Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Manželka Jonasa Vingegaarda kritizuje „zastarané“ fungovanie cyklistiky: Jazdcov nemôžete celý rok vyčerpávať

Trine Vingegaard Hansen vysvetlila svoje slová spred minuloročnej Tour de France a vyzvala tímy, aby prípravu viac prispôsobovali potrebám jednotlivých pretekárov.
Martin Sarvaš
Manželka Jonasa Vingegaarda kritizuje „zastarané“ fungovanie cyklistiky: Jazdcov nemôžete celý rok vyčerpávať

Jonas Vingegaard s manželkou po víťazstve Tour de France v roku 2023. Foto: A.S.O./Aurélien Vialatte

Manželka Jonasa Vingegaarda opäť upozornila na fyzickú a psychickú záťaž profesionálnych cyklistov. Trine Vingegaard Hansen tvrdí, že jej vyjadrenia pred Tour de France 2025 si mnohí vysvetlili nesprávne.

„Myslím si, že Visma naňho až príliš tlačí. Bojím sa, že pália sviečku z oboch koncov,“ povedala minulý rok.

„Myslím si, že ľudia ten rozhovor nepochopili správne. Podstatou bolo, že Jonas je introvert a neznáša všetky tie dni strávené cestovaním. Vôbec nejde o to, že by musel byť doma so svojou rodinou,“ povedala pre dánsky portál Viaplay.

Podľa nej by tímy mali lepšie využívať moderné technológie a hľadať alternatívy k dlhým vysokohorským sústredeniam.

„Môžete použiť výškovú miestnosť, nastaviť ju na 3000 metrov a zostať doma. Jazdec sa tak vyhne cestovaniu aj stresu, ktorý je s ním spojený. Ide o to, aby sme technológie, ktoré už máme k dispozícii, využívali rozumnejšie,“ vysvetlila.

Trine Vingegaard považuje profesionálnu cyklistiku za príliš konzervatívne prostredie. Hoci tímy napredujú v aerodynamike, výžive či taktike, spôsob prípravy a život jazdcov sa podľa nej menia oveľa pomalšie.

Cyklistika je „mimoriadne zastarané odvetvie“

Jonas Vingegaard s manželkou na Tour de France v roku 2023. Foto: A.S.O./Herve TARRIEU

„Myslím si, že ide o mimoriadne zastarané odvetvie. Musíte sa pozerať na konkrétneho človeka a premýšľať, ako možno rozumne využiť technológie z iných oblastí,“ povedala.

Zdôraznila tiež, že nejde iba o výsledky. Jonas Vingegaard podľa nej často končí sezónu vyčerpaný a len ťažko premýšľa o ďalších rokoch kariéry.

„Jonas miluje pretekanie na bicykli, ale zároveň sa musí cítiť dobre aj v bežnom živote. Tréning počas zvyšných 250 dní v roku nemôže byť utrpením. Práve v tomto období je dôležité, aby ho to, čo robí, stále bavilo,“ uviedla.

Visma-Lease a Bike už upravil Vingegaardov program na sezónu 2026 a pred ďalším rokom s ním plánuje diskutovať o ďalších zmenách. Jeho manželka však tvrdí, že celý šport potrebuje ľudí s novými skúsenosťami a pohľadmi.

„Ak budete neustále zamestnávať iba bývalých profesionálnych cyklistov, nič sa nezmení. Všetko sa bude robiť rovnako len preto, že sa to tak robilo vždy. Svet sa však vyvíja a cyklistika sa musí vyvíjať spolu s ním,“ dodala.

Zároveň odmieta, že by si Jonas musel vyberať medzi rodinou a vrcholovým športom.

„Pokiaľ je šťastný, je mi jedno, na ktorých pretekoch štartuje. Sú to jeho sny a ja ho budem vo všetkom naplno podporovať,“ uzavrela.

O štarte v Montreale rozhodne zdravotný stav

Jonas Vingegaard zatiaľ nemá stanovený termín návratu do pretekov po tom, ako odstúpil z Tour de France po páde v pätnástej etape. Jednou z možností zostávajú majstrovstvá sveta, ktoré vyvrcholia 27. septembra cestnými pretekmi mužov v Montreale.

Tadej Pogačar tam môže získať tretí dúhový dres za sebou, čím by vyrovnal rekord Petra Sagana.

„V tejto chvíli naozaj neviem, či tam budem štartovať. Všetko závisí od toho, ako bude kľúčna kosť reagovať, ako sa zahojí a ako bude pokračovať celá rekonvalescencia. Účasť na majstrovstvách sveta nevylučujem, ale zároveň teraz nechcem tvrdiť, že tam určite pôjdem,“ vysvetlil Vingegaard.

Zaujímavé je, že aj keď Jonas Vingegaard patrí medzi najlepších cyklistov na svete, ešte nikdy sa nezúčastnil na majstrovstvách sveta v elitnej kategórii.

Jediný krát štartoval na svetovom šampionáte v roku 2018 v kategórii do 23 rokov, ešte predtým ako podpísal zmluvu s vtedajším tímom Jumbo-Visma.

Za dánsku reprezentáciu medzi elitou prvýkrát nastúpil až na minuloročných majstrovstvách Európy, ktoré však nedokončil.

Aktuality

16:23 Nikola Nosková sa zapísala do histórie Tour de France Femmes. Ako prvá Češka vystúpila na oficiálne pódium.

Česká cyklistka strávila v úniku 130 kilometrov, bojovala o bodkovaný dres a napriek vyčerpaniu získala v úvodnej etape cenu pre najbojovnejšiu pretekárku.

16:15 Charlie Aldridge pridal k európskemu titulu v short tracku aj zlato z XCO.

Britský pretekár rozhodol vyrovnané preteky útokom v poslednom okruhu. Za ním skončili Juri Zanotti a Fabio Püntener.

15:37 VO2 max Tadeja Pogačara podľa novej štúdie prekračuje doteraz známe hranice ľudských možností.

Štúdia odhaduje, že VO2 max Tadeja Pogačara dosahuje 94 až 98 ml/kg/min, pričom priemerná hodnota 96 ml/kg/min presahuje doteraz zdokumentované fyziologické hranice.

15:02 Manželka Jonasa Vingegaarda kritizuje „zastarané“ fungovanie cyklistiky: Jazdcov nemôžete celý rok vyčerpávať.

Trine Vingegaard Hansen vysvetlila svoje slová spred minuloročnej Tour de France a vyzvala tímy, aby prípravu viac prispôsobovali potrebám jednotlivých pretekárov.

14:38 Tadej Pogačar vysvetlil pohľad na Prodhomma aj prezývku Pantani: V tíme sme nemali radi jeho nástupy.

Majster sveta označil francúzskeho cyklistu za jedného z najlepších jazdcov Tour de France, ktorému sa nedostalo zaslúženého uznania.

Zavrieť reklamu