Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Novinky

Peter Sagan: Možno získam titul majstra sveta a skončím s cestnou cyklistikou

Trojnásobný majster sveta si zavtipkoval o konci kariéry pred pokusom o zisk štvrtého titulu svetového šampióna.
Martin Sarvaš
Peter Sagan: Možno získam titul majstra sveta a skončím s cestnou cyklistikou

Už o pár dní odštartuje Peter Sagan v Austrálii na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike. Rodák zo Žiliny je jediným cyklistom v histórii, ktorému sa podarilo získať titul majstra sveta trikrát po sebe.

Podarí sa mu získať štvrtý titul svetového šampióna? Ak by sme sa na to pozreli čisto štatisticky s ohľadom a uplynulú sezónu, nie je to veľmi pravdepodobné.

Sagana za posledné dva roky zasiahol Covid-19 až trikrát, pričom dvakrát mu pokazil zimnú predsezónnu prípravu. Od začiatku pandémie vyhral iba osem pretekov a veľa ľudí ho úplne odpísalo. To však môže chyba, najmä na majstrovstvách sveta.

Po dúhovom drese však pôjdu pretekári, ktorí sú v skvelej forme a majú za sebou úspešnú sezónu – Wout van Aert, Tadej Pogačar, Mathieu van der Poel, Biniam Girmay, Remco Evenepoel, Dylan van Baarle či Michael Matthews. Medzi favoritov patrí tiež určite aj Julian Alaphilippe, ktorý má za sebou síce ťažkú sezónu plnú pádov a zranení, avšak mohol by vyrovnať rekord Petra Sagana a po tretíkrát sa stať majstrom sveta.

Titul majstra sveta som vyhral trikrát, tak prečo nie štyrikrát

Sagan získal svoj prvý titul majstra sveta v roku 2015 v Richmonde v USA, keď sa v poslednom kole vzdialil svojim súperom. V roku 2016 v Dauhe získal druhý titul, keď v šprinte porazil Marka Cavendisha po tom, čo prežil bočný vietor v púšti. Tretí titul získal v nórskom Bergene v roku 2017, keď prišiel zozadu v šprinte a prekazil sen Alexandra Kristoffa o domácom víťazstve.

Je fajn, že aj keď Peter Sagan nemá za sebou dobrú sezónu, nestráca zmysel pre humor. V rozhovore pre Cyclingnews si zavtipkoval a povedal s úsmevom na tvári: „Možno získam titul majstra sveta a skončím s cestnou cyklistikou.“

„Ak som na pretekoch vpredu, chcem zo seba vydať to najlepšie, tak prečo by som nemohol vyhrať aj tentoraz? Trikrát som vyhral titul majstra sveta, tak prečo nie štyrikrát?,“ pýtal sa Sagan už vážnejšie.

Pozrite si tiež

„Samozrejme, že sú to jedinečné preteky, jazdíte za svoj národ, takže to môže ísť podľa vás alebo to môže byť katastrofa. Milujem jazdiť na majstrovstvách sveta každý rok, pretože nikdy neviete, ako to dopadne.“

„Cyklistika sa zmenila, to je isté. Zmenil sa spôsob, akým pretekáme, zmenili sa aj jazdci a tak sa zmenil aj spôsob, akým trénujeme.“

„Ak nemáte úplne najlepší deň, nemôžete vyhrať. Nikto nemôže, ani ja, ani Remco Evenepoel, ani Wout van Aert, ani Tadej Pogačar či Mathieu van der Poel. Myslím, že sme to videli v rôznych momentoch sezóny.“

Nebola to najlepšia sezóna, ale ani najhoršia

Peter Sagan predviedol v závere tretej etapy Tour de France skvelý šprint, no medzi bariérou a Woutom van Aertom nemal dosť priestoru, takže napokon skončil na štvrtom mieste.

„Určite to nebola moja najlepšia sezóna, ale nebola to moja najhoršia a nie som si istý, či si ju musím ‚zachrániť‘. Takto sa nepozerám na svoje sezóny ani na svoju kariéru.“

„Za posledné dva roky som kvôli Covid-19 musel absolvovať predsezónny tréning trikrát. Ochorel som, dostal som sa do kondície, potom som opäť ochorel a znova som bol fit. Som dosť odolný, ale boli to dva ťažké roky.“

„Myslím si, že som sa zakaždým vrátil a vždy sa mi podarilo niečo vyhrať. Tento rok som vyhral etapu na Tour de Suisse a mal som aj dobré výsledky na Tour de France. Jedným z výsledkov na Tour mohlo byť ľahko aj etapové víťazstvo, ktoré by veľmi rýchlo zmenilo názory ľudí.“

Podľa Cyclingnews vyzerá Sagan momentálne štíhlejšie ako v poslednej dobe: „Myslím si, že môj tréning a príprava išli v posledných týždňoch dobre, ale len výsledky na pretekoch potvrdzujú, či ste vo forme alebo nie.“

Otestujte sa

„Potrebujem poriadne vidieť trať, kým pochopím, ako môžu preteky prebiehať a ktorých jazdcov mám sledovať,“ hovorí.

„Zdá sa, že trať má dosť stúpania, ale je tu dlhá jazda na juh a potom mestské kolá. Môže to byť ľahké alebo ťažké. Vyhovuje mnohým jazdcom a môže to prebiehať mnohými spôsobmi, takže to budú jemne vyvážené preteky.“

„Dôležité je cítiť sa dobre a byť vpredu. Ak ste vpredu v poslednom kole, keď sa o pretekoch rozhodne, môže sa stať čokoľvek.“

Chystá sa aj na gavelové majstrovstvá sveta

Peter Sagan na pretekoch Unbound Gravel 2022

Sagan dúfa, že bude ešte v roku 2022 pretekať a dokonca aj na ďalších majstrovstvách sveta: „Chcem sa sústrediť na majstrovstvá sveta a potom možno premýšľať o jazde na majstrovstvách sveta v graveli,“ prezrádza.

„Je to skvelá udalosť v Taliansku, kde som začal svoju profesionálnu kariéru, ale je tu tiež veľa vecí, ktoré treba ťahať za jeden povraz, vrátane mojich ďalších povinností, plánu cestovania a cyklistiky. Budem to brať postupne, jeden svetový šampionát za druhým,“ dodal Peter Sagan.

Peter Sagan prestúpil do tímu TotalEnergies, v ktorom jazdil tento rok prvú sezónu. Síce nevyhral veľké preteky, ale jeho tímoví kolegovia potvrdili, že je pre nich veľkou motiváciou a odovzdáva im veľa zo svojich skúseností.

TotalEnergies nazbierali celkovo 15 víťazstiev a sú na ceste stať sa najlepšie hodnoteným ProTeamom pre rok 2022, čo im dáva automatické pozvánky na preteky WorldTour v roku 2023, nech sa stane v boji o zostup čokoľvek.

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu