Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Čo so sebou na bikovačku

Nezáleží či sa chystáte zabicyklovať si po hrádzi alebo na celodennú bikovačku do Tatier. Najdôležitejšie okrem dobre pripraveného biku je totiž aj obsah „batožiny", ktorú si beriete so sebou. Čo so sebou na jednodňovú cyklotúru poradí Birell, nealkoholické osvieženie, ktoré nielen doplní vypotené tekutiny a vitamíny, ale aj skvelo chutí.
Biker
Čo so sebou na bikovačku


Jednu radu ti dám – poraď si sám
Šťastena praje pripraveným. Žiadna situácia na bicykli by ťa nemôže prekvapiť a to najmä v teréne, kde je pomoc vzdialená niekoľko kilometrov. Určite sa nevyplatí nechávať podsedlovú taštičku so základným vybavením na drobné opravy doma v skrini. Vyraziť na bikovačku bez náradia na opravu defektu je ako hrať ruskú ruletu. Na viacdňové cyklotúry sa môžu hodiť montážne páčky, minipumpička či náhradná duša. Na jednodňovú cyklotúru však postačí nutné minimum – sada na lepenie defektu. Pri dowhilloch a na trailoch sa hodí mať so sebou plochý skrutkovač, ktorý doladí rozhasenú prehadzovačku. Povolené skrutky vyrieši sada šesťhranných imbusových kľúčov. Ak chcete ísť na istotu, nitovač reťaze je must.

TIP:
Nech so sebou nevláčiš zbytočne veľa železa, ber len imbusáky, ktoré sedia na tvoj bike. Základný plochý skrutkovač je aj na lepšom švajčiarskom nožíku.
Čo na seba
Hlavná zásada je: žiadne zbytočnosti. Stav na oblečenie z kvalitných športových materiálov, ktoré budú odvádzať pot a budeš v suchu. Základom sú kvalitné nohavice s cyklistickou vložkou, ktorá ťa zachráni pred nepríjemnými pocitmi počas jazdy a aj pár dní po nej. Ak to myslíš vážne, zainvestuj aj do tretier. Začiatočníkom však budú bohato stačiť tenisky. Ak sa ideš do hôr, nezabudni tenkú bundu – môže sa ti hodiť. O prilbe a okuliaroch sa tu ani rozpisovať nebudeme.
TIP: Ani dobrý dezodorant vás neochráni pred zápachom potu tak dobre ako športové oblečenie s vláknami obohatenými o striebro.
Zviditeľni sa
Nikdy nevieš, kedy ťa v horách zachytí hmla alebo kedy sa domov budeš vracať za tmy. Reflexné prvky má už každé lepšie športové oblečenie. Absolútnym must-have je však blikačka vzadu a malé svetielko vpredu. Ak už nemáš na ráme, určite prihoď do tašky.

Drobné zvieratká nie sú problém
Ako pri každom pobyte v prírode by si v lete mal počítať s drobnou háveďou, ktorá na si na teba počká najmä v tienistých lesných porastoch. Pre lepší pocit z jazdy preto radšej použi repelent a ak po uštipnutí mávaš svrbiace vredy, zabaľ si aj krém na zníženie alergickej reakcie po útoku hmyzu. Zásoby na cestu
Základom výbavy by mali byť tekutiny. Ideálna je čistá voda, ktorá dokáže najefektívnejšie rehydratovať telo. „Na to, aby sa telo čo najrýchlejšie zasýtilo vodou, potrebuje hypotonický nápoj, ktorý má nižšiu osmolaritu a voda tak môže ľahšie a rýchlejšie prejsť do krvi. Z tohto pohľadu je najvhodnejšou alternatívou pri hasení smädu čistá voda,“ radí výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková z bratislavskej polikliniky Karlova Ves. Keď sa však budete chcieť za svoj výkon odmeniť, vezmite si so sebou obľúbené nealkoholické osvieženie Birell. „Pozitíva nealkoholického radlera Birell sú najmä v obsahu vitamínov skupiny B a vysokom obsahu vody, vďaka čomu telo dokáže rýchlo rehydratovať a zároveň dodať potrebné vitamíny. Navyše, nápoj osvieži, dodá energiu, neobsahuje toľko cukru ako väčšina sýtených sladkých nápojov a chuťovo je zaujímavejší ako čistá voda,“ vysvetľuje K. Ilčíková.
Ak máš po ceste možnosť zastaviť sa najesť, stačiť bude peňaženka a energetická tyčinka ako záloha, keď bude veľmi zle. Ak ideš do terénu ďaleko od civilizácie, vezmi si potraviny bohaté na sacharidy (celozrnný chlieb) a bielkoviny (šunka, syr, nátierky). Nezabúdaj ani na jednoduché cukry a zober si aj nejaké ovocie.

TIP:
Po novom obsahujú nealkoholické radlery Birell aj vyšší obsah vitamínov B5, B6 a C, ktoré telo potrebuje. Navyše, prírodný cukor, ktoré prirodzene obsahujú, dodajú energiu do posledných kilometrov.

Všetko o Birelli sa dozvieš na www.somvpohybe.sk

Aktuality

09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Včera 17:15 Janka Keseg Števková a Jakub Jenčuš vyhrali najdlhšiu 80 km trať v rámci Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón (výsledky+galéria).

Predposledný septembrový víkend bola Bratislava dejiskom jedného z najpopulárnejších slovenských MTB maratónov.

Včera 15:07 Simona Kuchyňková vyhrala posledné kolo Českej Enduroséria a stala sa jej celkovou víťazkou.

Česká Enduroserie mala cez víkend na programe svoje posledné kolo v roku 2023 a to aj so slovenskou účasťou.

Včera 11:27 Wout van Aert má zmiešané pocity po zisku trinásteho striebra na majstrovstvách.

29-ročný Belgičan skončil počas svojej kariéry už 13-krát na druhom mieste na svetovom resp. európskom šampionáte i olympiáde. Tento rok získal striebro na majstrovstvách sveta v cyklokrose aj v cestnej cyklistike, pričom v oboch prípadoch ho predbehol Mathieu van der Poel.

Zavrieť reklamu