systémom dosiahli veľmi vysoké skóre v nedávnych testoch bezpečnosti prilieb nezávislej spoločnosti Virginia Tech. Align II získal päťhviezdičkové hodnotenie a umiestnenie v top 10.

Nevýhodou MIPS-u za túto cenu je zvýšenie hmotnosti prilby v rozsahu 25 až 45 g. Align II váži vo veľkosti M/L mohutných 374 g, čo je o nejakých 82 g viac ako napríklad Giro Agilis MIPS (292 g, ale s cenovkou 80 eur).

Hmotnosť bola pri jazde okamžite citeľná a zdalo sa, že pri dlhých jazdách sa ešte zintenzívnila. Obzvlášť citeľná bola v stúpaniach.

Jazdci, ktorí si však ešte nezvykli alebo sa nerozmaznali nosením ľahších prilieb, si túto extra hmotnosť až tak neuvedomia.

Rozdelené popruhy zaisťujú ľahké nájdenie toho správneho nastavenia, zadné uchytenie vďaka systému Specialized Headset SX sa zaistí rýchlo a vnútorné polstrovanie je pohodlné.

Vetranie je dostatočné vďaka 16 ventilačným otvorom a využitiu systému 4th Dimension Cooling System od Specializedu.

Porovnanie Specialized Align II a Giant Relay MIPS

Pokiaľ ide o hmotnosť, cenu a výkon, helme Specialized Align II konkuruje najbližšie už spomínaná helma Giant Relay MIPS.

Po testovaní oboch je výkon podobný, ale Relay MIPS vyhráva boj o hmotnosti o 26 g, čo je aj citeľné.

Align II vyhráva z hľadiska estetiky (hoci je to subjektívne), aj vďaka 13 farebným možnostiam, ktoré sú k dispozícii.

Verdikt

Za 60 eur je Specialized Align II skutočne skvelá prilba. Cena, MIPS a dobre zaslúžená povesť kvalitných produktov Specializedu by mali prilákať veľa jazdcov a ľudí, ktorí dochádzajú do práce, ktorí dbajú na rozpočet, ale zdatnejší cyklisti môžu mať problém s hmotnosťou.

Aktuality

14:15 Kamión zrazil a zabil trojnásobného víťaza Valónskeho šípu Davide Rebellina.

Polícia vyšetruje tragédiu a pátra po vodičovi kamiónu, ktorý z miesta činu ušiel. Taliansky bývalý profesionálny cyklista mal 51 rokov. Tragická nehoda sa stala neďaleko mesta Vicenza v benátskom regióne.

13:51 6 kľúčových zmien v technických predpisoch UCI pre cestné bicykle v roku 2023.

UCI zakazuje extrémne úzke riadidlá, povolila dlhšie predstavce a stanovila nové dĺžkové obmedzenia pre časovky a dokonca aj pre helmy.

12:48 Najúspešnejší cyklista roku 2022 je Pogačar, na pódiu bol najčastejšie Pedersen.

Tadej Pogačar má na konte 16 víťazstiev a 25 pódiových umiestnení. Druhý najúspešnejší je majster sveta Remco Evenepoel a za ním skončil jeho tímový kolega Fabio Jakobsen. Na pódiu bol 26-krát dánsky cyklista Mads Pedersen, ktorý tento rok vyhral 10 pretekov.

12:31 Remco Evenepoel oznámil, že bude štartovať na Giro d’Italia 2023.

„Bude to špeciálna edícia, keďže budem mať na sebe dúhový dres, takže sa naozaj teším. Teraz som tu v Amalfi… prechádzam si cesty a bavím sa. Dúfam, že sa čoskoro uvidíme v Taliansku a dúfam, že sa na mňa a celý tím prídete pozrieť,“ povedal Evenepoel. (Quick-Step Alpha Vinyl)

Včera 16:22 Získajte predplatné magazínu Biker a Cyklistika za zvýhodnenú sumu 19,90 eur.

Na predplatnom tak ušetríte až 30 eur za celý rok.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu