Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Kolesá

Test: Kolesá Specialized Roval SLX 24 Disc

Hliníkové kolesá majú stále čo povedať.
Hodnotenie: 4.5/5
799
Biker
Test: Kolesá Specialized Roval SLX 24 Disc

Hodnotenie: Kolesá, ktoré skrášlia akýkoľvek bicykel za priaznivú cenu.

Plusy:

  • Praktická výška a šírka ráfikov
  • Kvalita nábojov
  • Hmotnosť

Mínusy:

  • Zahanbia nejedny karbónové kolesá na trhu

 

Ak už nové kolesá, tak z karbónu. Alebo nie? Ak majú byť karbónové kolesá kvalitné, rozhodne nebudú lacné. Ak majú byť navyše aj ľahké, a pritom čosi vydržať, cena porastie ešte vyššie. Oveľa lepším riešením pritom môže byť ušetriť peniaze a investovať do kvalitných hliníkových kolies.

Symetrické ráfiky na kolesách Roval SLX 24 sú práve z hliníka. Zvonku sú široké 23,5 mm, zvnútra 20. Ráfiky sú vysoké 24 mm, odkiaľ aj pochádza ich modelové označenie. Majú atraktívnu jemne matnú povrchovú úpravu a predné aj zadné koleso má 24 dvakrát stenčovaných okrúhlych špíc DT Swiss Competition Race. To predné je na pravej strane vypletené radiálne, na druhej, kde sa nachádza montážna plocha na kotúče, s dvojitým krížením. Zadné má zase dvojité kríženie na strane kazety a jednotlivé na strane druhej.

Kolesá Specialized Roval majú už dlhé roky v nábojoch vnútornosti od DT Swiss a je to tak aj tu. Náboje Specialized AFD majú zapuzdrené priemyselné ložiská a zadný s vnútornosťami DT Swiss 350 sa otáča nádherne hladko. Ak ho roztočíte rukou v montážnom stojane, dlhšie sa zostanú točiť len tie najdrahšie kolesá na trhu. V balení k nim dostanete ako koncovky na 12 mm pevné osky, tak koncovky na rýchloupináky aj rýchloupináky samotné. Už z továrne sú nainštalované bezdušové pásky a pribalené bezdušové ventily. Testovací pár vybavený 12 mm koncovkami, páskou aj ventilmi sme navážili na pekných 1 562 g. Z toho predné koleso tvorilo 697 a zadné 865 g.

Na trhu to nie sú jediné hliníkové kolesá s takouto hmotnosťou. Rovaly sú však širšie a tým vhodnejšie pre bežných jazdcov hľadajúcich všestrannosť. Či už na ne chcete obuť 25 mm pretekárske plášte, alebo 40 mm gumy na gravelbike, širšie ráfiky dodajú plášťom lepšiu oporu a roztiahnu ich na väčší objem. Aj pri nižších tlakoch držia bezdušové plášte bezpečne. Ak sa vám podarí trafiť ráfik, mali by niečo zniesť.

Vyrobiť hliníkové kolesá, ktoré sú dostatočne odolné, a pritom dokážu excelovať ako na cesťáku, tak na gravelbiku, je neľahká úloha. Specializedu sa to však podarilo. Pri akcelerácii nekladú takmer žiadny odpor a na zvlnenej ceste si ľahko udržiavajú zotrvačnosť. Veľmi pohotová je aj odozva pri zmene smeru a vďaka nízkemu profilu nerobia problémy ani poryvy bočného vetra. Do kopca prichádza k slovu nízka hmotnosť, dole z neho zase tuhosť. Ide o naozaj výborné kolesá, ktoré sadnú prakticky na akýkoľvek bicykel – pretekársky, na tréning či na dochádzanie do práce.

 

 

Vaše komentáre

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu