Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S DVOJBALENÍM TRENIEK MEATLFLY IBA ZA 19,80€!
Horské bicykle

Test: Specialized Stumpjumper EVO Comp Alloy 29

Najradikálnejší trailbike, aký mal Specialized minulý rok v ponuke, nie je pre každého ani na každý trail.
Hodnotenie: 3.5/5
3 499
Biker
Test: Specialized Stumpjumper EVO Comp Alloy 29

Najradikálnejší trailbike, aký mal Specialized minulý rok v ponuke, nie je pre každého ani na každý trail. Ak však nájdete taký, ktorý na trail sadne a padnete si do oka, odmenou vám budú kýble sebavedomia za rajdami.

Geometria je agresívne dlhá, nízka a položená. Vo veľkosti „S3“ má 475 mm reach, v nižšom nastavení veľmi nízky 328 mm stred a veľmi, ale naozaj veľmi položený 63,5-stupňový hlavový uhol. Na tých najstrmších trailoch a tých, kde sa dajú naplno pustiť brzdové páčky sa tak za ním dokáže držať len máloktorý bike.

Daňou za takéhoto schopného zjazdára však bude mierna malátnosť na pomalších trailoch. Na technických výšľapoch zasa budete musieť veľmi dobre rozmýšľať, kedy s nizučko zaveseným stredom otočíte pedálmi, aby ste ich nenechali visieť na prvom trčiacom kameni.

Práve z toho dôvodu sme bike po väčšinu času nechali vo vyššom a strmšom z dvoch nastavení. Hlava so 64 stupňami je aj tu stále viac ako dostatočne položená a stred 332 mm nad zemou, ktoré stále spadajú do kategórie „nízko“.

Na trailoch, ktoré Stumpymu EVO sadnú, dobre funguje aj odpruženie. Má však svoje muchy. Oba konce nám prišli trochu príliš zatlmené. Nie práve najcitlivejší chod však zároveň má svoje výhody – na strmších trailoch pomáha držať bicykel vysoko vo zdvihu a zabraňuje zanáraniu odpruženia.

Zadný náboj po testovaní potrebuje výmenu ložísk a 2,6-palcové plášte Specialized Butcher držali na mokrých kameňoch a koreňoch o niečo menej, než by sme čakali. Zvyšok výbavy je však super.

Veľmi by sme ocenili, keby sa aj u nás, tak ako v Amerike, predával aj samostatný rám, aby sme si ho mohli doskladať podľa seba. Dizajn je totiž jednoduchý, no podľa nás naozaj podarený.

www.specialized.com

Vaše komentáre

Aktuality

15:18 Pozvánka: Kellys vás pozýva na otvorenie novej predajne Kellys Factory Store v Košiciach.

Kellys už 4. apríla otvorí novú podnikovú predajňu Kellys Factory Store v Košiciach.

15:04 E*Thirteen uviedli na trh nové kľuky Helix Race.

Sú hliníkové a určené ortodoxným jazdcom gravity disciplín.

14:36 Tím Jumbo-Visma otestoval systém nastaviteľného tlaku v pneumatikách KAPS.

Systém umiestnený v nábojoch testovali počas pretekov Dwars Door Vlaanderen.

13:57 Video: Tréning na druhé kolo svetového pohára v disciplíne enduro v austráslkom Derby.

Už v sobotu sa uskutoční druhé kolo svetového pohára v disciplíne enduro. Jazdci to zatiaľ v tréningu nemajú vôbec jednoduché, nakoľko trate sú veľmi mokré a klzké. O pády a zaujímavé prejazdy teda nie je núdza.

12:41 Alaphilippe si po pretekoch Dwars Door Vlaanderen pridal dve hodiny tréningu.

Niekdajší majster sveta v cestnej cyklistike Julian Alaphilippe si po svojom 29. mieste v pretekoch Dwars Door Vlaanderen, ktoré mali vyše 183 km povedal, že pokračuje v tréningu.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu