Biker.sk

MULTIVITAMÍNY ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Inzercia

Cyklisti, dodržujete správne pitný režim?

Tekutiny a živiny sa musia doplňovať pred, počas aj po výkone.
Biker

Cyklistika, či už tá horská alebo cestná patrí medzi vytrvalostné športy. O to viac je dôležitejšie dodržovať pitný režim – tekutiny a živiny sa musia doplňovať pred, počas aj po výkone.

Telu je potrebné dodať tekutiny najmä pri výkonoch, ktoré trvajú dlhšie ako 30 minút, pokiaľ je výkon kratší, tak tekutiny stačí doplniť až po výkone. Preto Vám prinášame pár tipov ako sa starať o pitný režim pokiaľ ste vášnivým cyklistom.

Obyčajná voda nestačí

Počas výkonu telo nestráca iba vodu, ale aj rôzne minerály a živiny, ktoré je dôležité vždy do tela vrátiť. V takýchto prípadoch žiaľ obyčajná voda nestačí.

Je potrebné si vybrať nápoj, ktorý obsahuje najmä minerály (Na, Cl, K, Ca, Mg), ktoré sú dôležité pri regenerácii a taktiež uľahčujú vstrebávanie vody v tráviacom trakte.

Okrem minerálov je dôležité telu dodať aminokyseliny, vitamín B6, vitamín C, ktoré pomáhajú stimulovať fyzický výkon organizmu. Pre vytrvalostné športy sú najvhodnejšie hypotonické nápoje.

Treba odlišovať hypotonické a izotonické nápoje

Zatiaľ čo izotonické nápoje majú väčšinou vyšší obsah minerálov a stredný obsah energie ,tak hypotonické majú obsah minerálov a energie o niečo nižší. Rozdiel je taktiež v tom, že hypotonický nápoj sa vstrebáva rýchlejšie a nezaťažuje tráviaci trakt.

Izotonické nápoje sú vhodné na aktivity s vysokou intenzitou v kratšom časovom horizonte (cca do 1 hodiny) a hypotonické sú vhodné na stredne intenzívne aktivity trvajúce dlhšie ako 1 hodinu.

Kedy a koľko piť?

Približne pol hodinu pred výkonom je dobré vypiť aspoň 0,4 – 0,5 l hypotonického nápoja. Pri dlhších – niekoľkohodinových výkonoch je potrebné vypiť aspoň 1 liter za hodinu a neskôr sa zamerať aj na nápoje s vyšším obsahom sacharidov.

Po výkone je dôležité zamerať sa na doplnenie cukrov v pomere 2:1 k minerálom (počas výkonu je pomer opačný). Po výkone je vhodný minerálno-sacharidový kokteil s obsahom proteínov do 15 %.

Ako si vybrať správny hypotonický nápoj?

Dobrý hypotonický nápoj by mal obsahovať všetky potrebné živiny a vitamíny, ktoré telo počas výkonu stráca – vitamíny C a E, minerály ako Mg, Ca, K a antioxidanty napríklad vo forme extraktu zo zeleného čaju. Mal by mať príjemnú mierne kyslastú chuť. Príjemná chuť nápoja štatisticky zvyšuje jeho príjem až o polovicu.

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu