Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Čo a ako piť pri bicyklovaní v chladnejších dňoch

Stáva sa aj vám, že počas chladnejších mesiacov zabúdate na pravidelný pitný režim? Je prirodzené, že chladné počasie nevyvoláva taký smäd ako horúce letné dni. Dostatočne hydratovať organizmus je však potrebné v každom ročnom období.
Biker

Viete, čo a ako piť počas bicyklovania na jeseň tak, aby ste neboli dehydrovaní a neznižovali si tým zbytočne svoj tvrdo natrénovaný výkon? Voda v ľudskom organizme zabezpečuje životne dôležité metabolické a biochemické procesy. V chladnom počasí sa nenechajte zmiasť slabým pocitom smädu. V dehydrovanom organizme sa totiž zvyšuje pulzová frekvencia, znižuje sa krvný tlak, krv je hustejšia a srdce sa viac namáha pri jej pumpovaní. „V dôsledku toho sa dostavuje bolesť hlavy, búšenie srdca, pocit závratu, nevoľnosť, svalové kŕče, výrazná únava a u športovcov obzvlášť neželaná strata výkonu,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková z Bratislavy. „Aby ste tomu predišli a mohli sa venovať bicyklovaniu bez obmedzení, dodržujte pitný režim aj v chladnom počasí, odporúča Ilčíková.

Horúci čaj nie je ideálny

Ak neviete, aká teplota nápoja je vhodná pri bicyklovaní v studených dňoch, pri plánovaní pitného režimu sa riaďte dôležitým pravidlom – nespôsobiť organizmu teplotný šok. „Veľmi studené alebo veľmi horúce nápoje organizmu spôsobia zbytočný šok. Ten musí ich teplotu prispôsobiť fyziologickej teplote tela, len tak môžu plniť hydratačnú funkciu,“ hovorí Klaudia Ilčíková. Všeobecne platí, že ideálna teplota nápoja je medzi 18 – 20 °C, v lete je však akceptovateľných 10 – 12 °C, a to kvôli vítanému schladeniu organizmu.

Čím uhasiť smäd?

Pitný režim cyklistu by mal odrážať charakter jeho tréningu. Čistú vodu pite pri menej náročnom športovom výkone. Pri väčšom zaťažení by ste mali okrem tekutín doplniť aj spotrebované elektrolyty, najmä sodík, draslík, horčík a vitamíny skupiny B. „Vtedy môžete siahnuť po športových, alebo napríklad aj iných nápojoch, ktoré tieto látky obsahujú,“ hovorí K. Ilčíková. Dopriať si môžete aj nealkoholické pivo Birell. „Okrem toho, že telo hydratuje, dodá mu vypotené minerály a vitamíny. Nepite ho však rovno z chladničky. Počkajte pár minút, kým bude mať prijateľnú teplotu,“ radí K. Ilčíková.

Dopĺňajte vitamíny a minerály

V chladných mesiacoch je vhodné zvýšiť príjem vitamínov. Najmä tých zo skupiny B a vitamín C, ktoré priaznivo ovplyvňujú imunitu organizmu. Tá môže byť na jeseň a v zime naštrbená, a to aj pre prirodzene menší príjem zeleniny a ovocia. Spomínané vitamíny nájdete napríklad aj v pive, predovšetkým vitamín B. Alkohol v ňom obsiahnutý však môže pôsobiť na telo diureticky, čo spôsobuje odvodnenie organizmu. Okrem toho alkohol rozširuje cievy, čím zbytočne strácate teplo, a teda aj potrebnú energiu. Lepšie je preto dať si nealkoholické pivo alebo ochutený radler Birell. Tie takisto obsahujú dôležité vitamíny skupiny B – pyridoxín (B6), riboflavín (B2), kobalamín (B12), tiamín (B1) a biotín (B7). Vitamíny z tejto skupiny pomáhajú telu k správnej látkovej výmene, čím organizmus zásobujú energiou, vplývajú na tvorbu červených krviniek a zvyšujú okysličenie svalov. Napríklad ochutené varianty Birellu obsahujú až 7,5 % odporúčanej dennej dávky vitamínov B5, B6 a C na 100 ml. „Vďaka vysokému obsahu minerálov a vitamínov ich môžeme považovať za prírodný iontový nápoj. Majú tiež vhodnú osmolalitu podobnú našej krvi, čím sú tiež izotonickým nápojom. Zároveň oproti ostatným nápojom neobsahujú toľko cukru, konzervanty a umelé farbivá,“ dodáva výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková.

Aktuality

11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

10:40 Video: Do cieľa prišiel celý od krvi. Stefan Küng spadol hlavou na bariéru a zlomil si ruku aj lícnu kosť.

Švajčiarsky jazdec mal našliapnuté k skvelému výsledku a pódiovému umiestneniu na Majstrovstvách Európy v časovke, avšak v závere nepríjemne spadol hlavou na bariéru vedľa cesty. Napriek tvrdému pádu a početným zraneniam časovku dokončil a zakrvavený prešiel cieľom na 11. mieste.

 

10:08 Simona Kuchyňková po výhre Svetového pohára v endure: Od radosti som plakala, nemožné sa stalo skutočnosťou.

„V zlomku sekundy som dostala extrémny flash všetkých udalostí, ktoré sa stali za posledné dva roky a od radosti som plakala dobrých dvadsať minút. A to ma teda nevidno často plakať,“ povedala Kuchyňková, ktorá vyhrala v Chateli o 0,11 sekundy.

09:44 Pozvánka: Cyklojazda z Bratislavy do Viedne Open Border Ride 2023.

S BUBO a bratmi Velitsovými z Isadore Apparel sa štartuje z centra Bratislavy, aby sme si pripomenuli symbol slobody a otvorených hraníc.

09:27 Nora Jenčušová skončila po skvelom výkone štvrtá v časovke na Majstrovstvách Európy.

21-ročnú Slovenku delili od umiestnenia na pódiu len dve sekundy. Majsterkou Európy sa stala len 18-ročná Britka Zoe Bäckstedt.

Zavrieť reklamu