Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Technika jazdy

Návod: 3 tipy, ako jazdiť strmé zjazdyMysleli ste si, že by ste mali byť čo najviac vzadu? Nie tak celkom.


Biker

Foto - Red Bull Content Pool

Zvykne sa hovoriť, že čím strmší zjazd, tým viac dozadu treba preniesť ťažisko. Veľa jazdcov na svahu úplne natiahne ruky a vypučí zadok ďaleko za sedlo. Ak však prenesiete všetku hmotnosť na zadné koleso, to predné nebude mať žiadnu trakciu.

Ovládanie bicykla tak bude náročné až nemožné. Ak v takejto polohe narazíte na nerovnosť, bicykel vás vie ľahšie prekopnúť cez rajdy. Ako by ste teda mali na biku vyzerať na strmákoch?

1. Väčší predklon

Toto je prvá a najväčšia zmena jazdeckej pozície, ktorú by ste mali urobiť. Namiesto toho, aby ste panvu vytláčali čo najviac dozadu, sa v nej ohnite dopredu. Neznie to dvakrát intuitívne, no predklonenie sa priblíži hruď bližšie k rajdom a zníži tak ťažisko.

Zachováte si tak ohyb v lakťoch, vďaka ktorému budete môcť ľahšie ovládať s bicyklom a pomôcť mu pohlcovať nerovnosti. Tak ako v prípade nesprávneho presúvania ťažiska príliš dozadu, aj tu platí – čím strmší kopec, tým väčší predklon.

Video návod, ako jazdiť strmé zjazdy od GMBN:

2. Menej brzdenia prednou brzdou

Predná brzda obstaráva väčšinu brzdenia bicykla. V takýchto sekciách je však lepšie pracovať s ňou citlivo. Na strmých zjazdoch dokáže totiž rozhodiť rovnováhu bicykla, najmä ak sú rozbité alebo na voľnom podklade.

Ak sa napríklad snažíte zostať vo vyjazdenom rigole, príliš veľa prednej brzdy môže koleso vytiahnuť von. Kľúčom je naučiť sa správne dávkovať brzdu, aj keď nemáte úplne ideálnu pozíciu rúk na rajdoch.

3. Kolmé nohy

tabilná pozícia je taká, pri ktorej sa vaša hmotnosť prenáša cez stredové zloženie bicykla. Aby ste to dosiahli, musíte držať nohy kolmo na rovnú zem (predstavte si zvislú čiaru smerujúcu priamo nahor od stredu bicykla a pokúste sa ju napodobniť svojimi nohami).

Na veľmi strmých zjazdoch sa vám to možno nepodarí úplne, no čím budete bližšie k tejto polohe, tým stabilnejší na biku budete a tým lepšie ho budete vedieť ovládať.

Otestujte sa v našich kvízoch

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu