Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Jackson Huntley Nash dostal doživotný zákaz činnosti od Americkej antidopingovej agentúry

Agentúra USADA oznámila, že americký cyklista dostal doživotný zákaz činnosti po tom, čo vyšetrovanie odhalilo dôkazy o viacerých porušeniach antidopingových pravidiel.
Martin Sarvaš

Americký cyklista Jackson „Huntley“ Nash dostal doživotný zákaz činnosti po tom, ako Americká antidopingová agentúra USADA oznámila, že vyšetrovanie odhalilo dôkazy o viacerých porušeniach antidopingových pravidiel.

USADA uviedla, že začala vyšetrovanie amerického cyklistu po prijatí informácií od informátora v decembri 2021.

„Toto je ďalší prípad, ktorý demonštruje silu vyšetrovania v spoločnom boji za ochranu športu a práv športovcov. Ako vždy dôkladne vyšetríme dôkazy o porušení dopingu a budeme konať na ich základe a veľmi si vážime pomoc tých, ktorí vystupujú v mene čistého športu,“ uviedol generálny riaditeľ USADA Travis T. Tygart.

Nash pretekal v USA už niekoľko rokov a v roku 2021 sa zúčastnil viac ako tucta pretekov Pro/Cat 1. Jeho poslednými veľkými pretekmi v auguste minulého roka boli Spartanburg Criterium a jeho najlepším výsledkom v tomto roku bolo šieste miesto na divízia Miami Prix Criterium Series Men Cat 1/2/3 v apríli 2021.

Prečítajte si tiež

USADA uviedla, že Nashov zákaz sa začal 30. júna 2022. Antidopingová agentúra dodala, že diskvalifikácia sa bude vzťahovať na akékoľvek výsledky od 15. decembra 2021 alebo neskôr, čo bol dátum, kedy boli zhromaždené dôkazy o jeho držaní zakázaných látok.

Agentúra uviedla, že jej vyšetrovanie prinieslo dôkazy a svedectvá preukazujúce, že Nash sa dopustil nižšie uvedených porušení antidopingových pravidiel:

  • Použitie alebo pokus o použitie zakázaných látok vrátane testosterónu, clenbuterolu, oxandrolonu a anastrozolu
  • Manipulácia alebo pokus o falšovanie akejkoľvek časti dopingovej kontroly zasahovaním do vyšetrovania USADA
  • Držanie zakázaných látok vrátane testosterónu, clenbuterolu, oxandrolonu a anastrozolu
  • Obchodovanie so zakázanými látkami clenbuterol a oxandrolon inému športovcovi alebo pokus o obchodovanie s nimi
  • Podanie alebo pokus o podanie zakázaných látok ľudského rastového hormónu, clenbuterolu a oxandrolonu inému športovcovi
  • Spoluúčasť alebo pokus o spoluúčasť nabádaním iného športovca na používanie zakázaných látok
  • Odveta podaním bezdôvodnej žiadosti o ochranný príkaz proti jednotlivcovi čiastočne na základe toho, že jednotlivec nahlásil USADA o porušení Nashových antidopingových pravidiel

Nash mal vraj zložitý vzťah s novozélandskou profesionálnou cyklistkou Oliviou Ray, pričom pojednávanie o rodinnom násilí na Najvyššom súde okresu Gwinnett údajne odhalilo podrobnosti o ich problémoch.

Minulý mesiac Ray – ktorá minulý rok profesionálne pretekala v Spojených štátoch a vo februári vyhrala cestné preteky na Novom Zélande – v pre NZ Herald rozhovore prezradila, že užívala látky zvyšujúce výkonnosť.

V súčasnosti čaká na výsledok vyšetrovania USADA proti nej, ktoré môže viesť až k štvorročnému zákazu činnosti. Ray bola prepustená jej tímom Human Powered Health v marci po údajnom porušení kódexu správania.

Aktuality

11:19 Musíte vidieť: Prejdite sa po obrovskom komplexe cyklistického tímu Jumbo-Visma.

Obrovská servisná hala, garáže pre autobusy, kuchyňa, práčovňa, tímová sieň slávy, zasadačka i kancelárie. Pozrite si skvelé zábery z pretekárskeho dronu.

10:25 O Quintanu nemá záujem ani Astana, hovorí šéf tímu Vinokourov.

„Prediskutovali sme to a uzavreli sme všetky pozície v tíme na budúci rok,“ hovorí Alexandre Vinokourov. (Cyclingews)

10:12 Majstrovstvá Slovenska v disciplíne enduro budú v Bratislave už budúci víkend.

Zároveň sú to aj kvalifikačné preteky na svetovú sériu EWS. Nepremeškajte šancu registrovať sa na preteky za zvýhodnenú sumu a vaším menom na štartovom čísle.

09:41 Domáci jazdci ovládli zjazdové preteky na Crankworxe v Austrálii, najrýchlejším bol Troy Brosnan.

Zjazdové preteky v meste Cairns boli v mužskej kategórii baštou domácich pretekárov, ktorí obsadili všetky tri pódiové umiestnenia. Dokonca v prvej desiatke bolo 9 domácich pretekárov a jeden Novozélanďan.

09:20 Whip off Championships na austrálskom Crankworxe vyhral Garett Mechem a Jordy Scott.

Obrovský skok a tie najlepšie whipy , to vždy prináša súťaž o najlepšie prevedenie tohto triku.

Zavrieť reklamu