Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Správny nápoj na doplnenie energie na biku

Keď idete na bike, fľaša s nápojom na doplnenie energie je nevyhnutnosťou. Ako si však správne vybrať? V prvom rade musí byť fľaša praktická – ľahká na nosenie, nerozbitná, uzatvárateľná. Takých je na trhu určite viac, ešte dôležitejší je však ich obsah.
Biker


Ak cukry, tak najlepšie prírodné

Počas športového výkonu potrebujeme priebežne dopĺňať energiu, a jej rýchlym zdrojom sú, ako inak, cukry. Pre nešportujúcu populáciu možno nepriatelia, pre bikera však úplne samozrejmá súčasť nápoja na fyzickú aktivitu. Dôležité však je pozrieť sa na to, z akého zdroja cukry pochádzajú a aké je ich spektrum. V prvom rade by malo ísť o cukry pochádzajúce z prírodných zdrojov, v tomto je okrem riedených ovocných džúsov výbornou voľbou radler, samozrejme bez obsahu alkoholu.

Potvrdila to analýza Výskumného ústavu potravinárskeho, súčasť Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, ktorý v novembri minulého roka skúmal zloženie 8 vybraných nealkoholických nápojov z rôznych kategórií. Podľa výsledkov analýzy má medzi skúmanými nápojmi najpestrejší profil cukrov pochádzajúcich z prírodných zdrojov nápoj Zlatý Bažant Radler 0.0%, prvý radler úplne bez obsahu alkoholu u nás.

Okrem fruktózy, glukózy a sacharózy obsahuje tento nápoj z piva a prírodnej limonády aj maltózu, teda sladový cukor. Ten sa v nápoji vyskytuje práve z dôvodu obsahu nealkoholického piva, ktoré sa vyrába z jačmenného sladu. Na bike teda dokonalá štvorica rýchlych zdrojov prírodnej energie.

Zoberte na bike antioxidanty

To však nie je zďaleka všetko, čo o nealko nápojoch zistili odborníci z výskumného ústavu. Medzi skúmanými sýtenými ochutenými nápojmi mal jednoznačne najvyšší obsah antioxidantov meraných ukazovateľom AOXA, antioxidačná aktivita, opäť nápoj Zlatý Bažant Radler 0.0%. „Z pohľadu človeka, ktorý sa pohybuje v oblasti zdravej výživy, je uvedené zistenie antioxidačnej aktivity nápojov Zlatý Bažant Radler 0.0% pozitívnym prekvapením.

Antioxidanty sú v našej výžive kľúčové najmä pre ich schopnosť zachytávať voľné radikály – nestabilné molekuly, ktoré spôsobujú poškodenie bunkových štruktúr,“ hovorí Kristína Krištúfková, odborníčka na výživu a ochranu zdravia. Dôvodom vyššieho obsahu antioxidantov v nápoji je zastúpenie polyfenolických látok z chmeľu a sladového jačmeňa, ako aj použitie prírodných ovocných štiav. A prírodné antioxidanty na výlete v prírode – to je priam dokonalá kombinácia.

Sodík a draslík v dobrom pomere

Ako športovci určite viete, aký je dôležitý vo výžive správny pomer medzi sodíkom a draslíkom – nízky obsah sodíka a vyšší obsah draslíka má podľa odborníkov na výživu ochranný účinok na organizmus. „Draslík a sodík sú zodpovedné za elektrolytickú rovnováhu organizmu na bunkovej úrovni, čo je kľúčové najmä pre správne fungujúci prenos nervových impulzov, kontrakciu svalstva a viacero ďalších funkcií,“ hovorí Kristína Krištúfková.

Dosiahnuť správny pomer týchto minerálov v bežnej výžive vzhľadom k miere používania kuchynskej soli však nie je vždy jednoduché. Možno prekvapivo má Zlatý Bažant Radler 0.0% vhodne vyvážený pomer sodíka a draslíka, čím opäť vynikol medzi testovanými ochutenými sýtenými nápojmi.

Otvoriť a zatvoriť je W0,0W

Nápoj Zlatý Bažant Radler 0.0%, prvý radler úplne bez obsahu alkoholu, potešil svojimi osviežujúcimi príchuťami Citrón a Citrón-Baza-Mäta športovcov už v minulom roku. Tí si ho obľúbili najmä ako výborný nápoj na doplnenie energie po fyzickej námahe. Počas samotného športového výkonu však malo jeho balenie v plechovke či sklenej fľaši jednu veľkú nevýhodu – biker ho musel vypiť na jeden krát a nemohol si ho pribaliť so sebou na priebežné doplnenie energie.

Dnes je však táto lahôdka dostupná už aj v praktickej pollitrovej PET fľaši, vďaka ktorej môžete nápoj nielen ovoriť, ale aj zatvoriť. V kombinácii s benefitmi z pohľadu výživy to môže byť pre športovca ten správny energy drink na bike do jarnej prírody.

Viac na: www.zlatybazant.sk

Aktuality

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.

Včera 14:26 Video: Lyžiar a lyžiarka preskočili cez Tadeja Pogačara pred cieľom kráľovskej etapy Giro d’Italia.

Súrodenci Flora a Miro Tabanelli preleteli ponad Pogačarom tesne pred vrcholom stúpania Mottolino, kde sa Slovinec tešil už zo štvrtého etapového víťazstva na Gire.

Zavrieť reklamu