Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Kam na bike

Tip: 5 najzaujímavejších slovenských cyklotrás pre začiatočníkov aj pokročilých

Nechajte inšpirovať našimi overenými tipmi na trasy, ktoré vás určite nesklamú – či už hľadáte adrenalín, chcete si užiť krásne výhľady alebo túžite spoznávať nové regióny Slovenska.
Biker
Ružomberok – Smrekovica – Podsuchá (Žilinský kraj)

Trasa s najmalebnejšími výhľadmi

  • Dĺžka: 23,6 km
  • Náročnosť: ľahká

Každý skúsenejší cyklista vie, že Žilinský kraj má milovníkom tohto športu čo ponúknuť. Ak túžite po krásnych prírodných vyhliadkach, jednoznačne sa vyberte do Veľkej Fatry neďaleko Ružomberka.

Konkrétne na jednu z najkrajších cykloturistických trás na Slovensku, ktorá vedie predovšetkým cez lúčne úseky a po lesných cestách. Užijete si pohľady na Kalváriu, Hrabovo, Malinô Brdo aj Vlkolínske lúky (odtiaľ si môžete „odskočiť” za občerstvením na Vlkolínec).

Potom z Nižného Šiprunského sedla miernym stúpaním prejdete cez prírodnú rezerváciu Jánošíkova kolkáreň až na Smrekovicu. Na záver vás čaká už len sladká odmena – klesajúca asfaltová cesta, ktorá vás dovedie až na Podsuchú.

Nezabúdajte na pravidelný pitný režim!

Ani na jarných cyklotúrach nezabúdajte na pravidelný pitný režim. Môžete si ho doplniť napríklad ovocným radlerom.

Zlatý Bažant Radler 0,0 % Extra Svieži Grapefruit má osviežujúcu chuť, je bez pridaného cukru, s nulovým obsahom alkoholu a je na 100 % prírodný.

Cerová dráha: Hrubý Drieňovec – Malý Slavín – údolie Vydrice (Bratislavský kraj)
peter strausz

Jeden z najkrajších singletrackov

  • Dĺžka: 10,6 km
  • Náročnosť: stredná

Bratislavská cyklistika nie je iba o Dunajskej hrádzi, kde sa (najmä počas víkendov) tlačia stovky cyklistov, korčuliarov a bežcov. Tento región ponúka aj veľmi kvalitné singletracky vedúce cez pekný, udržiavaný les. Na tie však musíte mať aj čo-to odšliapané.

Ak ste už mierne pokročilý a oceníte i jemnú dávku adrenalínu, trasa vedúca z údolia Vydrice pri Malom Slavíne je pre vás ako stvorená. Nachádza sa na zaniknutom poľovníckom chodníku, sú tu rôzne hravé pasáže bez veľkých náročných skokov, krátke výšľapy, ale aj rovné úseky.

Charakterovo ide o lesný chodník pretkaný koreňmi, skalami, potokom či vybudovanými skokmi a mostíkmi. Treba si ale dávať pozor, pretože trasa je obojsmerná a veľmi úzka.

Šahanský okruh (Nitriansky kraj)

Spoznávacia trasa

  • Dĺžka: 44,9 km
  • Náročnosť: stredná

Nitriansky kraj síce neposkytuje náročné horské cyklotrasy, no vďaka veľkému cykloturistickému okruhu vytvára ideálnu príležitosť na spoznanie celého regiónu bohatého na pamiatky a históriu.

Trasa prepája regióny Dudiniec, Hontu a Šiah. Vedie cez pokojné asfaltové, ale aj horšie poľné cesty, z ktorých sa vám však naskytnú krásne výhľady na celý región. V Šahách je možné napojiť sa na cyklotrasu vedúcu k Štúrovu.

Trasa vedie aj popri rieke Ipeľ, dostáva sa do obce Hokovce a späť do Dudiniec, kde sa končí.

Brezová pod Bradlom – Nad Chvojnicou (Trenčiansky kraj)

Výprava za M. R. Štefánikom

  • Dĺžka: 42,8 km
  • Náročnosť: ľahká

Ak by ste v Trenčianskom kraji hľadali najkrajšiu cyklotrasu, tak je to presne táto. Prevedie vás cez krásny kopaničiarsky kraj, obec Košariská, kde sa narodil Milan Rastislav Štefánik, mohylu na vrchu Bradlo, kde je pochovaný, rozhľadňu Hrajky, cez lesy Bielych Karpát až do Skalice.

Trasa je plná historických a prírodných unikátov, nádherných výhľadov a rozmanitých ciest (asfaltové, štrkové aj lesné). Popasovať sa síce budete musieť s miernym stúpaním, no kvôli tým výhľadom na odpočívadlách to bude stáť za to.

Hlinisko – Gelnica, most (Košický kraj)

Pre skúsených

  • Dĺžka: 53,6 km
  • Náročnosť: ťažká

Na záver tu máme tip pre expertov, ktorí na svoj (horský) bike nedajú dopustiť. Ide o náročnú a členitú trasu, ktorá patrí zároveň medzi najzaujímavejšie trasy na Spiši s krásnymi výhľadmi.

Prechádza cez lúčne hrebene, horské obce so zachovalou ľudovou architektúrou, aj okolo chráneného prírodného územia Závadské skalky. Nad obcou Závadka vás čaká jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na Spiši vôbec.

Z hrebeňov si zas užijete nezabudnuteľný pohľad na hlboký kaňon Poráčskej doliny. Túto trasu odporúčame len cyklistom s dobrou kondíciou, ktorí sú zvyknutí na dlhé stúpanie.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 18:25 Tom Pidcock sa stal najmladším víťazom majstrovstiev Európy v cross-country XCO.

Len 23-ročný Brit si pripísal ďalší úspech k nedávnemu víťazstvu etapy na Tour de France, titulu majstra sveta v cyklokrose, olympijského šampióna v cross country či piatim víťazstvám pretekov Svetového pohára v XCO, z čoho dva vyhral tento rok. Na druhom mieste skonči Dán Sebastian Arstensen, tretí bol Švajčiar Filippo Colombo.

Včera 17:55 Jasper Philipsen suverénne vyhral šprint v 4. etape Okolo Dánska.

24-ročný jazdec tímu Alpecin-Deceuninck si pripísal svoje siedme víťazstvo v sezóne a dostal sa aj do vedenia bodovacej súťaže. Na druhom mieste skončil Sasha Weemaes, tretí bol Ethan Vernon. Víťaz prvej aj tretej etapy a veľký favorit z tímu Jumbo-Visma Olav Kooij šprint vypustil a skončil dvanásty.

Včera 17:39 Albanese vyhral záverečnú etapu Tour du Limousin, celkové hodnotenie si udržal Aranburu.

Alex Aranburu zvíťazil v 4-dňovom francúzskom etapáku s náskokom 10 sekúnd pred Diegom Ulissim a 18 sekúnd pred Gregom van Avermaetom. 26-ročný jazdec tímu Movistar skončil v poslednej etape tesne na druhom mieste za Vincenzom Albanesem, ktorý zariskoval a zaútočil 1,5 km pred cieľom.

Včera 16:43 Richard Carapaz podpísal zmluvu s EF Education, Van Baarle a Kelderman idú do Jumbo-Visma.

Tím EF Education-EasyPost potvrdil podpísanie trojročného kontraktu s Richardom Carapazom, ktorý odchádza z Ineos Grenadiers. Z Ineosu odchádza aj víťaz Paríž-Roubaix Holanďan Dylan van Baarle, ktorý podpísal trojročnú zmluvu s tímom Jumbo-Visma, kde sa k nemu pripojí aj jeho krajan Wilco Kelderman, ktorý končí v Bore.

Včera 16:28 Britský cyklista Dan Bigham prekonal svetový rekord v hodinovke rýchlosťou 55,548 km/h.

30-ročný cyklista prešiel na dráhe za 60 minút takmer o pol kilometra viac ako predošlý držiteľ rekordu Victor Campenaerts.

Zavrieť reklamu