Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Novinky

Slovenskí poslanci diskutovali o bezpečnosti cyklistov na cestách

Nedostatky v slovenskej cestnej infraštruktúre vraj neumožňujú bezpečný odstup 1,5 metra pri predchádzaní cyklistov.
Martin Sarvaš

Poslanci Národnej rady SR sa v závere druhého rokovacieho dňa aktuálnej schôdze venovali otázke bezpečnosti cyklistov, informuje portál teraz.sk.

Poslanec Richard Takáč (Smer-SD) predložil do parlamentu novelu zákona o cestnej premávke, ktorý navrhuje stanoviť minimálny bočný postup auta pri predchádzaní cyklistu na 1,5 metra na cestách mimo zastavaného územia obce a najmenej jeden meter v zastavanom území obce.

Vládni poslanci však tvrdia, že by radšej videli komplexný návrh ministerstva vnútra a v zmysle koaličnej zmluvy musí prejsť podpora opozičného návrhu dohodou na koaličnej rade.

„Myslím si, že je potrebná ochrana cyklistov ako najzraniteľnejšej skupiny na cestách. Cyklista má len tú prilbu,“ povedal Takáč.

Niektorí koaliční poslanci tvrdili, že nedostatky v slovenskej cestnej infraštruktúre neumožňujú bezpečný odstup 1,5 metra.

Miloš Svrček (Sme rodina) dokonca poznamenal, že úroveň cestnej infraštruktúry na Slovensku je katastrofálna a na niektorých cestách nie je možné zabezpečiť metrový odstup od cyklistu. Na niektorých cestách prvej či druhej triedy by podľa neho mohlo pri takomto obchádzaní cyklistu dôjsť k stretu s protiidúcim autom.

Bezpečný odstup 1,5 metra pri predchádzaní cyklistov je však bežnou praxou vo väčšine krajín Európskej únie a pred pár dňami sa pridalo aj Česko.

Problém však určite nie je v infraštruktúre či šírke ciest, keďže úzke cesty sú v Česku, Nemecku, Španielsku i Francúzsku.

Problém je v zmýšľaní kompetentných a pokiaľ sa nezmení, nezmení sa ani situácia s pribúdajúcimi tragickými nehodami.

 

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu