Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Komentár

Nižšie ceny bicyklov nečakajte, aj keď bicyklový boom už končí

Pandémia je síce sviňa, ale, bohužiaľ, pár mesiacov dozadu sa svetu ukázala oveľa väčšia sviňa.
Martin Sarvaš
Nižšie ceny bicyklov nečakajte, aj keď bicyklový boom už končí

Pomaly, ale isto, celosvetový bicyklový boom spôsobený pandémiou ochorenia Covid-19, ktorý trval viac ako dva a pol roka, začína spomaľovať.

Konštatuje to dokonca aj samotné Shimano vo svojej prvej štvrťročnej finančnej správe v tomto roku, pričom ešte začiatkom roka sa chválili rekordnými ziskami a ich čisté tržby v divízii bicyklov sa zvýšili až o 49 percent na 3,37 miliardy eur.

Aj keď pandémia spôsobila obrovskú krízu pre takmer všetky odvetvia priemyslu, predaje bicyklov v predošlých dvoch rokoch sa vyšplhali na historické maximá. Všetci nakupovali bicykle, či už drahé alebo lacné, a výrobcovia i predajcovia sa napokon mohli tešiť, že ich pandémia vôbec nepostihla v takom rozsahu ako iné podniky.

Toto obdobie sa však pravdepodobne skončilo, aj keď je jasné, že to nepríde zo dňa na deň.

Na našom facebooku sme dostali otázku, či toto môže znamenať, že ceny bicyklov pôjdu opäť dole. Predpokladám, že išlo o rečnícku otázku, ale len pre rýchle ozrejmenie zhrniem, prečo ceny bicyklov stúpli: pretože sa extrémne (nie, nie je to prehnané slovo) predražila doprava a celá logistika, bol nedostatok polovodičov a elektronických súčiastok, rástli ceny surovín a bol nedostatok pracovnej sily, čo znamenalo dočasné pozastavenie výroby. A to je len zopár dôvodov.

Prečítajte si tiež

Bicyklový boom sa síce asi pomaly končí, ale po tom, čo sme si už s covidom zažili, by bolo asi naivné si myslieť, že sa s ním končí aj pandémia. Ale bodaj by.

A čo tie ceny? Myslím si, že môžem s určitosťou povedať, že ceny bicyklov dole nepôjdu.

Pandémia je síce sviňa, ale, bohužiaľ, pár mesiacov dozadu sa svetu ukázala oveľa väčšia sviňa. A to som ešte vo vyjadrovaní veľmi korektný. Pár kilometrov za našimi východnými hranicami sa dejú hrozné veci, ktoré ovplyvňujú ekonomiku celého sveta, bez výnimky cyklistického priemyslu. Aj tento konflikt môže, aj keď nie hneď, opäť spôsobiť zvýšenie cien, nehovoriac o súčasnej inflácii.

Pozitívne je, že keď sa trh postupne zastabilizuje a obnoví sa opäť celý “flow” procesu od výroby až po predaj, vrátia sa aj výpredaje, ktorých v poslednom období veľa nebolo, keďže bicykle išli na dračku, bez ohľadu na cenovku a sklady v obchodoch i u výrobcov zívali prázdnotou.

Otázne je, koľko to bude trvať, ale keby som si mal tipnúť, s ohľadom na to, koľko boom trval, predpokladám, že za taký jeden až jeden a pol roka by mohli byť späť výpredaje v takom rozsahu, ako sme boli zvyknutí.

A ak bola tá pôvodná otázka seriózna, tak odpoviem otázkou: Kedy ste naposledy videli, že sa globálne znižovali ceny spotrebných produktov, po ktorých je dopyt?

S vyššími cenami sa asi treba zmieriť a skôr sa tešme, že sa to snáď vráti do normálu a na dodanie bicykla už nebudeme musieť čakať nekonečne dlhé mesiace.

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Zavrieť reklamu