Kämna vyhral na Etne prvú vrchársku etapu Giro d’Italia 2022, do ružového sa oblečie López

Z Gira odstúpil jeden z favoritov a líder Astany Miguel Ángel López pre zranenie ľavého bedra.

4. etapa Giro d’Italia 2022

• Dĺžka: 172km
  • Prevýšenie: 3626 m
  • Čas: 4:32:11 hod
  • Priemerná rýchlosť (víťaza): 37,9 km/h

Lennard Kämna (BORA – hansgrohe) sa stal víťazom prvej vrchárskej etapy tohtoročnej edície Giro d’Italia. Na druhom mieste skončil Juan Pedro López (Trek-Segafredo), ktorý sa dostal do vedenia celkového poradia a oblečie sa do ružového dresu. Tretí prišiel do cieľa Rein Taaramäe (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux).

Kämna bol v úniku spolu s ďalšími 13 pretekármi a rozhodujúce bolo záverečné dlhé stúpanie na Etnu (22,9km / 1358m). Juan Pedro López sa oddelil z úniku a išiel osamote, no 2,6km pred cieľom ho Kämna dobehol a v úplnom závere bol silnejší ako 24-ročný Španiel.

Tempo skupiny hlavných favoritov celkového poradia neudržal Tom Dumoulin (Jumbo-Visma), ktorý stratil viac ako 9 minút a ani Vincenzo Nibali (Astana) so stratou necelých 5 minút. Z pretekov odstúpil líder Astany Miguel Ángel López pre zranenie ľavého bedra.

„Bol to pre mňa super deň. Cítil som sa dobre, dostal som sa do úniku a tam som potom zaútočil. V závere sme mali s Lopezom, poviem to tak, tichú dohodu, spravil aj chybu a vyhral som,“ povedal po víťaznej etape Lennard Kämna.