Biker.sk

RESPIRÁTOR FFP2 K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Mark Cavendish: Viem, že som stále dobrý (+video)

Počas svojej profesionálnej kariéry od roku 2006 má na konte už 146 výhier. Dosiahnuť ďalšie bude v silnej tímovej konkurencii veľmi ťažké.
Martin Sarvaš
Jazdci Quickstepu si užívajú deň voľna počas sústredenia v Španielsku. Foto: Deceuninck-QuickStep

Mark Cavendish vstupuje tento rok už do svojej pätnástej profesionálnej sezóny vo WorldTour. 35-ročný Brit jazdil v roku 2020 v tíme Bahrain-McLaren, avšak vrátil sa do tímu Deceuninck-QuickStep, za ktorý pretekal už v rokoch 2013-2015.

Mark Cavendish je druhým novým jazdcom QuickStepu pre sezónu 2021. Okrem Cavendisha podpísali zmluvu zatiaľ iba s českým pretekárom Josefom Černým.

„Som realista. Nechcem sa na niečo viazať alebo ukončiť kariéru ‚rozprávkovým‘ spôsobom. Ale viem, že som stále dobrý,“ povedal Cavendish počas online tlačovej konferencie v Španielsku.

„Ak by som si myslel, že môžem vyhrať šesť etáp na Tour de France, žil by som v ilúzii a je to ešte menej pravdepodobné tým,  že som prišiel do najsilnejšieho tímu, ktorý v tomto ohľade dominuje,“ skonštatoval Cavendish po otázke, či má ešte šancu zlomiť rekord Eddyho Merckxa v počte vyhratých etáp na Tour.

„Ale aj keď nebudem vyhrávať, stále môžem byť prínosom pre tento tím. Tak prečo sa k nim nepripojiť, ak je to môj posledný rok alebo ak mám možno ešte pred sebou 10 rokov?“

„Nakoniec som bol najšťastnejší aj tak, keď som bol tu a možnosť vrátiť sa späť do Quickstepu je pre mňa splnený sen – či už odjazdím jeden mesiac alebo 10 rokov.“

Počas svojej profesionálnej kariéry od roku 2006 dosiahol Cavendish 146 výhier.

Najväčšie úspechy Marka Cavendisha

 

 • 30 víťazných etáp na Tour de France (2008–2013, 2015, 2016)
 • Víťaz bodovacej súťaže Tour de France (2011)
 • 15 víťazných etáp na Giro d’Italia (2008, 2009, 2011–2013)
 • Víťaz bodovacej súťaže Giro d’Italia (2013)
 • 2 víťazné časovky tímov na Giro d’Italia (2009, 2011)
 • 3 víťazné etapy na Vuelta a España (2010)
 • Víťaz bodovacej súťaže Vuelta a España (2010)
 • Majster sveta 2011
 • Majster Veľkej Británe 2013
 • Víťaz Milan–San Remo (2009)
 • Víťaz Scheldeprijs (2007, 2008, 2011)
 • Víťaz Kuurne–Brussels–Kuurne (2012, 2015)
 • Víťaz Tour of Qatar (2013, 2016)
 • Víťaz Dubai Tour (2015)

„Bolo iba jedno miesto, kam som chcel ísť. Najlepšiu časť kariéry som strávil s týmto tímom. Skúsil som aj niečo iné, ale napokon si hovorím, že by som si prial, keby som tu zostal celú kariéru. Mám skvelé vzťahy s tímom, zamestnancami a sponzormi, najmä so Specializedom a pomáhal som vyvíjať Venge. Bol to bicykel vyrobený pre mňa a dokázal som, že bol pre mňa najlepším bicyklom, na ktorom som mohol vyhrať.“

Mark Cavendish ešte presne nevie, aký bude mať program a je mu jasné, že príležitostí pre pozíciu šprintérskeho lídra je málo. Napriek tomu je rád tam, kde je.

„Ako mnoho jazdcov, jednoducho mám rád preteky. Dúfam, že svet sa celkovo postupne unormálni a ľudia budú v bezpečí. Máme už vakcíny, takže sa postupne môžeme vrátiť do bežného fungovania.“

Prečítajte si tiež

„Cyklistika je celý môj život a vždy bude. Neviem síce, koľko budem na bicykli a koľko mimo bicykla, ale teraz si chcel hlavne užívať pretekanie v drese Quickstepu,“ dodal Mark Cavendish.

Cavendish prišiel do QucikStepu po krátkom období (sezóna 2012) v tíme Sky. Počas pôsobenia v QucikStepe vyhral dokopy 44-krát vrátane troch etáp na Tour de France, piatich etáp na Giro d’Italia 2013, kde vyhral aj bodovaciu súťaž. V roku 2013 vyhral majstrovstvá Veľkej Británie a Kuurne-Brussel-Kuurne v 2015.

Cavendish odišiel do tímu Dimension Data v roku 2016, kedy vyhral štyri etapy na Tour a získal striebro v omniu na Olympiáde v Riu.

Nasledujúce roky sa Cavendish trápil s chorobou – infekčnou mononukleózou vírusom Epsteina-Barrovej. Ochorenie je spojené s výrazným oslabením obranyschopnosti organizmu. Naposledy sa mu podarilo vyhrať tretiu etapu Dubai Tour na začiatku 2018.

V roku 2017 diskvalifikovali Petra Sagana na Tour de France po kontroverznom strete s Cavendishom. V decembri 2017 Sagana rozhodcovia UCI oficiálne očistili.

Incident Sagana s Cavendishom na Tour 2017:

„S Markom zdieľame veľa krásnych spomienok a máme históriu, ktorá siaha ďaleko do minulosti. Počas svojho trojročného pôsobenia v tíme nezískal pre tím iba desiatky víťazstiev, ale aj to, aký je neuveriteľne oddaný tímový hráč,“ uviedol manažér Deceuninck-QuickStep Patrick Lefevere.

Ťažko momentálne odhadovať, aká bude Cavendishova úloha v tíme, ktorý je nabitý hviezdami ako majster sveta Julian Alaphilippe, víťaz zeleného dresu na Tour Sam Bennett, obrovský mladý talent Remco Evenpoel či ďalší silní jazdci ako Remi Cavagna, Álvaro Hodeg, Yves Lampaert či šprintér Fabio Jakobsen, ktorý nedávno začal opäť s tréningom po ťažkom úraze na pretekoch Okolo Poľska.

Spoznáte známe hlášky Petra Sagana?

0%

"Nikdy to nebude jednoduchšie, iba vy budete rýchlejší."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Greg Lemond - bývalý profesionálny cyklista z Ameriky, trikrát vyhral Tour de France, raz Giro d'Italia a je dvojnásobným majstrom sveta v cestnej cyklistike.

"Ľudia ma stretávajú na ulici a používajú slová ako ‘legenda’."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

"Pretekám, aby som vyhrával, nie, aby som uspokojil ľudí."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bernard Hinault - bývalý profesionálny cyklista, pochádza z Francúzska, 5-krát vyhral Tour de France, 3-krát Giro d'Italia a 2-krát Vueltu. Je majstrom sveta z roku 1980. Je označovaný ako jeden z najlepších cyklistov histórie.

"Nerobím predpovede. Viem, čo dokážem a nesnažím sa myslieť príliš dopredu."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Bradley Wiggins - víťaz Tour de France z roku 2012, majster sveta z roku 2011 a špecialista na časovky. Bol držiteľ hodinového svetového rekordu v rokoch 2015 - 2019.

"Ak brzdíte, nevyhráte."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mario Cipollini - bývalý profesionálny cyklista z Talianska, majster sveta z roku 2002, vyhral 12 etáp na Tour de France, trikrát bodovaciu súťaž na Giro d'Italia a vyhral mnoho jednodňových pretekov a klasík.

"Preteky vyhrávajú tí, ktorí najviac trpia."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

"Nepočítam si kalórie a nepoznám tieto hodnoty. Nechávam sa viesť inštinktom, ktorý mi hovorí, koľko toho mám zjesť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Chris Froome - profesionálny cyklista z Veľkej Británie, štyrikrát vyhral Tour de France, dvakrát Vueltu a raz Giro d'Italia. Na konte má viacero víťazstiev z etapových pretekov.

"Nie som superhrdina. Nezachraňujem životy. Som iba športovec. Robím to pre seba a ak sa ľudia z toho tešia, teším sa aj ja."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan na začiatku sezóny 2018.

"Cyklistika je ťažký šport. Nechcel by som, aby moje dieťa, ak by som niekedy nejaké mal, bolo profesionálnym cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď ešte nemal syna. Sme veľmi zvedaví, či z malého Marlona skutočne nevyrastie cyklista.

"Robím to ako Forrest Gump. Keď mu povedali, aby bežal, tak bežal. Keď mi povedia, aby som vyhral, tak vyhrám."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď v roku 2012 vyhral tretiu etapu na Tour de France a pri prejazde cieľom oslavoval napodobnením beh Forresta Gumpa.

"Stále preferujem horskú cyklistiku. Ale fakt je, že cestnou cyklistikou sa dokážem aj uživiť."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, ktorý je momentálne najlepšie zarábajúcim cyklistom na svete.

"U mňa nezáleží aké je počasie, či prší alebo svieti slnko. Pokiaľ jazdím na bicykli, som najšťastnejší človek na svete."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Mark Cavendish - profesionálny cestný cyklista z Veľkej Británie, vyhral zelený dres na Tour de France v roku 2011, bodovaciu súťaž na Giro v roku 2013 a na Vuelte v roku 2010. Je majstrom sveta z roku 2010 a na konte má 30 etapových výhier z Tour a mnoho titulov z jednodňových pretekov.

"Veľmi sa teším, že sa toľko veľa ľudí prišlo pozrieť na klauna v zelenom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po návrate na Slovensko z jeho premiéry na Tour de France v roku 2012.

"Bolesť je iba dočasná. Minúta, hodina, deň alebo rok, nakoniec ju nahradí niečo iné. Ak však skončím ja, bude trvať naveky."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Lance Armstrong - bývalý profesionálny cyklista z USA, vyhral 7-krát Tour de France, no priznal sa k dopingu a v roku 2012 mu vzali všetky tituly.

"Chcem vyhrať všetko."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan, keď sa ho novinári opýtali, aké na jeho šancu na výhru majstrovstiev sveta.

"Byť pápežom je omnoho náročnejšie ako byť cyklistom."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po tom, ako sa v januári 2018 stretol s pápežom.

"Mne sa športovkyne veľmi nepáčia a už vôbec nie cyklistky, lebo keď som videl prvé tri na majstrovstvách sveta, ktoré vyhrali, tak mali pomaly fúzy na tvári."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal 19-ročný Peter Sagan v rozhovore pre RTVS v roku 2010, ktorý bol jeho prvou sezónou v profi cyklistike.

"Čo dobre, s ko*otmi sa pretekám jak pri*ebaný, do pi*e."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Povedal Peter Sagan po pretekoch Miláno - San Remo v roku 2017 po tom, ako jazdci, ktorí s ním boli v úniku nechceli spolupracovať.

"Cyklistika je nudný šport."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

"Ak by som mal sledovať cyklistiku, pozeral by som iba záverečných päť kilometrov," dodal Sagan v rozhovore v roku 2018 po tom, ako skončil druhý v poslednej etape na Vuelte.

"Cyklisti s bolesťou žijú. Ak ju nedokážete zvládnuť, nevyhráte nič."

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Autorom výroku je Eddy Merckx - bývalý profesionálny cyklista z Belgicka, je považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, 5-krát vyhral Tour de France, 5-krát vyhral Giro d'Italia a raz Vueltu. Vyhral mnoho jednodňových pretekov a je majstrom sveta z roku 1970.

Výroky Petra Sagana

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

Prečítajte si tiež

[/column]

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu