Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Inzercia

Vycestujte do Chorvátska za jedinečnou prírodou

Známy štát, ktorý sa nachádza na brehu Jadranského mora by mohlo definovať slovo rozmanitosť.
Biker

Topoljski buk. Foto: Aleksandar Gospić

Chorvátsko nie je len bežnou dovolenkovou destináciou. Skrýva v sebe jedinečné prírodné krásy a perfektné možnosti trávenia aktívnej dovolenky. Vyberte si tú svoju a zažite tak množstvo príjemných zážitkov.

Známy štát, ktorý sa nachádza na brehu Jadranského mora by mohlo definovať slovo rozmanitosť. Stačí totiž vyjsť pár kilometrov mimo bežné mestá a objavíte takmer nedotknutú prírodu – tak, že máte pocit, že sa ani nenachádzate v obľúbenej dovolenkovej destinácii.

Telašćica. Foto: Damir Zurub

Za prírodnými skvostami a krásami

Nech sa rozhodnete vycestovať do ktorejkoľvek časti Chorvátska – či túžite zájsť viac do vnútrozemia alebo chcete ostať pri pobreží Jadranského mora – všade nájdete výnimočné miesta a prírodné krásy, ktoré sa oplatí navštíviť.

Ak chcete ostať pri pobreží, určite vás bude zaujímať, že podľa údajov Európskej komisie je Jadranské more pri chorvátskom pobreží najčistejším morom v Európe. Dokonca – niektoré z jadranských pláží patria medzi najkrajšie na svete.

10 % rozlohy Chorvátska je chránenej, čím sa zaraďuje medzi ekologicky najzachovalejšie časti Európy.

Kopački Rit

Veľké množstvo endemitov na jednom mieste

Aj vďaka svojej špecifickej polohe sa Chorvátsko môže pýšiť výnimočnou biologickou rozmanitosťou a biodiverzitou. Vedci už dlhé desaťročia skúmajú prírodu tejto oblasti, pričom doteraz objavili a popísali viac ako 40 000 druhov a poddruhov zvierat. Nachádza sa tu veľké množstvo endemitov, teda druhov, ktoré sa nachádzajú len v Chorvátsku.

A vedeli ste, že na svoje si tu prídu aj milovníci pozorovania vtákov? Chorvátskym rekordmanom je prírodná rezervácia Kopački rit, v ktorej hniezdi približne 285 druhov.

V Chorvátsku sa nachádza osem národných parkov a 12 prírodných parkov, medzi ktoré patria aj Plitvické jazera – okrem iných aj súčasťou UNESCO.

Plitvické jazerá. Foto: Goran Šafarek

Výnimočné rieky formujú vzhľad krajiny

Oblasť rieky Krky má status národného parku od roku 1985 – rieka predstavuje prírodný krasový fenomén vďaka vodopádom a travertínovým útvarom a poskytuje podmienky pre fungovanie bohatého rastlinného a živočíšneho sveta. Jej prameň ju predurčuje na výnimočnú cestu krajinou; nazýva sa Topoljski alebo Veliki buk (pri meste Knin) a padá ako vodopád z výšky 22 metrov.

Glavaš je prameňom rieky Cetina a aj prameň je výnimočným miestom, pretože sa v ňom zrkadlí chorvátske pohorie Dinara.

A nemôžeme zabudnúť spomenúť národný park Plitvické jazerá. Uprostred neho smeruje tok potoka Plitvice k najvyššiemu vodopádu v Chorvátsku Veliki slap a následne – spolu s ďalšími vodami – vytvára prameň rieky Korany. Pochopíte to, keď uvidíte; že Korana má zrejme jeden z najkrajších prameňov na svete.

Biokovo. Foto: Plamenko Cvitić

Bohatá flóra na relatívne malej ploche

Chorvátsko je krajinou prírodných krás a mnohých tvárí. Na jej území rastú tisícky rastlinných druhov a poddruhov. Jej bohatstvo je zrejme zapríčinené tým, že sa krajina nachádza na rozmedzí kontinentálnej a stredomorskej klímy.

Rastú tu významné endemity – najviac v pohoriach Velebit a Biokovo, Kvarner, ako aj v ústí rieky Krky a na súostroví Šibenik. Kvarnerský región je z hľadiska flóry dokonca jednou z najrozmanitejších častí Chorvátska – a to vďaka 2700 rôznym rastlinným druhom.

Krupa kayak.

Spoznávajte Chorvátsko aktívne

Chorvátsko je rajom pre milovníkov aktívnej dovolenky, spoznávania prírody a adrenalínu. Na svoje si tu prídete, či ste fanúšikom lietania, alebo naopak – morských hĺbok, prípadne hľadáte iný druh dobrodružstva.

Ponorte sa do čistého mora a objavujte skryté zázraky pod vodou. Potápanie nie je pre vás? V takom prípade sa vyberte spoznávať nedotknutú a divú prírodu pešo, na koni alebo na bicykli. Nechajte sa unášať prúdom riek v riečných kaňonoch. Alebo vyskúšajte s kamarátmi či s rodinou rafting. Rozšírte si svoje obzory na Biokove a na Vidovej gore.

Spoznajte Chorvátsko inak – už toto leto!

Aktuality

11:31 Video: Prehliadka tratí EWS v americkom Burke vo Vermonte.

EWS sa po prvýkrát uskutoční v lokalite Burke a na jazdcov čaká 6 rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 16,5 km.

11:27 V poslednej etape Tour de l’Ain zvíťazil Pedrero po 55 km sólo úniku, celkové hodnotenie vyhral Guillaume Martin.

Na druhom mieste skončil celkovo Mattias Skjelmose Jensen, ktorý vyhral aj bodovaciu súťaž a hodnotenie do 25 rokov, tretí skončil Rudy Molard. Ocenenie pre najbojovnejšieho jazdca dostal Julian Alaphilippe.

11:03 Majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike budú veľkým súbojom najlepších šprintérov.

Najväčšími favoritmi pretekov sú Alexander Kristoff, Tim Merlier, Fabio Jakobsen, Mads Pedersen, Arnaud Démare či Danny van Poppel.

10:43 Marianne Vos vyhrala už tretiu etapu za sebou na pretekoch Okolo Škandinávie.

Po agresívnom finále vyhrala šprint do vrchu v Sarpsborgu pred Cecilie Uttrup Ludwig a Shari Bossuyt. Nie je to prvýkrát, čo Vos vyhrala v Škandinávii tri etapy za sebou – rovnaký výkon sa jej podaril v rokoch 2018 aj 2019 na ženských pretekoch Okolo Nórska, ktoré sú predchodcom Okolo Škandinávie.

10:30 Tiesj Benoot išiel pri zrážke s autom rýchlosťou 67 km/h: Pár milimetrov a mohol to byť iný príbeh.

28-ročný Belgičan išiel dole kopcom vo vysokej rýchlosti, keď pred ním vošlo do cesty auto z parkoviska. Pri páde utrpel zlomeninu krčného stavca a počas nasledujúcich šiestich až 12 týždňov bude musieť nosiť krčnú ortézu. (Het Laatste Nieuws)

Zavrieť reklamu