Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Slovenská polícia vyzýva: Dávajte cyklistom pri predchádzaní dostatok priestoru, minimálne 1,5 metra

Ohrozenie cyklistu pre obchádzaní patrí medzi závažné porušenia pravidiel cestnej premávky.
Martin Sarvaš

„Vodiči áut, nebuďte netrpezliví a dajte cyklistom aspoň jeden a pol metra, zachraňuje to životy,“ píše Polícia SR k videu, v ktorom hovoria o bezpečnom predchádzaní cyklistov.

Väčšina krajín Európskej únie má tento odstup zákonom povinný a nedávno sa schválil aj v Českej republike.

Bohužiaľ, na Slovensku nehôd stále pribúda, ale zákon sa nemení.

„Pri predchádzaní musí zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla osobitne od cyklistu a chodca,“ píše sa v Zákone o cestnej premávke a zároveň to je jediná úprava v zákone, ktorá spomína predchádzanie cyklistov.

„Nezabúdajte na to, že ohrozenie cyklistu pri obchádzaní alebo predchádzaní patrí medzi závažné porušenia pravidiel cestnej premávky,“ hovorí policajt vo videu.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová nedávno iniciovala petíciu pre pre prijatie opatrení na zvýšenie bezpečnosti cyklistov a chodcov. V súčasnosti ju podpísalo viac ako 21-tisíc ľudí, pričom cieľom je 25-tisíc podpisov.

Nechať priestor 1,5 metra pri predchádzaní cyklistov berie ako osobnú urážku stále mnoho vodičov, aj keď vieme, že veľká väčšina šoférov sa správa voči cyklistom rozumne a ohľaduplne.

Tohto názoru je napríklad slovenská únia autodopravcov, Ústredný automotoklub SR či Slovenská únia vodičov. 1,5 metra pri predchádzaní im pripadá veľa a cyklistov by najradšej vyradili z ciest 1. triedy.

Ďakujeme, že sa správate voči cyklistom zodpovedne a s rešpektom.

Všetky články zo série: Otázky a odpovede, ako jazdiť bezpečne na bicykli

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu