Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Komponenty

Test: Sada SRAM NX Eagle

Dvanásť rýchlostí pre masy ako dôkaz toho, že nič viac vlastne nepotrebujete.
Hodnotenie: 4/5
412
Biker
Test: Sada SRAM NX Eagle

SRAM NX Eagle je jednoducho najlacnejšou 12-rýchlostnou sadou pohonu na trhu. Taká však je len cenovkou, rozhodne nie funkciou. Najväčším kompromisom, ktorý na vás čaká oproti ostatným sadám, je pochopiteľne vyššia hmotnosť a kazeta, na ktorej má najmenší pastorok o jeden zub viac ako na ostatných.

Prídete teda o kúsok rozsahu na ťažkom konci, no najľahší prevod, ten bude zabezpečovať rovnaký gigantický 50-zubový pastorok ako na topmodeli XX1. Ušetríte tiež za kúpu špeciálnej voľnobežky XD Driver potrebnej pre všetky ostatné 12-rýchlostné sady SRAM, ktorá len tak mimochodom stojí približne 80 €. NX Eagle  jednoducho nahodíte na presne ten istý náboj ako starú kazetu.

Kazeta je napriek absencii zúbka oproti ďalšej sade v poradí GX Eagle ťažšia o 150 g. Ťažší o 45 g je aj zadný prehadzovač, no na prvý pohľad je na nerozoznanie a všetky funkčné prvky vrátane spojky Type 3 či uzamykania klietky sú stále tu.

Pri kľukách z kovaného hliníka si vyberiete z dĺžok 165, 170 a 175 mm a podľa nás vyzerajú o niečo lepšie, než tie z drahšej sady GX. Zvoliť si môžete medzi 30-, 32- a 34-zubovým prevodníkom X-Sync 2, opäť rovnakým ako na drahších sadách.

Novinkou je hrubá oska DUB, ktorá pasuje prakticky na akýkoľvek bike – treba len dokúpiť správne stredové ložiská. Radenie pôsobí lacnejšie než na drahších sadách, no len na pohľad. Pod prstami funguje úplne rovnako, a takisto ho môžete zavesiť na rovnakú objímku ako brzdy SRAM a celý kokpit tak upratať.

Výhodou 12-rýchlostného ekosystému SRAM je, že ho môžete absolútne bez obmedzení kombinovať. Možno si tak chcete priplatiť za ľahšiu kazetu, keďže jej nižšia hmotnosť sa môže prejaviť na citlivejšom chode zadného odpruženia, zatiaľ čo ťažšie kľuky, umiestnené blízko stredu bicykla a nízko pri jazde absolútne nepocítite.

Pokiaľ ide o samotné fungovanie, ťažko k nemu niečo revolučné napísať. O kúsok ľahší najťažší prevod je pri jazde 99 % času prakticky nepostrehnuteľný. Reťaz nepadá a radenie je precízne, presné a spoľahlivé.

Testovali sme ju na rovnakom bicykli, ktorý mal rok nahodenú sadu GX Eagle, a nezbadali sme jediný citeľný rozdiel. Prekvapivé to hádam nebude, keďže komponenty vyzerajú a so zatvorenými očami aj pôsobia na nerozoznanie od vyšších sád, ktoré často stoja násobky cenovky NX Eagle – na porovnanie, kazeta z najvyššej sady XX1 stojí viac ako táto kompletka. Hlavným rozdielom je tak nižšia cena. A tá rozhodne poteší každého, kto už roky čaká na to, kedy sa konečne zbaví prešmykača.

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu