Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Horské bicykle

Test: Rock Machine Blizzard 50-29

Keď pred pár rokmi predstavila česká značka Rock Machine svoju novú kolekciu trailových bikov, získala si svojimi neónovými hračkami pozornosť aj tých bikerov, ktorí ju možno dovtedy nebrali ako celkom relevantnú. Fakt, že to so strednými zdvihmi myslia naozaj vážne, len podtrhol sponzoring kráľov novej školy jazdenia – českú partiu Trailbusters. Sú však všetky biky z tohto radu skutočnou definíciou trail ridingu?
Hodnotenie: 3/5
1 999
Biker

Pripravený na upgrade

Novopredstavené biky mali nielen pekné línie, no oči pútali aj vypaľujúcimi farbami. Tohtoročný Blizzard 50-29 v neónovej červenej doplnenej žiarivo modrým eloxom sekunduje len topmodelu v ponuke, a je zároveň tým, ktorý by sme zvolili, ak by sme mali hlbšie do vrecka. Výbava nie je nijako luxusná, no zároveň je zložená z komponentov, ktoré uberajú tam, kde nižšia kasta neuškodí, a pridávajú tam, kde nižšia hmotnosť či o niečo hladšie fungovanie zaváži. O odpruženie sa tu stará RockShox s jednoduchým, no overeným vzduchovým tlmičom Monarch RL s uzamykaním pomocou páčky a vidlicou Recon Gold s uzamykaním na diaľku. Tá spolu s brzdami Shimano z nižšej série tvorí dva slabšie články výbavy, ktoré si síce svoju úlohu splnia, no budú vysoko na zozname vecí, ktoré niekedy v budúcnosti môže nahradiť o niečo drahší kúsok. Naopak, plášte Schwalbe v lacnej tvrdej zmesi Performance si zaslúžia predčasný dôchodok čo najskôr. Rámu slúži ku cti, že hoci tu teleskopickú sedlovku nenájdete, ponúka možnosť viesť diaľkové ovládanie tej neskôr dokúpenej vnútrom sedlovej rúrky.


Vidlica sa dá uzamknúť z rajdov, tlmič páčkou na ňom.

Skôr maratónec
Zadná stavba je k prednému rámovému trojuholníku prichytená prostredníctvom dvoch eloxovaných vahadiel. Tento dual link systém s virtuálnym bodom otáčania sa nazýva Rock Machine Floating Pivot System (FPS) a všetkých 120 mm zdvihu zadnej stavby chodí hladko s nerovnosti požierajúcim apetítom, avšak bez prílišnej tendencie prepadávať sa do zdvihu pri pedálovaní. Ak by ste začali do bicykla tlačiť trochu príliš, k slovu sa začne hlásiť lineárnejší chod a dno 12 cm nájdete o niečo skôr, než by ste možno od plnohodnotného trailbiku čakali. V kokpite 29-palcového Blizzardu však bude sedieť skôr tradičnejší jazdec. Už prvý pohľad na siluetu bicykla odkazuje na konzervatívnu geometriu, ktorú nastupujúci trend predlžujúcich sa horných rámových trubiek a skracujúcich sa predstavcov oblúkom obchádza. Výsledkom tak je trailbike, ktorý sa jazdnými vlastnosťami blíži oveľa viac cross country na konci spektra ako k všestrannosti allmountainu. Blizzard 29 si vás posadí s hmotnosťou nad predným kolesom, ktoré vďaka strmej vidlici neposedne vyčkáva na každý pohyb rúk a zmenu smeru počas silných zášľapov do pedálov. Je jednoduché pochopiť, prečo sa práve česká značka drží ortodoxných rozmerov a na trh prináša bike, ktorého tabuľkové dimenzie by sa nestratili ani pred piatimi rokmi – v našich končinách sú maratóny stále tými najnavštevovanejšími podujatiami a na ne určené biky patria stále k tým najpredávanejším modelom. Blizzard 50-29 síce nepatrí medzi biky z novej školy, no bicykle ako tento žiarivo červený budú mať ešte dlho v našich zemepisných šírkach svoje pevné miesto.

 


Odpruženie plné modrého eloxu funguje hladko a nepohojdáva sa.

Ak hľadáte skôr tradičné jazdné vlastnosti, bike upúta dizajnom aj výbavou, ktorá si až na pár drobností nevynucuje ďalšiu pozornosť vašej peňaženky.
1999 €
www.rockmachine.sk

Rám 6061 T6 hliník Vidlica Rock Shox Recon Gold TK 120 mm Tlmič Rock Shox Monarch TL 120 mm Pohon prehadzovač Shimano XT Shadow+, prešmykač SRAM X7, radenie Shimano Deore, kľuky Shimano FC-M627 36/22 Kolesá ráfiky Weinmann U32 Disc Race, náboje ONE Race Ultralight, plášte Schwalbe Rocket Ron Performance 2,25 Brzdy Shimano BR-M396 (180/180) Rajdy/predstavec Race Face Ride 710 mm/Race Face Ride 90 mm Sedlovka/Sedlo Race Face Ride/RM Peak Race Hmotnosť 14,29 kg (19″, bez pedálov)

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu