Biker.sk

6 PÍV Z REMESELNÉHO PIVOVARU K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Poradňa

Návod: Ako správne vybrať veľkosť dámskeho cestného bicykla?

Poradíme vám, podľa čoho a ako si správne vybrať veľkosť cestného bicykla.
bikeradar

Foto: Coen van den Broek

Vybrať si správnu veľkosť bicykla je jednou z najdôležitejších aspektov pri kúpe bicykla. Ak si totiž zvolíte nesprávnu veľkosť, budete počas jazdy trpieť a verte nám, bude to bolieť. V prípade zlého výberu veľkosti cestného bicykla môžete trpieť bolesťami ramien, zápästí, chrbátu a najmä zadku.

Výrobcovia bicyklov väčšinou poskytujú svoje vlastné tabuľky a odporúčania pre svoje bicykle v závislosti od geometrie rámu, ktorá vie dosť zásadne ovplyvniť výber veľkosti.

Veľkosti cestných bicyklov sa uvádzajú väčšinou v klasických veľkostiach od najmenších XXS až po najväčšie XL. Okrem toho sa uvádzajú veľkosti tiež v centimetroch – od 44 cm až po 58 cm – ide o dĺžku sedlovej trubky.

Kúpte si ročné predplatné časopisov Biker a Cyklistika iba za 18,90€

Foto: Coen van den Broek
Ako vybrať správnu veľkosť?

Pri výbere správnej veľkosti bicykla treba brať do úvahy v prvom rade výšku, podľa ktorej sa dá väčšinou stanoviť rozmedzie dvoch veľkostí, ktoré by vám mali sedieť.

Veľkosti dámskych cestných bicyklov
Výška (cm)
Odporúčaná veľkosť rámu
Veľkosť rámu cm
147-155 XXS 44-46
155-160 XS 47-49
160-165 S 50-52
165-172 M 53-55
172-180 L 55-57
180+ XL 58+

Či vám ale bicykel skutočne sadne, zistíte, až keď si ho vyskúšate. Dvaja ľudia rovnakej výšky môžu mať totiž rôznu dĺžku nôh a rôzne preferencie na pohodlie. Ideálne teda je, keď si bicykel pred kúpou vyskúšate.

Direct sale značky ako Canyon, ktoré predávajú bicykle cez internet, poskytujú na svojom webe formulár, do ktorého vyplníte všetky potrebné údaje (výška, dĺžka nôh, rúk a pod.), systém údaje vyhodnotí a s najväčšou pravdepodobnosťou vám poradí správnu veľkosť.

Uvádzaná tabuľka je iba odporúčacia a ako sme už napísali, vždy je ideálne vyskúšať si bicykel predtým, než ho kúpite.

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu