Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Helmy

Test: Full-face helma Troy Lee Designs D4

LD tvrdí, že toto je najbezpečnejšia helma, akú kedy vyrobili. Pôsobivé je, že popri tom znížili hmotnosť na minimálnych 960 g a citeľne zlepšili aj vetranie.
Hodnotenie: 4.5/5
544
Biker

21.11.19. MBUK Windhill. PIC © Andy Lloyd www.andylloyd.photography

Plusy: Super pohodlná počas dlhších zjazdov. Ventilácia je dobrá, berúc do úvahy pokrytie a ochranu hlavy. Nízka hmotnosť a výborný vzhľad.

Mínusy: Drahá. Popruh pod bradou sa nám po pár mesiacoch začali rozstrapkávať.

Verdikt: D4 pokračuje tam, kde skončila D3, a ponúka bezpečnosť, komfort, štýl a teraz navyše aj nízku hmotnosť a chladnú hlavu.T

D4 pripomína svojho legendárneho predchodcu D3, TLD ale tvrdí, že táto nová helma je najbezpečnejšia, akú kedy vyrobili. Jadro tvorí konštrukcia z TeXtreme karbónových vlákien s jednosmernými vláknami karbónu, polykarbonátu, EPS peny a MIPS vrstvy.

Helma sa doťahuje dvojitým „D“ prstencom, rýchlo odnímateľnými lícnymi vložkami a odpadávaním šiltom. Troy Lee Designs priznal fakt, že pri niektorých pádoch dokážu tvrdé okraje po bokoch helmy spôsobiť zranenie kľúčnej kosti, preto pridali mäkké na oboch stranách. Pôsobivá je najmä hmotnosť D4, 960 g (veľkosť M), čo je o 300 g menej ako najnovšia Fox Rampage Pro Carbon MIPS.

Všetka táto technológia však prichádza s pridanou cenou. Našťastie k tomu aspoň dostanete náhradný šilt a luxusnú tašku. Existuje aj verzia z lacnejšieho kompozitu, ktorá je iba minimálne ťažšia.

Bezpečnosť bola prioritou TLD, no očividne sa zamerali aj na vetranie helmy. Na rozdiel od svojho predchodcu s veľmi hladkým a jednoliatym povrchom má nová generácia veľké otvory na čele a šesť nasávacích dier na vrhu helmy. Zadné výduchy nemajú sieťovinu, tak ako to bolo na D3.

Počas jazdy si uvedomuje mnohé výhody, ktoré nová D4 prináša. Absolútne komfortná, hodvábne mäkké vypchávky a výborné veľkostné proporcie. To všetko vytvára bezpečnú, presne priliehavú helmu bez žiadnych tvrdých miest. Priame porovnanie s Fox Rampage Pro Carbon odhalilo, že Fox je o trochu tesnejšia (hoci obe veľkosti M sú určené obvodom 57 – 58 cm) a nie je taká pohodlná počas dlhšieho nasadenia.

TLD má navrch aj pri udržovaní teploty. D4 je nie len pocitovo ľahšia, ale aj citeľne chladnejšia, keď sa rozhýbete. Tiež preferujeme možnosť nastavenia výšky šiltu, ktorý je na helme Fox fixovaný v jednej polohe. Hoci toto všetko znie ako samá chvála, náš testovaný kus nebol bez chyby.

Pre DH jazdenie preferuje bohato obostlaný popruh a uzávierku „D“ prsteňmi, no čím dlhšie sme helmu používali, tým ťažšie sa nastavovala na správne napätie, pretože popruh sa začal v tomto mieste rozstrapkávať.

Toto by sme rozhodne nečakali na helme v tejto cenovej kategórii, ale TLD sa obhájil, že išlo o jeden z predprodukčných testovacích kusov. Okrem tejto chyby bolo nosenie helmy výhradne príjemným zážitkom. Vďaka vynovenému vzhľadu, nízkej hmotnosti, zlepšenej ventilácii a pôsobivej ochrane hlavy sa TLD s modelom D4 opäť zaradil na úplnú špičku full-face heliem.

 

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 18:25 Tom Pidcock sa stal najmladším víťazom majstrovstiev Európy v cross-country XCO.

Len 23-ročný Brit si pripísal ďalší úspech k nedávnemu víťazstvu etapy na Tour de France, titulu majstra sveta v cyklokrose, olympijského šampióna v cross country či piatim víťazstvám pretekov Svetového pohára v XCO, z čoho dva vyhral tento rok. Na druhom mieste skonči Dán Sebastian Arstensen, tretí bol Švajčiar Filippo Colombo.

Včera 17:55 Jasper Philipsen suverénne vyhral šprint v 4. etape Okolo Dánska.

24-ročný jazdec tímu Alpecin-Deceuninck si pripísal svoje siedme víťazstvo v sezóne a dostal sa aj do vedenia bodovacej súťaže. Na druhom mieste skončil Sasha Weemaes, tretí bol Ethan Vernon. Víťaz prvej aj tretej etapy a veľký favorit z tímu Jumbo-Visma Olav Kooij šprint vypustil a skončil dvanásty.

Včera 17:39 Albanese vyhral záverečnú etapu Tour du Limousin, celkové hodnotenie si udržal Aranburu.

Alex Aranburu zvíťazil v 4-dňovom francúzskom etapáku s náskokom 10 sekúnd pred Diegom Ulissim a 18 sekúnd pred Gregom van Avermaetom. 26-ročný jazdec tímu Movistar skončil v poslednej etape tesne na druhom mieste za Vincenzom Albanesem, ktorý zariskoval a zaútočil 1,5 km pred cieľom.

Včera 16:43 Richard Carapaz podpísal zmluvu s EF Education, Van Baarle a Kelderman idú do Jumbo-Visma.

Tím EF Education-EasyPost potvrdil podpísanie trojročného kontraktu s Richardom Carapazom, ktorý odchádza z Ineos Grenadiers. Z Ineosu odchádza aj víťaz Paríž-Roubaix Holanďan Dylan van Baarle, ktorý podpísal trojročnú zmluvu s tímom Jumbo-Visma, kde sa k nemu pripojí aj jeho krajan Wilco Kelderman, ktorý končí v Bore.

Včera 16:28 Britský cyklista Dan Bigham prekonal svetový rekord v hodinovke rýchlosťou 55,548 km/h.

30-ročný cyklista prešiel na dráhe za 60 minút takmer o pol kilometra viac ako predošlý držiteľ rekordu Victor Campenaerts.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu