Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Okuliare do každého počasia

Bez jasného a ničím nerušeného výhľadu sa môže akákoľvek športová aktivita zmeniť na nepríjemnú či dokonca rizikovú. Aké máme v súčasnosti možnosti výberu okuliarov?
Biker

Športové okuliare by ste si nemali mýliť s pojmom slnečné okuliare. Nechránia nám totiž zrak len proti UV žiareniu a odleskom slnka od snehu či vodnej plochy. V podmienkach s horšou viditeľnosťou nám kvalitné zorníky dokážu prostredie rozjasniť a lepšie vykresliť terén, dobre sadnúci tvar ochráni zrak proti nepríjemnému vetru či prachu a každé tvoria zároveň ochranný štít. Najmä ak nosíte kontaktné šošovky, určite viete, aké je dôležité, aby vám pri športovaní neslzili oči a nemuseli ste si z nich vyberať mušku. Využitie športových okuliarov je vskutku rôznorodé, preto by sme mali k ich výberu pristúpiť zodpovedne. Ak nenecháme náš najdôležitejší zmysel – zrak – „napospas osudu“, nech si poradí v nepríjemných situáciách sám, bude nám slúžiť dlhé roky a naša radosť z outdoorových aktivít bude o to väčšia.

Výber zorníkov
Ochranu zraku zverte do rúk výrobcom s dlhoročnou tradíciou, ktorí reagujú na nové výskumy a v technológiách idú neustále vpred. Šetriť sa v tomto prípade skutočne neoplatí. Zorníky (laicky povedané sklá) sú najdôležitejšou súčasťou športových okuliarov. Nezávisle od toho, akú si zvolíte ich farebnosť či veľkosť, zamerajte sa pri výbere predovšetkým na kvalitnú ochranu zraku, a to najmä pred UV žiarením. Netreba však podceňovať ani ochranu pred infračerveným žiarením či vyhotovenie, ktoré bráni skreslenému videniu. Potom zvoľte kategóriu filtra a farebnosť zorníkov. Pri celodennej športovej aktivite sa svetelné podmienky často menia, takže vás počas nej môže čakať intenzívne slnko, zatiahnutá obloha, hmla či tma. Zvlášť pri horskej cyklistike či turistike sa striedajú pasáže na slnečnom priestranstve s tmavšími lesnými úsekmi. Z toho dôvodu nie sú tmavé slnečné okuliare praktickým riešením. Výrobcovia preto ponúkajú okuliare s niekoľkými pármi vymeniteľných skiel či so špeciálnymi technológiami, ktoré na zmenu podmienok dokážu reagovať samy.

Perfektné zorníky do každého počasia

1. Slabé svetlo – kategória filtra zorníkov S0

piktogram mesiac a mrak

Určené do slabých svetelných podmienok, vhodné na používanie za šera a tmy, nakoľko prepúšťajú až 80 – 100 % svetelných lúčov.

2. Stredne silné svetlo – kategória filtra zorníkov S1 a S2

piktogram mrak s polslnkom za ním

Určené do stredných svetelných podmienok, vhodné na používanie pri polooblačnom počasí, prepúšťajú 18 – 80 % svetelných lúčov.

3. Ostré slnko – kategória filtra zorníkov S3

piktogram slnko

Určené do jasných svetelných podmienok, vhodné na používanie pri jasnom slnečnom počasí, prepúšťajú 8 – 18 % svetelných lúčov.

4. Silné svetlo a ľadovec – kategória filtra zorníkov S4

piktogram slnko za horským vrchom a škrtnuté auto

Určené do slnečných podmienok, vhodné na používanie na ľadovci a vo vysokohorských podmienkach, prepúšťajú len 3 – 8 % svetelných lúčov, a teda nie sú vhodné na šoférovanie.

1. Doprajte si to najlepšie na trhu

Variotronic s LCD displejom

Počuli ste už o okuliaroch, ktoré nabijete pomocou USB konektora, aby mohol zorník vďaka LCD technológii za menej ako 0,1 sekundy prispôsobiť svoje tónovanie svetelným podmienkam? S týmito high-tech okuliarmi uvidíte rozdiel okamžite. Technológia sa volá variotronic a prišiel s ňou nemecký výrobca uvex. Pri prechode zo slnečného prostredia do tmavšieho sa okuliare vďaka senzoru automaticky prepnú do režimu svetlého sfarbenia a platí to, samozrejme, aj naopak. Toto všetko sa deje v rekordne rýchlom čase, čo je hlavnou výhodou okuliarov oproti nižšie predstavenej fotochromatickej technológii.

Odporúčame:

Okuliare uvex variotronic s

299,95 €

Vedeli ste, že okuliare uvex variotronic reagujú na zmenu svetelných podmienok úplne automaticky a vďaka zabudovanému svetelnému senzoru a LCD technológii stmavnú a zosvetlia za 0,1 sekundy?

2. Nechajte okuliare robiť si svoju prácu

Fotochromatické

Sofistikovanejším riešením sú fotochromatické okuliare so samozafarbujúcimi sa zorníkmi. Tie automaticky reagujú na aktuálne svetelné podmienky – koncentráciu UV vo vzduchu, takže v intenzívnom slnečnom svite tmavnú a naopak, pri nižšej svetelnej intenzite sa zosvetlia. Priamo do materiálu zorníka je zabudovaná citlivá vrstva, ktorá zabezpečuje prispôsobenie priepustnosti v závislosti od svetelných podmienok. Zaručuje tým neustálu kontrastnosť a ideálnu viditeľnosť. Rozdiely v ich spracovaní majú zásadný vplyv na výsledné optické vlastnosti okuliarov. Zorníky s touto technológiou totiž nemusia byť len číre so stmavením do čierna, ale aj červenkasté či hnedasté. Niektoré modely dokonca pri stmavnutí získajú zrkadlovo modrý odtieň.

Odporúčame:

Okuliare uvex 803 race vm

139,95 €

Vedeli ste, že zmenu tmavosti zorníka spôsobujú molekuly soli, ktoré sa vďaka pôsobeniu UV-žiarenia a intenzity slnečného žiarenia otvárajú a zatvárajú?

3. Buďte sami pánmi situácie

Vymeniteľné zorníky

Vďaka technológii výmenných zorníkov ich môžete zameniť v závislosti od momentálnych podmienok. Výrobca dodáva v balení vymeniteľné zorníky rôznej farebnosti a kategórií filtrov svetelnej priepustnosti. Takéto modely majú výhodu, že sú lacnejšie ako fotochromatické okuliare a zorníky si vymeníte vtedy, keď to vyhovuje vám. Toto je ideálne riešenie pre tých, ktorým nevyhovuje, že okuliare „rozmýšľajú“ za nich a radšej sami rozhodujú o tom, aké zorníky v daný moment použijú. Výmena nie je náročná a jednoduchým zakliknutím ju zvládnete za pár sekúnd.

Odporúčame:

Okuliare uvex sportstyle 113

79,95 €

4. Nestarnúca klasika má svoje miesto

Imidžové slnečné okuliare

Lifestylové slnečné okuliare poskytujú účinnú ochranu pred nežiaducim a nebezpečným UV žiarením, a navyše, vyzerajú dobre. Pri ich výbere máte možnosť zvoliť si kombináciu zorníkov, farby a materiálu rámu podľa svojich predstáv a použitia. Zväčša ide o relaxačné aktivity na dovolenke či v meste, vhodné sú na opaľovanie na horách aj na vodné športy. Najmä pri vode je vhodné vybrať si polarizačné okuliare, ktoré eliminujú odrazy a oslnenie od vodných a lesklých plôch, eliminujú a filtrujú difúzne svetlo, vďaka čomu nenamáhajú a chránia náš zrak.

Odporúčame:

Okuliare uvex lgl 32

69,95 €

Vedeli ste, že zrkadlová vrstva zorníkov nie je iba imidžovou záležitosťou, ale slúži aj ako ochrana pred škodlivym infračerveným žiarením?

Výber rámu

Každý z nás má iný tvar hlavy a tváre, preto je ideálne, aby ste si okuliare pred kúpou vyskúšali. Iba tak zistíte, či vás napríklad netlačia za ušami, čo môže mať za následok bolesť hlavy, a zároveň by mali zostať na svojom mieste aj pri prudších pohyboch. Preto je dôležitý materiál a nastaviteľnosť bočníc, ako aj nosového mostíka. Športové okuliare musia dobre sedieť na tvári tak, aby čo najviac zakrývali a chránili oblasť očí bez nadmerných medzier. Okuliare musia tiež účinne chrániť oči pred zranením. Zorníky športových okuliarov by mali byť vyrobené z polykarbonátu, ktorý v prípade pádu odolá poškodeniu alebo sa nerozbije na ostré malé časti, takže nehrozí poranenie očí a tváre.

Vedeli ste, že pevnosť zorníkov okuliarov uvex je testovaná „crash“ testami vystrelením 0,86 gramov vážiacej guličky s priemerom 6 mm rýchlosťou 162 km/h?

Tip redakcie: Nezabúdame ani na najmenších

Hoci sú detské oči vo vývoji a na bežné nosenie slnečné okuliare nepotrebujú, v prípade ostrých slnečných lúčov, najmä v lete pri vode či v horskom prostredí treba chrániť oči aj im. Detské slnečné okuliare je vhodné zvážiť aj pri použití v prednej cyklosedačke, kde pri vyššej rýchlosti slúžia ako ochrana očí pred lietajúcim hmyzom či prachom.

Odporúčame:

Detské okuliare uvex sportstyle 507

19,95 €

Vedeli ste, že ochrana očí je potrebná nielen pred slnečným žiarením? Oko je veľmi citlivý orgán, preto už pri rýchlosti nad 12 km/h odborníci odporúčajú ochranu zraku pred vplyvom vetra, prachu a drobných častíc.

Na koniec prosím vetu:

Všetky okuliare uvex nájdete na stránke www.uvexsports.sk

Aktuality

15:28 Pozvánka: Slovenský pohár v horskej cyklistike pokračuje v Poráči pri Spišskej Novej Vsi.

V rámci podujatia budú okrem XCO kategórií aj preteky elektrobicyklov E-XCO, E-XCO Open a DEAF kategórie. Preteky sa uskutočnia v Poráči počas víkendu 29. a 30. júna.

14:35 Jan Tratnik skončí vo Visme a podpíše trojročnú zmluvu s tímom Red Bull Bora-Hansgrohe.

O prestupe slovinského univerzála do Bory sa špekulovalo celú jar a podľa viacerých zdrojov to vyzerá, že dohoda medzi Tratnikom a tímom, čoskoro sponzorovaným Red Bullom, je už hotová.

14:10 Garmin predstavil „najinteligentnejší“ cyklopočítač Edge 1050. Má nový displej, výdrž 60 hodín a môžete ním platiť.

Nová vlajková loď cyklopočítačov od Garminu stojí 750 eur, avšak nemá verziu so solárnym nabíjaním.

12:27 Zakladatelia GCN odkúpili naspäť svoj podiel od Warner Bros a vracajú sa k pôvodnej tvorbe.

Známy cyklistický YouTube kanál Global Cycling Network sa chce primárne sústrediť na tvorbu videí. Ich webová stránka, ktorá okrem iného informovala aj o aktualitách zo sveta cyklistiky, končí. Končí aj online platforma Eurosportu a živé vysielanie cyklistických pretekov sa presunie na platformy Max a discovery+.

11:38 Sepp Kuss nejde na Tour de France, po prekonaní COVID-19 sa dostatočne nezotavil.

Tím Visma-Lease a Bike oznámil, že Kuss neodštartuje na Tour a nahradí ho holandský vrchár Bart Lemmen.

Zavrieť reklamu