Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Viete, koľko zarobia víťazi na Tour de France?

Víťaz dostane 500-tisíc eur plus bonusy, ale dohromady sa na tohtoročnej Tour rozdelí viac ako dva a štvrť milióna eur.
Martin Sarvaš

V pelotóne je 176 pretekárov, ktorí majú na trati rôzne zámery závislé od ich temperamentu, jazdeckých kvalít a cieľov. Cyklistika patrí k najkolektívnejším individuálnym športom, čo znamená, že väčšina jazdcov má počas etáp rázne taktické úlohy.

Niektorí sa sústreďujú na zisk prestížnych dresov, ďalší chcú počas troch týždňov získať etapový vavrín a potom sú v pelotóne „robotníci“, ktorí musia striehnuť na rôzne úniky a pomáhať svojim lídrom pri ich ambíciách v boji o žitý dres.

Prize-money nedostávajú však iba prvé tri miesta či víťazi špecifických súťaží. Odmeny sú udeľované aj jazdcom s nižším umiestnením. Minulý rok sa na Tour de France rozdelilo na odmenách 2 287 650 €, takže tento rok toto číslo pravdepodobne ešte narastie.

Víťaz Tour de France dostane aj tohto roku 500 000 €.
Žltý dres

Je to najprestížnejší dres, ktorý nosí líder celkovej klasifikácie na základe súčtu dosiahnutých časov vo všetkých etapách. Víťaz súťaže o žltý dres sa stáva celkovým víťazom Tour de France.

Finančná prémia pre víťaza: 500 000 €

Finančná prémia za 2. miesto: 200 000 €

Finančná prémia za 3. miesto: 100 000 €

Dohromady sa v tejto súťaži na záver rozdelí 1 128 80o €.

Biely dres

Je určený najlepšiemu jazdcovi do 25 rokov v celkovej klasifikácii.

Finančná prémia pre víťaza: 20 000 €

Finančná prémia za 2. miesto: 15 000

Finančná prémia za 3. miesto: 10 000 €

Dohromady sa v tejto súťaži na záver rozdelí 66 500 €.

Bodkovaný dres

Biely dres s červenými bodkami patrí lídrovi vrchárskej súťaže. Body sa ziskavajú na jednotlivých horských prémiách podľa kategórie kopca. Víťaz vrchárskej súťaže musí dokončiť Tour de France. V prípade rovnosti bodov rozhodujú víťazstvá v najvyššej kategórii výstupov, potom v prvej, v druhej atď. najviac bodov sa dá získať pri výstupoch kategórie HC, pretože cieľové výstupy HC sú bodované dvojnásobne.

Finančná prémia pre víťaza: 25 000 €

Finančná prémia za 2. miesto: 15 000 €

Finančná prémia za 3. miesto: 10 000 €

Dohromady sa v tejto súťaži na záver rozdelí 111 100 €

Zelený dres

Patrí lídrovi individuálnej bodovacej klasifikácie, pričom jej víťaz musí dokončiť Tour de France. Body sa získavajú v každej etape na priebežných šprintérskych prémiách a za umiestnenie v cieli. V rovinatých etapách, ktorých je aj viac, sa bojuje o viac bodov, takže sa súťaž označuje aj ako šprintérska. V menšej miere sa body rozdeľujú aj v horských etapách a v individuálnej časovke. Pri rovnosti bodov rozhoduje počet víťazstiev v etapách, potom víťazstvá v priebežných šprintérskych prémiách a nakoniec umiestnenie v celkovej klasifikácii.

Finančná prémia pre víťaza: 25 000 €

Finančná prémia za 2. miesto: 15 000 €

Finančná prémia za 3. miesto: 10 000 €

Dohromady sa v tejto súťaži na záver rozdelí 128 000 €.

Etapové víťazstvá

Na Tour de France 2018 je 21 etáp, ktoré majú dĺžku 3 351 km a sú charakterizované takto: osem rovinatých etáp, päť kopcovitých etáp, šesť horských etáp s tromi dojazdmi na vrchole a dve časovky — jedna individuálna a jedna tímová. Na programe sú aj dva dni odpočinku.

Finančná prémia pre víťaza etapy: 11 000 €

Finančná prémia za 2. miesto: 5 500 €

Finančná prémia za 3. miesto: 2 800 €

Dohromady sa po každej etape rozdeli 28 650 €.

Súťaž tímov

Po každej etape sa každému tímu pridáva čas troch najrýchlejších jazdcov.

Finančná prémia pre víťaza: 50 000 €

Finančná prémia za 2. miesto: 30 000 €

Finančná prémia za 3. miesto: 20 000 €

Dohromady sa v tejto súťaži na záver rozdelí 178 800 €

Najbojovnejší jazdec

Túto cenu udeľujú rozhodcovia pre najbojovnejšieho jazdca danej etapy. Nasledujúci deň je tento jazdec označený červeným štartovým číslom. Preteky majú aj súťaž najbojovnejšieho jazdca celej Tour, tzv. super-combatif, ktorá sa udeľuje po záverečnej etape na Tour.

Finančná prémia pre „super-combatif“: 20 000 €

Dohromady sa v tejto súťaži na záver rozdelí 56 000  €

 

Vaše komentáre

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Zavrieť reklamu