Tajomná a krásna Rajecká dolina: Kúpeľný raj i raj pre cyklistov

Text: Viktor Novák Foto: Jakub Majerčiak/Redpoint.sk
Región Rajca a Rajeckých Teplíc som mal vždy zafixovaný hlavne ako miesto, kam ľudia chodia oddychovať do kúpeľov a tiež ako domov minerálnej vody Rajec.
Nikdy mi nenapadlo, že by to mohla byť oblasť, kam by som sa vybral na biku, no nemohol som sa viac mýliť! Keď nás tam ešte minulého roku na jeseň pozvali lokálni jazdci na predĺžený víkend, nevedel som, čo mám od toho očakávať, ale spolu s Jakubom Majerčiakom sme nezaváhali a vydali sa na prieskum.
Najväčšia koncentrácia majstrov Slovenska
Ubytovali sme sa v hoteli Encián priamo v centre Rajeckých Teplíc, v prekrásnom okolí Labutieho jazierka. Navyše to bolo čo by človek kameňom dohodil od kúpeľov Spa Aphrodite, ktoré sú dominantou celého mesta.
Dorazili sme v piatok večer a nezvyčajný exteriér hotela nás veľmi prekvapil. Bol totiž celý pokrytý nástennými maľbami akademickej maliarky Daniely Krajčovej.
Hneď vedľa hotelového parkoviska sa nachádza malý domček informačného centra oblastnej organizácie cestovného ruchu, kde nás privítala veľmi milá pani, zoznámila s mnohými zaujímavosťami regiónu a odporučila nám najlepšie cyklotrasy a miesta, kde sa máme určite zastaviť.
Ubytovali sme sa a dali si večeru v hotelovej reštaurácii. Tam nás už čakal skvelý lokálny biker Martin Knapec, niekdajší majster Slovenska v zjazde, ktorý v súčasnosti jazdí najmä enduro. Mimochodom, Rajecké Teplice sú miesto s asi najväčšou koncentráciou majstrov Slovenska v rôznych disciplínach cyklistiky. Ktovie prečo.
Keďže to tam Martin skvele pozná a jazdí v oblasti od malička, sľúbil, že nám spraví sprievodcu a bude s nami jazdiť počas nášho pobytu. V prvý deň sme si za cieľ vybrali cyklotrasu s krkolomným názvom Rdn2K, čo znamená Rajeckou dolinou na dvoch kolesách.
Pri dĺžke 37,9 km a prevýšení 640 metrov ju zvládnu aj menej zdatní cyklisti a keďže je to okruh, sú štart a cieľ možné v akomkoľvek bode. Okružná trasa Rdn2K je súčasťou projektu Cykloraj, ktorý je zameraný na snahu zlegalizovať čo najväčší počet cyklotrás v regióne.
Hmla má neskutočné čaro
Ráno sme sa prebrali do sychravého jesenného počasia, no hmla prelievajúca sa cez okolité ihličnaté kopce mala neskutočné čaro. V horách si takéto počasie neraz užijem viac ako slniečko.
Po výdatných raňajkách sme sa stretli s Martinom a pridal sa k nám ďalší lokál Jojo Kianička, s ktorým sme ešte pred nástupom na trasu RDn2K vyrazili na neďaleký kopec Skalky. Tam sme stúpali serpentínovým chodníkom v krásnych borovicových lesoch, ktorých hĺbku ešte viac umocňovala všadeprítomná hmla.
Z jeho vrcholu máte možnosť pokračovať zelenou značkou až k zrúcanine Lietavského hradu, no my sme sa spustili nadol na cyklotrasu. Z Rajeckých Teplíc sme začali šliapať po novom, ručne vybudovanom chodníku zakopanom v traverze pri rieke Rajčianka, ktorý sa napojil na poľné cesty a asfaltky vedúce cez Zbyňov do obce Jaseňová. Tam sa sme sa na chvíľu napojili na zelené cykloznačenie, pričom dovtedy nás viedli modré značky.
Prešli sme malebnou obcou Malá Čierna, odkiaľ sa dá veľmi rýchlo dostať aj do známych Súľovských vrchov, ktoré sú hneď za kopcom. My však dupeme do pedálov a ideme ďalej až do Rajca, najväčšieho mesta regiónu. Je tam možnosť občerstviť sa na námestí SNP a pozrieť si lokálne pamiatky ako krásna radnica zo 16. storočia. A ak sa nikam neponáhľate, tak si pozrite aj miestne múzeum dopravy.
Kravy pri vodnej nádrži Košiare
Cyklotrasa nás do Rajca zavedie ešte raz, takže si centrum mesta nechávame na neskôr a smerujeme poľnou cestou až k známej vodnej nádrži Košiare. Po chvíli sa nám otvára pohľad na vodnú plochu s rozlohou 10 hektárov a krásnou vodou, obklopenú lúkami a ihličnatými lesmi. Na naše počudovanie sme tu aj v takomto počasí stretli veľké množstvo rybárov.
Nás však viac než ryby zaujali chlpaté kravy pasúce sa na lúke neďaleko od brehu. Netrvalo dlho, a získali sme si ich pozornosť. Bolo vtipné pozorovať, ako sa dlhými jazykmi snažia chytiť trávu, ktorú sme im ponúkali. V lete musí byť v jazere skvelá kúpačka, ale my nie sme žiadni otužilci, takže sme nasadli na biky a pokračovali ďalej.
Trasa viedla cez zaujímavé Šujské rašeliniská, Rajeckú Lesnú a Ďurčinú naspať do Rajca, no my sme mali časový sklz a boli už aj dosť hladní, tak sme túto časť vynechali a zamierili skratkou rovno do Rajca. Ak sa však vyberiete na túto časť cyklotrasy, určite si nezabudnite pozrieť 8,5 metra dlhý slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej, a takisto obrovskú a majestátnu 400-ročnú chránenú lipu v Ďurčinej.
My sme sa cestou do Rajca zastavili v skvelej reštaurácii Eden, kde práve boli kačacie hody, takže chalani si pochutnali. Ja som si zvolil vegetariánsky variant. Z Rajca sme vyrazili cez dva kopce, ktoré lokáli pomenovali obrazne Ťavie hrby, do Kamennej Poruby, kde sme sa kvôli prichádzajúcej tme odpojili a zamierili rovno do Rajeckých Teplíc.
Vynechali sme časť trasy cez Kunerad a Stránske, no to sme mali v pláne, keď sa budeme vracať z nášho zajtrajšieho okruhu.
Len čo sme dorazili do hotela, vzali sme si plavky a uteráky a zamierili do známych kúpeľov Spa Aphrodite. Už pri príchode ma nadchli rozloha areálu a architektúra, ktorá vyzerala ako z antického Grécka.
Nájdete tu nespočet teplých a studených termálnych bazénov, sauny, masáže a množstvo ďalších procedúr. Je to ozaj skvelé miesto na relax po celom dni strávenom na biku, takže ak bude v okolí, určite si to nenechajte ujsť. Po wellness sme sa vláčni vrátili do hotela a zaľahli do postelí, pretože na ďalší deň náš čakala náročnejšia trasa než dnes.
Zjazd zo Žihľavy k zámku Kunerad
Kuneradská veľká okružná cyklotrasa má dĺžku 21 kilometrov a prevýšenie 565 metrov. Ako už napovedá názov, začína sa pri obecnom úrade v obci Kunerad na úpätí Malej Fatry. Tam sme sa stretli s Martinom a Jojom a o chvíľu už spoločne stúpali po asfaltke až k nešťastne vyhorenému Kuneradskému zámku, ktorý dnes rekonštruujú a dočká sa návratu zašlej slávy.
Tu sa cyklotrasa rozdeľuje a je jedno, ktorý z dvoch smerov si vyberiete, pretože vás oba dovedú na rovnaké miesto. My sme odbočili doprava, kde sme stúpali po asfalte krásnymi bukovými lesmi až do lokality Krížna. Cestou je možné občerstviť sa pri mnohých zrevitalizovaných studničkách.
Odtiaľ sme stúpali hrebeňom cez viacero vrcholov, z ktorých sme mali nádherné výhľady na hlavný hrebeň Malej Fatry a Martinské hole. O chvíľu sme dorazili na najvyšší bod trasy Žihľavy s výškou 1 050 m n. m. Tam sme sa občerstvili, naobliekali a pustili sa na bikoch spať až ku Kuneradskému zámku. Skvelý zjazd dlhý takmer 5 km!
Prekvapivo dobrá turistická a cyklistická infraštruktúra
Po celom dni na bicykli sme sa zastavili na obed v reštaurácii Meritto v Rajeckých Tepliciach, kde nám pripravili skvelé hamburgery a pizzu. Tam sme sa rozlúčili s chalanmi a s Jakubom sme ešte zamierili obzrieť si vychýrenú historickú dedinku Čičmany.
Je známa krásnymi drevenicami, ktoré sú netradične pomaľované bielou farbou a ľudovými ornamentmi. Určite sa tam oplatí ísť sa poprechádzať a vidieť, ako žili naši predkovia.
Aby som to zhrnul, Rajecká dolina ma príjemne prekvapila rozvinutou turistickou a cykloturistickou infraštruktúrou, nádhernými pamiatkami, skvelým jedlom, termálnymi prameňmi a liečivou vodou.
Zatiaľ je tu jazdenie skôr vhodné na cross-country a cykloturistiku, ale dopočul som sa, že pripravujú aj zoficiálnenie enduro trailov v Kuneradských lesoch, takže sa nechajme prekvapiť. A ak sa to podarí, tak sa tam určite bez váhania vrátim a preskúmam ich.
V Rajeckých Tepliciach je veľa luxusných hotelov, ale aj lacnejších hostelov, apartmánov a ubytovacích zariadení. Za zmienku stojí určite hotel Encián, v ktorom sme boli ubytovaní. Jeho exteriér padne do oka hneď na prvý pohľad. Je totiž celý žltý a pokreslený maľbami akademickej maliarky Daniely Krajčovej.
Hotel sa nachádza v centre Rajeckých Teplíc, zhruba 100 metrov od nádherného Labutieho jazierka a kúsok od vychýrených kúpeľov Spa Aphrodite, takže ak ste odvážny, tak do izby prídete aj v župane z wellness. Hotel bol postavený v 20. rokoch minulého storočia a má za sebou dlhú históriu. Hneď vedľa sa nachádza infodomček oblastnej organizácie cestovného ruchu, kde vám poradia pri vašich výletoch do okolia.
Asi najväčším lákadlom sú kúpele Spa Aphrodite v centre Rajeckých Teplíc, ktoré vznikli postupným prebudovaním starých kúpeľov. V súčasnosti sa v nich budete cítiť ako v mestečku z antického Grécka plnom rôzne veľkých termálnych bazénov s rôznou teplotou vody. Nájdete tam tiež rôzne druhy sáun, masážne procedúry a množstvo ďalších atrakcií na úplné zrelaxovanie po jazdení.
Keďže celá Rajecká dolina je kúpeľná oblasť, nájdete tu množstvo skvelej gastronómie.
- Priamo v hoteli Encián, kde sme boli ubytovaní, sme si viackrát pochutnali na jedlách slovenskej aj zahraničnej kuchyne. Dostali sme chutné domáce halušky, hotelové raňajky boli ozaj sýte a na výber sme mali všakovaké slané aj sladké možnosti.
- Počas našich cyklopotuliek sme zavítali aj do reštaurácie Eden pri ceste na výjazde z Rajca. Prekvapil nás krásny interiér, ktorý bol vlastne tvorený obrovskou otvorenou sieňou. Počas nášho výletu v nej boli kačacie hody, ale aj dosť veľký výber vegetariánskych jedál.
- Určite sa oplatí zastaviť sa aj vo veľmi príjemnej reštaurácii s veľkou terasou Meritto v centre Rajeckých Teplíc. Tam sme si pochutili na ozaj skvelých burgroch a na pizzi z murovanej pece.
Kam ísť a čo vidieť
Zrúcanina Lietavského hradu
V okolí cyklotrás sa nachádza množstvo historických a prírodných zaujímavostí. Jednou z nich je zrúcanina Lietavského hradu z 13. storočia, ktorá je jednou z najrozľahlejších zrúcaním nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. V súčasnosti na ňom prebiehajú rekonštrukčné práce.
Múzeum v Rajci
Ak sa chcete dozvedieť niečo o histórii oblasti, tak určite navštívte mestské múzeum v Rajci. Nachádza sa v budove zo 17. storočia v južnej časti námestia, ktorá je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok. V súčasnosti ponúka dve stále expozície – národopisnú a prírodovednú. Národopisná expozícia je venovaná histórii a remeselným tradíciám mesta, prírodovedná dokumentuje prírodné pomery Rajeckej kotliny.
Múzeum dopravy
Ďalším múzeom, ktoré môžete navštíviť, je múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach, ktoré mapuje históriu cestnej a železničnej dopravy v 19. a 20. storočí.
Drevený betlehem
Za zmienku určite stojí aj nádherný, 8,5 metra dlhý ručne vyrezávaný drevený betlehem od majstra Jozefa Pekára, ktorý nájdete v obci Rajecká Lesná.
Vodná nádrž Košiare
Ak máte chuť na oddych v prírode, určite navštívte vodnú nádrž Košiare. Má rozlohu 10 hektárov a je obkolesená nádhernými lúkami a lesmi. V lete sa tam môžete aj okúpať a určite vás zaujmú skvelé chlpaté kravy pasúce sa v okolí.
Šúľovské skaly
Ďalšou atrakciou je Národná prírodná rezervácia Súľovské skaly, kde si na svoje prídu fanúšikovia skalného lezenia, ale aj turisti.
Dedinka Čičmany
Určite sa vyberte na výlet do dedinky Čičmany. Prvé zmienky o nej pochádzajú už z roku 1272. Je to vlastne historický skanzen slovenskej dediny plný starých dreveníc netradične pomaľovaných bielymi ornamentmi. Okrem nich tam nájdete aj historický kostol, zachovalý kaštieľ a národopisnú
expozíciu. Na Facebookovom profile Krajský pamiatkový úradu Žilina sme sa dočítali, že časť obce Čičmany je Pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a súčasťou pamiatkového fondu Slovenska a čičmanské ornamenty boli zapísané v roku 2013 na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. V Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a ani v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO) obec Čičmany a ani čičmanské ornamenty zatiaľ nefigurujú.
Tipy na cyklotrasy
1. Rajeckou dolinou
- Štart/Cieľ: Jasenové – Rajecké Teplice – Kunerad – Rajec – Ďurčiná – Rajecká Lesná
- Dĺžka: 30 km
- Prevýšenie: 400 m
- Náročnosť: Nenáročná trasa
Cyklotrasa Rajeckou dolinou na dvoch kolesách vás prevedie najkrajšími miestami Rajeckej doliny. V súčasnosti je tento okruh zložený z troch úsekov. V Rajci sa môžete rozhodnúť, či pôjdete cez Malé Čierne, alebo rovno do Jasenového. Oficiálny začiatok trasy je v Rajeckých Tepliciach pri informačnej kancelárii, ale štart či cieľ sú možné v akomkoľvek bode trasy. Náročnosťou je určená pre začiatočníkov a umožňuje napojenie aj na ďalšie značené cyklotrasy v Rajeckej doline. Môžete si na nej dopriať malé zastávky a načerpať energiu pri spoznávaní krás a zaujímavostí Rajeckej doliny.
2. Ďurčiná – Rajecká Lesná
- Štart/Cieľ: Ďurčiná – Hepnár – Vajnár – Rybná dolina – Rajecká Lesná
- Dĺžka: 18 km
- Prevýšenie: 550 m
- Náročnosť: Nenáročná trasa
Trasa sa začína pri kaplnke v centre obce Ďurčiná na rázcestí s modrou trasou 2440 a žltou spojkou 9409 k Pamätnej lipe nad kostolom a vedie pomedzi polia do doliny Kamenistého potoka. Pri kríži je potrebné prebrodiť potok a ísť až k rampe, za ktorou vás pravotočivá zákruta nasmeruje do lokality Hepnár a ďalej do doliny potoka Lesnianka. Trasa sa časom stretne so žltou trasou 9408 na Sedlo pod Úplazom, no už po 200 metroch odbočíte doprava na šotolinové stúpanie do lokality Vajnár. Sedlo pod kopcom Kukla má len 758 m n. m. a odtiaľ nasleduje 3,8 km dlhý zjazd cez malebnú Rybnú dolinu. Z odbočky na posledné stúpanie je to už len 1,9 km k betlehemu v Rajeckej Lesnej, kde sa trasa končí.
3. Okruh Kunerad
- Štart/Cieľ: zámok Kunerad – Omegová – Krížna – Kunerad
- Dĺžka: 21 km
- Prevýšenie: 565 m
- Náročnosť: Stredne náročná trasa
Táto cyklotrasa sa začína aj končí na rázcestí cyklotrás pri Obecnom úrade v Kunerade. Stretávajú sa tu s ňou cyklotrasy modrá 2440 (Rajeckou dolinou na dvoch kolesách) a zelená 5406 (Poluvsie – Kuneradský zámok). Prvých 2,8 km vedie trasa súbežne s trasou 5406 po rázcestie pri Kuneradskom zámku, kde sa táto trasa končí. Až po odbočku k zámku je povrch asfaltový. Odporúčame odbočiť k zámku, kde sa začína cesta, ktorá sa miestami mení na šotolinovú. Po odbočke na Svitačovu dolinu sa stúpanie pritvrdí a najstrmší úsek je pred lokalitou Omegová, kde sa po ostrej pravej zákrute sklon cesty opäť zmierni, a tak to je až do najvyššieho miesta trasy v lokalite Žihľavy – 1 050 m n. m. V lokalite Krížna sa povrch mení na kvalitný asfalt a následný zjazd je odmenou za nastúpané metre. Okruh sa uzatvára na rázcestí pod Kuneradským zámkom, odkiaľ je to znova rovnakých 2,8 km k Obecnému úradu Kunerad.
Reportáž bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.