Biker.sk

6 PÍV Z REMESELNÉHO PIVOVARU K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Zdraviť či nezdraviť? Neexistujúci morálny problém zásadových cyklistov (+anketa)

Keď vás niekto nepozdraví, nemusí to nutne znamenať, že je to zlý človek.
Martin Sarvaš
Anketa je na konci príspevku.

Je mnoho cyklistov, ktorí si potrpia na vzájomné zdravenie. Ide o zaužívaný zvyk a nepísané pravidlo, ktoré však môžete bez výčitiek porušovať.

Niekto túto etiketu nemusí považovať za svoju občiansku povinnosť a jednoducho vás neodzdraví.

Nemusí to však hneď nutne znamenať, že je to zlý človek alebo namyslený cyklista. Možno vás nepočul, možno má zlý deň, možno sa hanbí a možno sa mu jednoducho nechce.

Čokoľvek z uvedeného je úplne legitímny dôvod na nepozdravenie resp. neodzdravenie. Áno, slušnosť káže odzdraviť, ale neberte to ako nutnú povinnosť.

Z nejakého dôvodu sa cestní cyklisti väčšinou zdravia s cestnými a horskí cyklisti s horskými. Ťažko povedať, kto komu závidí alebo v čom je problém, ale keď sa nad tým trochu zamyslíte, tak problém vlastne nie je nikde. Je to úplne jedno.

Ľudí, s ktorými jazdíte, si vyberáte sami a to, či vás v lese alebo na ceste pozdraví niekto neznámy, vám môže byť úplne jedno. Komplex poslušnosti zo základnej školy treba už konečne nechať za hlavou.

Sústreďte sa radšej na seba, svoju jazdu, na cestách na ukazovanie jám a v lese si užívajte pokoj, peknú prírodu a zbytočne sa nerozčuľujte nad zbytočnými hlúposťami. A hlavne, ak neovládate bezpečne jazdu s jednou rukou, tak sa na zdravenie vykašlite.

Je to neexistujúci morálny problém, ktorý reálne riešia asi iba veľmi poslušní a zásadoví cyklisti.

My sa napriek tomu v lesoch i na cestách radi zdravíme s cyklistami aj turistami, nemáme s tým žiadny problém, rovnako ako nemáme problém ani s tým, keď niekto neodzdraví.

Vzájomné zdravenie cyklistov by sa nemalo brať ako povinnosť, skôr ako pekný prejav náklonnosti k športu, ktorý všetci tak radi robíme.

Hlasujte v ankete: Zdravíte druhých cyklistov?

Zobraziť výsledky hlasovania

Loading ... Loading ...

Rozoznáte mýty a fakty
o cyklistoch zo slovenských ciest?

0%

Na chodníku nesmie jazdiť na bicykli nikto, chodník je iba pre chodcov

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Po chodníku smú podľa zákona jazdiť na bicykloch osoby mladšie ako 10 rokov.

Maximálna rýchlosť, ktorou môže podporovať e-bike šliapanie jazdca na to, aby nepotreboval byť registrovaný evidenčným číslom je 25km/h

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Za zníženej viditeľnosti sú povinné svetlá vpredu aj vzadu

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Svetlá sú povinné iba za určitých podmienok, podľa zákona: Bicykel počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť vybavený svietidlom svietiacim dopredu bielym svetlom; dozadu červeným svetlom. V noci musia byť svetlá viditeľné minimálne na vzdialenosť 150 m.

Váš bicykel musí byť vybavený odrazkami - bielou vpredu a červenou vzadu

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Bicykel musí byť poľa zákona vybavený na prevádzku v cestnej premávke zadným odrazovým sklom červenej farby; predným odrazovým sklom bielej farby.

Na Slovensku nie je helma povinná pre nikoho

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Po uplatnení poslednej novely, mimo obce už cyklisti nad 15 rokov nemusia nosiť prilbu. Mladším cyklistom však táto povinnosť ostáva.

Pri odbočovaní musíte ukázať rukou, do ktorého smeru odbočujete

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Keď odbočujete vpravo, včas upažte pravú ruku, aby ste, či už cyklistom alebo autám za vami, ukázali, že budete meniť smer jazdy. Pri odbočovaní vľavo upažte ľavú ruku.

Vodič má povinnosť dodržať pri predchádzaní cyklistu podľa zákona minimálne 1,5 metra

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Národná rada SR síce nedávno schválila novelu Zákona o cestnej premávke, v ktorej sa píše o minimálnej vzdialenosti pri predchádzaní cyklistov 1,5 metra pri rýchlosti do 50km/h a 1 meter pri nižšej rýchlosti. Bohužiaľ, novela nezavádza povinnosť, ale žiada, aby vodiči dodržiavali odstup „spravidla“. Znamená to, že vodičovi pri porušení pravidla nehrozí pokuta a tento odstup reálne nie je povinný.

Cyklista nepatrí na cesty, má jazdiť iba po cyklochodníkoch

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Či už sa vám to páči alebo nie, cesty patria cyklistom rovnako, ako autám. Samozrejme, platia pre nich rovnaké pravidlá o cestnej premávke.

Osoba staršia ako 15 rokov môže na bicykli viezť osobu mladšiu ako 10 rokov

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Na jednomiestnom bicykli nie je dovolená jazda viacerým osobám, avšak podľa zákon môže osoba staršia ako 15 rokov viezť osobu mladšiu ako 10 rokov

Cyklisti neplatia dane za cesty

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Na Slovensku neexistuje cestná daň (pre súkromné osoby) a daň z motorového vozidla sa platí iba za vozidlá používané na podnikateľské účely. Tým chceme zdôrazniť, že argument „cyklisti nepatria na cesty, lebo si za ne neplatia“ na Slovensku v žiadnom prípade neobstojí. Cyklisti odvádzajú rovnaké dane, ako ktokoľvek iný a tých istých daní sa platí aj výstavba ciest.

Váš bicykel musí byť vybavený zvončekom

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Zvonček patrí medzi odporúčanú výbavu.

Cyklista môže predísť vozidlo aj z pravej strany

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

„Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.“ Tak znie jedno z pravidiel zákonu o cestnej premávke. Ak vás teda cyklista obieha z pravej strany, či už keď stojíte na križovatke alebo v zápche, je to úplne legitímne.

Cyklistovi môžu za jazdu pod vplyvom alkoholu zadržať vodičský preukaz

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

U cyklistu nemôže dôjsť k trestnému činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. A preto nemôže byť pravdou tak často opakovaný mýtus, že opitý cyklista môže prísť o vodičský preukaz.

Cyklisti smú jazdiť na cestách (mimo ciest pre cyklistov) len jednotlivo za sebou a dvaja vedľa seba nemôžu ísť

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

To neplatí pri jazde po ceste pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky.

Rozoznáte mýty a fakty o cyklistoch zo slovenských ciest?

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

 

Zavrieť reklamu