Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Fabio Jakobsen utrpel pri páde vo vysokej rýchlosti vážne zranenia. Je stabilizovaný, no v umelom spánku

V záverečnom šprinte dosahovali pretekári rýchlosť až 80 km/h. Dobrá správa je, že Jakobsen pravdepodobne nemá poškodený mozog ani miechu.
Martin Sarvaš

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cyclisme Actualités (@cyclisme_actualites),

Cyklista tímu Deceuninck-QuickStep Fabio Jakobsen včera utrpel vážne zranenia pri páde v závere prvej etapy pretekov Okolo Poľska.

Lekári opísali Jakobsenov stav ako stabilizovaný, ale museli ho uviesť do umelého spánku. Dobrá správa je, že podľa vyšetrení nemá Jakobsen poškodený mozog ani miechu.

Holandský cyklista narazil vo vysokej rýchlosti do bočných zábran po tom, ako ho vytlačil Dylan Groenewegen. Následne spadli aj ďalší pretekári Marc Sarreau (Groupama-FDJ), Jasper Philipsen (UAE Team Emirates), Damien Touze (Cofidis) a Eduard Prades (Movistar).

Jakobsen utrpel vážne poranenia hlavy, má rozdrvenú sánku, poškodené horné dýchacie cesty a stratil veľa krvi. Preto bola intubácia na mieste nehody komplikovaná, opísali doktori.

V stredu neskôr večer vydal stanovisko aj Jakobsenov tím Deceuninck-QuickStep:

„Stav Fabia Jakobsena je vážna, ale momentálne je stabilizovaný. Diagnostické testy neukázali poškodenie mozgu alebo miechy, avšak kvôli závažnosti jeho mnohých zranení ho stále udržujú v umelom spánku a monitorujú jeho stav. Ďalšie informácie sa dozvieme v najbližších hodinách. Chceli by sme však všetkým poďakovať za podporu.“

Čakajú ho viaceré operácie

Posledné správy prišli z poľského TVP Sport, ktoré citovali ošetrujúceho doktora: „Pacienta sme prijali vo vážnom stave a uviedli sme ho do umelého spánku. Najprv sme stabilizovali kardiovaskulárny a dýchací systém a potom sme vykonali rádiologickú diagnózu, ktorá odhalila zranenia viacerých orgánov: hlavy a hrudníka.“

„Zajtra sa podrobí sérii operácií na tvárovej časti lebky, čo si bude vyžadovať lekárov špecializujúcich sa na ústne a maxilofaciálne operácie, ako aj na plastické operácie. Čas týchto zákrokov bude závisieť od jeho celkového stavu. Je mladý muž a očakávame, že sa bude systematicky zlepšovať. Je optimistické, že okrem poranení na tvári a lebke sme v našej rádiologickej diagnóze nezistili žiadne zranenia miechy,“ uviedol doktor Paweł Gruenpeter.

„Anesteziológovia sa domnievajú, že jeho celkový stav je teraz stabilizovaný. Musíme počkať. Nasledujúce hodiny sú rozhodujúce pri posudzovaní jeho neurologického stavu. Myslím si, že zajtra ráno, ak všetko pôjde dobre, budeme mať viac odpovedí, “dodal.

Groenewegena diskvalifikovali

Jakobsena vyhlásili rozhodcovia neskôr za víťaza etapy, zatiaľ čo Dylan Groenewegen bol diskvalifikovaný z celých pretekov.

UCI vydalo stanovisko krátko po incidnte a označilo Groenewegenovo konanie ako nebezpečné.

Niekoľko ďalších jazdcov vrátane Simona Geschkeho z CCC Teamu poukázalo na chybu organizátorov, ktorí povolili takýto nebezpečný a veľmi rýchly šprint.

„Každý rok je to ten istý hlúpy šprint v zjazde na Okolo Poľska. Každý rok sa sám  seba pýtam, prečo si organizátori myslia, že je to dobrý nápad. Hromadné šprinty sú nebezpečné sami o sebe, nepotrebujete k tomu zjazd a rýchlosť 80 km/h,“ napísal Simon Geschke.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Zavrieť reklamu