Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER S ČELENKOU IBA ZA 18,90€!
Kam na bike

Ponúkame vám 6 tipov na cyklovýlet na Záhorí

Toľko rozmanitosti v jednom regióne inde len tak ľahko nenájdete.
Biker

Kráľovské mesto Skalica s vychýreným trdelníkom, Baťov kanál, Stupava a Dni zelá, borovicové lesy, jazierka, ale aj malebná krajina kopaníc a Štefánikov pamätník v Brezovej pod Bradlom… to všetko je Záhorie.

Aby sme zachytili aspoň trochu tej rôznorodosti, ponúkame 6 trás, z ktorých si vyberú skúsení bikeri, tí, ktorí len začínajú, alebo aj celé rodiny na výlete.

Veľký Skalický okruh (č. 5208)

Trasa vás prevedie celým skalickým chotárom. Okruh sa začína na námestí v Skalici, pričom cyklotrasa je aj v meste veľmi dobre značená.

Keď sa z neho vymotáte, napojíte sa na poľnú cestu a na chvíľu aj na Záhorácku magistrálu. Z nej pri salaši zídete a vstúpite do CHKO Biele Karpaty. Trasa v týchto miestach stúpa a klesá a pri odpočívadle Kamenná búda sa stáča naspäť.

Po niekoľkých kilometroch budete prechádzať cez prírodnú rezerváciu Šmatlavé uhlisko a ďalej opäť cez lúky a polia. Napriek tomu, že je to dlhá trasa, nepatrí k mimoriadne náročným a s dobre zvolenými prestávkami ju zvládnu aj fyzicky menej zdatní bikeri.

Skalica – Mlýnky

Nenáročná cyklotrasa sa začína naproti Skalickým rybníkom v smere na golfový rezort.

Prvý dôležitý bod je obec Mokrý Háj, z ktorej sa cyklotrasou č. 8223 napojíte na Záhorácku magistrálu. Prechádzať budete cez salaš a onedlho sa ocitnete v Zlatníckej doline.

Za reštauráciou na kopci odbočte doľava a vojdite sa na cyklotrasu č. 8227. Tá vás prevedie cez už spomínanú prírodnú rezerváciu Šmatlavé uhlisko až do cieľa vašej cesty – do Mlýnkov.

Neďaleko je vodná nádrž s rovnakým názvom, ktorú by bola škoda v lete nenavštíviť.

Stupavský okruh

Táto miestami pomerne náročná trasa vás prevedie zo Stupavy cez Kamenný vŕšok, Lintavy, Košarisko a rázcestie pod Kozliskom až po Pajštún, ktorý sme v našom výbere nemohli vynechať.

Z neho sa budete cez Borinku vracať späť. Začínate v Stupave pri Rímskej stanici a pokračujete smerom na Kamenný vŕšok, potom na Rokytovec, no pred ním odbočíte smerom na Lintavy a ďalej Košarisko.

Po červenej sa vydajte ďalej smerom na Staré Hájne a na rázcestí po Kozliskom odbočte doprava k hradu Pajštún.

Odtiaľ vás čaká parádny zjazd po červenej do Borinky a nakoniec zvyšok po ceste do Stupavy.

Senica – Kunov – Sobotište

Plánujete výlet s deťmi? Potom je tu pre vás nenáročná trasa zo Senice okolo Kunovskej priehrady do Sobotišťa, no ak hľadáte oddych pri vode či lanové centrum pre deti, nemusíte dôjsť ani tam.

Celkovú dĺžku výletu (spiatočne) si potom skrátite z 18 na 11 km a pôjdete iba po ceste, ktorá je navyše večer osvetlená LED svietidlami v asfalte.

Zo Štefánikovej ulice v Senici treba vyraziť na východ, potom smerom na Kunov a odtiaľ k vodnej nádrži Kunov, prípadne poza ňu do Sobotišťa. Na poslednom úseku vás čakajú poľné/lesné cesty, takže sú vhodné skôr MTB, resp. trekové bicykle.

Brezová pod Bradlom – Chvojnica (č. 2202)

Kopaničiarska trasa vás prevedie po najkrajších kútoch tohto malebného kraja a poskytne vám krásne výhľady na okolie. Zastavíte sa aj na Bradle či rozhľadni Hrajky.

Vyrazte z námestia v Brezovej pod Bradlom smerom na Košariská, kde sa oplatí zastaviť sa, viacero historických budov je tam totiž prerobených na reštaurácie a ubytovacie zariadenia.

Odtiaľ vás čaká trochu náročnejšie stúpanie, no odmenou je pomyselný vrchol trasy – Bradlo a mohyla, kde je pochovaný M. R. Štefánik a kde si môžete vychutnať krásny kruhový výhľad.

Potom zjazdom smerom na Priepasné a striedavým stúpaním a klesaním dôjdete do obce Belanskovci, mestskej časti Myjavy – Turá Lúka a Chvojnice. Zdatní bikeri môžu pokračovať po tejto trase až k Baťovmu kanálu.

Zdroj: iStock

Brezová pod Bradlom – Prietrž – hrad Branč (č. 8309)

Okrem Pajštúna máme ešte jeden tip na hrad, a to Branč, ku ktorému sa dostane napríklad aj po tejto trase.

Začína sa na námestí v Brezovej pod Bradlom, vedie cez mesto smerom na Jablonicu, ale kilometer za mestom odbáča na Prietrž.

Mierne stúpa pekným kopaničiarskym krajom na vrchol nad osadou Dolné Paseky. Pred obcou Prietrž míňa vodnú nádrž, kde si možno urobiť príjemnú prestávku.

Nad obcou Podbranč vychádza na lúky a ponúka krásne výhľady na hrad Branč, ktorý dominuje celému regiónu.

Trasa pokračuje miernym klesaním do obce, cez ktorú prechádza a končí sa v miestnej časti Podzámok.

Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Aktuality

11:30 Viac ako 100 profesionálnych cyklistov stále nemá zmluvu pre sezónu 2023.

Kontrakty nemajú Mark Cavendish, Domenico Pozzovivo, Nairo Quintana a mnoho ďalších. (Cyclingnews)

Včera 13:25 Test: E-bike Merida eOne-Sixty 700.

Ideálny e-bike pre tých, čo sa chcú zabaviť aj na ľahších trailoch.

Včera 13:08 Video: Kto je na bicykli rýchlejší? Bodybuilder vs. šprintér.

Na velodróme sa proti sebe postavili profesionálny bodybuilder Brad Parker a profesionálny dráhový šprintér Harvey McNaughton. (GCN)

Včera 11:17 Video: Tieto zvukové efekty dokonale vystihujú, aké je to, keď zaútočí Tadej Pogačar.

Philippe Gilbert v nedeľu na kritériu Beking Monaco porazil Michaela Matthewsa aj dvojnásobného jazdca Tour de France Tadeja Pogačara.

Včera 11:05 Primož Roglič si stojí za vyjadrením, že za jeho pád na Vuelte môže Fred Wright.

Roglič údajne povedal pre slovinské rádio, že nemá v úmysle odvolať svoje komentáre o kontroverznom páde v závere 16. etapy Vuelta a España, po ktorom musel z pretekov odstúpiť. (Cyclingnews)

Zavrieť reklamu