Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Predbehnú cyklisti vlak? Na Orave chystajú unikátne cyklistické podujatie Faster Than A Train

Súperom pretekárov nebudú ostatní jazdci či časomiera, ale  jeden z najpomalšie premávajúcich vlakov na Slovensku - Oravka. Priemerná rýchlosť Oravky spolu so zastávkami je niečo cez 30 kilometrov za hodinu.
Biker

Orava bude hostiť podujatie v cestnej cyklistike, ktoré v okolitých končinách nemá obdobu. Súperom zúčastnených jazdcov totiž nebudú kolegovia či časomiera, ale vlak. Porazí pelotón fenomén regiónu – Oravku? To sa dozviete v sobotu, 2. júla 2022 počas nultého ročníka cyklistického podujatia s názvom Faster than a Train.

Región Oravy je známy vďaka svojej malebnej prírode, je rodiskom viacerých slovenských dejateľov a spisovateľov a ponúka množstvo historických pamiatok. Je veľmi členitý a lemuje ho rieka Orava; je s ním však späté ešte jedno – vlak Oravka. Ide o dôležitú formu dopravy v regióne, keďže denne prepraví viac ako 500 osôb na trati dlhej 56 kilometrov.

Ide zrejme o jeden z najpomalšie premávajúcich vlakov na Slovensku. Spomaľuje ho totiž prostredie, ktorým prechádza; zákruty, kamenné bralá, ako aj 21 zastávok v obciach regiónu. Spája Kraľovany a Trstenú a počas tejto trasy míňa dedinky a mestá, ktoré sú skvelými východiskovými bodmi pre pešiu turistiku, či cyklovýlety.

„Priemerná rýchlosť Oravky spolu so zastávkami je niečo cez 30 kilometrov za hodinu. Raz, keď som cestoval Kraľovanskou dolinou som si uvedomil, že podobnou priemernou rýchlosťou jazdia aj hobby trénovaní cestní cyklisti. Povedal som si, že by bolo zaujímavé zistiť, či by bol cestný cyklista pri bežnej premávke schopný predbehnúť Oravku na ceste z Kraľovian do Trstenej,“ hovorí jeden z organizátorov a autor konceptu, Matúš Kvas.

Unikátne preteky ukážu, kto je rýchlejší

„Keď mi Matúš povedal o tomto nápade, povedal som si, že do toho chcem ísť – lebo o takomto koncepte som doteraz nepočul,“ vysvetľuje Juraj Fačko, spoluorganizátor a pokračuje: „zároveň ide o skvelý nástroj, ktorým môžeme dať svetu vedieť, že aj v našom regióne vznikajú super nápady a sú tu skvelé podmienky pre šport.“

Zaujímavosťou pretekov je snaha organizátorov zachovať čo najviac prirodzenosť prostredia. „Nechceme ani vypraviť špeciálny vlak, pretekári vyrazia z perónu v Kraľovanoch v rovnakom čase, ako Oravka s cestujúcimi – teda o 9.28 hod.,“ prezrádza Juraj Fačko.

Nultý ročník s hviezdnym obsadením

Organizátori sa rozhodli pripraviť nultý ročník podujatia Faster Than A Train v menšom rozsahu, aby otestovali náročnosť trasy pred budúcoročným prvým ročníkom podujatia. Cyklistický pelotón bude tento rok tvoriť približne dvadsať pozvaných osobností zo sveta športu, umenia a podnikania. Autorom nápaditej vizuality podujatia je umelec Michal Hazior.

Vlak sa posnažia predbehnúť profesionálni športovci, ako napríklad Martin Velits (bývalý profesionálny cestný cyklista a spoluzakladateľ značky Isadore Apparel), Ján Laco (bývalý hokejový brankár), Jakub Grigar (vodnoslalomár a držiteľ striebornej medaily v disciplíne K1 z LOH v Tokiu 2021), Michal Holub (6-násobný víťaz MSR v dlhom triatlone), ale aj hobby športovci – Michal Yaksha Novotný (producent) alebo Michal Meško (zakladateľ siete kníhkupectiev Martinus).

Nápad ocenil región aj prevádzkovateľ vlaku

„Potešilo nás, že Klaster Orava – oblastná organizácia cestovného ruchu verí v potenciál tohto projektu, rovnako ako Železničná spoločnosť Slovensko; bez ich spolupráce a ochoty by nebolo možné preteky zorganizovať. Vďaka slovenskej značke Isadore Apparel budú všetci účastníci pelotónu zas pretekať v rovnakých cyklistických dresoch. Do projektu sa zapojilo taktiež viacero sponzorov zo súkromného sektoru. Verím, že sa všetci spolu vidíme začiatkom júla na Orave,“ uzatvára Matúš Kvas.

Podujatie má niekoľko cieľov: okrem charitatívneho rozmeru chce zvýšiť povedomie o regióne a ukázať domácim a turistom, že Orava je ako stvorená pre návštevy nielen športového charakteru. Tiež chce poukázať na dôležitosť športu.

Všetky dôležité informácie o podujatí sa dozviete na Facebooku alebo Instagrame.

Partneri podujatia:
  • Generálny partner | Klaster Orava
  • Hlavný partner | Železničná spoločnosť Slovensko
  • Partneri | Hoval, Isadore Apparel, Nilio, Intersport, Kaštieľ Kubínyi, Redbull, Premium Brands
  • Hlavný mediálny partner | TV JOJ
  • Mediálni partneri | MY Orava, TV DK

Aktuality

Včera 11:32 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích bicyklov Focus.

Medzi testovacími modelmi sú aj gravel Atlas, trailový Jam a elektrobicykle Sam², Jam² či Thron².

Včera 11:26 Birell BikeFest 2022: Zoznam testovacích zariadení Garmin.

Medzi testovacími zariadeniami si môžete vybrať z rôznych modelov cyklopočítačov a hodiniek vrátane najnovších športových hodiniek Garmin fenix 7 v rôznych prevedeniach.

Včera 10:54 Sivakov bol poriadne nahnevaný, pretože si omylom vymazal dáta „najťažšej jazdy v živote“ (+video).

Jazdec tímu Ineos Grenadiers si chcel vo svojom Garmine uložiť jazdu z náročnej horskej etapy Giro d’Italia, avšak dotykový displej bol po daždi mokrý a aj keď stlačil „uložiť jazdu“, jeho cyklopočítač zaznamenal signál „zahodiť“.

Včera 10:16 Birell BikeFest 2022: Detaily súťaže Garmin Slopestyle FMB World Tour SILVER Event.

Po prvýkrát si v tejto disciplíne na Birell BikeFeste zasúťažia aj ženy.

26.05.2022 Únik „ukradol“ šprintérom poslednú možnosť na Gire, vyhral Dries De Bondt.

V celkovom hodnotení vedie aj naďalej Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), avšak z Gira odstúpil João Almeida pre pozitívny test na Covid-19, takže pretekári za ním (4. miesto) sa posunuli o jednu priečku vyššie.

Zavrieť reklamu