Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

SRM predstavili prvé ploché pedále na svete, ktoré majú merač výkonu

Flat pedále s powermetrom SRM X-Power stoja šialených 1 756 eur.
Martin Sarvaš
SRM predstavili prvé ploché pedále na svete, ktoré majú merač výkonu

Nemecký výrobca komponentov SRM prvé flat pedále na svete, ktoré majú v sebe zabudovaný powermeter resp. merač výkonu.

Ploché pedále X-Power v hodnote majú telo z eloxovanej zliatiny a každý váži údajne 205 gramov.

SRM si však za svoje nové pedále pýta nemalú sumu – 1 756 eur. Za toľkoto peňazí by bolo možno rozumnejšie investovať do powermetra v kľukách a pedále môžete striedať ako chcete.

Podľa SRM merajú ich nové pedále X-Power s odchýlkou +/- 2 percent, čo je o niečo viac ako väčšina najlepších dnes dostupných meračov výkonu, ktoré zvyčajne majú odchýlku +/- 1-1,5 percenta.

Prečítajte si tiež

Až doteraz nemali horskí cyklisti, ktorí uprednostňujú ploché pedály pred nášľapnými pedálmi, možnosť používať na meranie výkonu pedále.

Pre týchto jazdcov bolo jediným spôsobom, ako sledovať výkon počas jazdy, používať powermetre umiestnené na pavúku alebo kľuke.

Ploché pedále X-Power sú skutočne nízkej hmotnosti a nie sú o nič ťažšie ako najlepšie flat pedále od konkurencie. Napríklad ploché pedále Deity TMAC vážia 454 g.

Verzia s jednostranným meraním, čo znamená, že merač výkonu je iba v jednom pedáli, stojí 797,48 eur. Obojstranná verzia stojí 1 755,63 eur.

Jednostranné pedálové súpravy je možné upgradovať na obojstranné pomocou rozšírenia X-Power za 671,43 eur.

Nové ploché pedále nemeckej značky obsahujú identické oceľové vreteno ako jej pedále s powermetrom X-Power kompatibilné s nášľapným systémom SPD.

Merač výkonu je umiestnený v oske a stredom predchádza do tela pedálu. SRM tvrdí, že telo je vymeniteľné, ak sa pri páde či náraze poškodí.

X-Powers majú uvádzanú výdrž batérie 30 hodín a nabíjajú sa pomocou USB kábla. Mali by sa bez problému pripojiť k bežným cyklopočítačom, ako aj zariadeniam iOS a Android cez ANT+ a Bluetooth.

Aj keď existuje viacero možností merania výkonu u cestných i MTB pedálov a pre štandard Shimano SPD, doposiaľ neexistovali žiadne možnosti plochých pedálov.

Pedále s powermetrom majú aj svoje výhody. Ľahko sa vymieňajú medzi bicyklami, ak ich vlastníte niekoľko a potrebujete na to iba jednoduché nástroje, ako je imbusový kľúč a klasický kľúč 15.

Či sa však nájdu freerideri alebo zástancovia plochých pedálov, ktorí si potrebujú merať výkon a sú ochotní zaplatiť za pedále 1 756 eur, to je zatiaľ vo hviezdach.

Aktuality

Včera 16:39 43-ročný Alejandro Valverde suverénne vyhral gravelové preteky Svetového pohára La Indomable.

Valverde zvíťazil na 96-kilometrovej trati s prevýšením 2 400 m v španielskej provincii Almeria. Na druhom mieste skončil francúzsky jazdec Hugo Drechou (Groove Gravel) pred Portugalčanom Tiagom Ferreirom (Vouzela BH).

19.04.2024 Po Cape Epic potvrdzujú Števková s Krahulcovou výbornú formu aj na pretekoch 4 Islands, kde sú priebežne na 3. mieste (+ galéria).

Slovenské duo pretekárok Janka Keseg Števková s Martinou Krahulcovou nastúpili do ďalších etapových pretekov dvojíc, tentokrát v Chorvátsku na podujatí 4 Islands. V pretekoch sa im darí a zatiaľ v každej etape skončili na vynikajúcom 3. mieste!

19.04.2024 Video: Toto je trať 2. kola svetového pohára XCO v brazílskej Araxá.

Minulý týždeň odštartoval seriál svetového pohára v horskej cyklistike podujatiami XCC a XCO v brazílskej Mairiporã. Pretekári mali niekoľko dní na oddych a doladenie formy a už počas soboty a nedele sa môžeme tešiť na druhé kolo svetového pohára.

19.04.2024 Juan Pedro López je celkovým víťazom pretekov Okolo Álp, poslednú etapu vyhral Aurélien Paret-Peintre.

26-ročný Španiel si pripísal na talianskych etapových pretekoch svoje prvé profesionálne víťazstvo, keď vyhral tretiu etapu, a zároveň sa stal po prvýkrát víťazom celkovej klasifikácie.

19.04.2024 Fotogaléria: Ako Peter Sagan jazdil aj varil na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

„Takto dobre som sa necítil už asi 10 rokov,“ povedal Peter pri našej poslednej spoločnej večeri. „Som naozaj rád, že sme sa tu stretli takáto skvelá partia a dúfam, že sa takto ešte stretneme.“

Zavrieť reklamu