Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jonas Vingegaard spadol počas tréningu, keď sa v zjazde snažil zbaviť amatérskeho cyklistu

„Išiel dole veľmi rýchlo len preto, aby mi ušiel, a nakoniec skončil na zemi,“ napísal na Strave miestny cyklista Pedro García Fernández.
Martin Sarvaš
Jonas Vingegaard spadol počas tréningu, keď sa v zjazde snažil zbaviť amatérskeho cyklistu

Jonas Vingegaard utrpel zranenia pri páde počas tréningovej jazdy pri španielskom meste Málaga.

Dánsky víťaz Tour de France sa počas tréningu snažil odpútať od jazdca, ktorý sa ho držal v zjazde. Situácia sa skončila pádom a viditeľnými zraneniami.

Incident prišiel v období, keď sa z tréningových jázd profesionálov čoraz častejšie stáva kulisa pre amatérov túžiacich po videu alebo fotografii na sociálne siete.

Podľa aktivity v aplikácii Strava, ktorú zverejnil miestny cyklista Pedro García Fernández, sa nehoda odohrala v zjazde na juhu Španielska neďaleko Málagy.

„Išiel dole veľmi rýchlo len preto, aby mi ušiel, a nakoniec skončil na zemi,“ napísal Fernández k svojej jazde.

V diskusii pod príspevkom sa ozval aj ďalší cyklista, ktorý tvrdil, že Vingegaarda po nehode videl s poranenou tvárou. Podľa jeho slov „krvácala na dvoch miestach“.

Tím Visma-Lease a Bike potvrdil informáciu o páde Vingegaarda na sociálnej sieti X: „Jonas Vingegaard spadol počas pondelkového tréningu. Našťastie je v poriadku a neutrpel žiadne vážne zranenia.“

Visma vyzýva amatérov, aby nechali pretekárom priestor na tréning

Jonas Vingegaard. Foto: Visma-Lease a Bike

Celý prípad zapadá do širšieho kontextu rastúceho záujmu fanúšikov, ktorí vyhľadávajú profesionálov priamo na tréningoch. Cieľom je často získať krátke video alebo spoločnú fotografiu, čo však môže viesť k rizikovým situáciám.

Minulé leto si dokonca Tadej Pogačar obliekol na tréning dres s nápisom „do not disturb“, čo v preklade do slovenčiny znamená „nevyrušujte“.

Visma-Lease a Bike preto apeluje na cyklistickú verejnosť, aby bola pri podobných stretnutiach ohľaduplná.

„Vo všeobecnosti by sme ako tím chceli vyzvať fanúšikov na bicykloch, aby vždy kládli bezpečnosť na prvé miesto. Pre vlastné dobro aj bezpečnosť ostatných prosíme, aby ste jazdcom umožnili trénovať a dopriali im čo najviac priestoru a pokoja,“ uviedol tím vo vyhlásení pre portál Velo.

Vingegaard má podľa aktuálneho plánu vstúpiť do sezóny 16. februára na pretekoch UAE Tour, kde začne svoju cestu smerom k odvážnemu cieľu absolvovať v jednom roku Giro aj Tour.

Prečítajte si tiež

Pedro García Fernández napísal k svojej aktivite dlhší komentár: „Môžete byť profesionál, ale môžete byť aj pokorný. Jonas spadol, keď sa ma snažil striasť v zjazde pri Queen’s Fountain.“

„Keď som zastavil a spýtal sa ho, či je v poriadku, nahneval sa na mňa za to, že som ho nasledoval dole kopcom. Išiel veľmi rýchlo len preto, aby mi ušiel, a skončil na zemi,“ napísal Fernández.

Zároveň dodal, že situácii úplne nerozumel: „Neživím sa tým, som amatér ako väčšina ľudí, a preto nerozumiem jeho hnevu ako profesionála.“

Ďalšie svedectvo pridal v komentároch používateľ Stravy vystupujúci pod menom „S-enduro“, ktorý sa mal nachádzať v oblasti krátko po nehode.

„Obaja ste ma míňali v zjazde a keď som bol takmer v poslednej zákrute, našiel som Jonasa pri zvodidlách, tvár mal krvácajúcu na dvoch miestach. Musel spadnúť poriadne, keď si odrel tvár o asfalt.“

„Zastavil som a spýtal sa ho, či nepotrebuje pomoc, no povedal mi, aby som odišiel, bol veľmi nahnevaný,“ uviedol.

Prečítajte si tiež

Následne sa však pokúsil situáciu vysvetliť s väčším odstupom. „Teraz tomu rozumiem. Je jasné, že on je profesionál a zodpovedá za to, ako jazdí, no zároveň si myslím, že ľudia ako on, ktorí sú profesionáli a majú v stávke tak veľa, by mali mať priestor a mali by byť rešpektovaní.“

„Riskujú svoje životy, svoje platy aj obživu mnohých ľudí okolo seba. Zdalo sa mi, že sa cítil pod tlakom a šiel rýchlejšie, než by mal, na ceste, ktorú nepozná dostatočne dobre.“

Keďže podľa tímu Visma-Lease a Bike Vingegaard neutrpel vážnejšie zranenia, pád by nemal ovplyvniť jeho program a 16. februára by mal odštartovať na etapových pretekoch UAE Tour.

 

Aktuality

Včera 18:10 Jhonatan Narváez zvládol dramatický záver a vyhral tretiu etapu Okolo Švajčiarska.

Ekvádorský jazdec pokračuje vo výbornej forme a na Okolo Švajčiarska pridal ďalšie víťazstvo pre tím UAE Emirates-XRG.

Včera 18:01 Kubiš v cieľovom stúpaní nestačil na najlepších. Kráľovskú etapu Okolo Belgicka vyhral Alex Aranburu.

Aranburu zvíťazil v šprinte do kopca pred druhým Lewisom Askeym a tretí finišoval Carlos Canal. Slovenský majster Lukáš Kubiš prešiel cieľom na 16. mieste.

Včera 17:32 Nový mestský elektrobicykel Canyon Roadlite:ON využíva vôbec prvý nábojový motor Bosch Hub Line.

Model Canyon Roadlite:ON CF stojí 2999 eur a je určený pre mestských jazdcov, ktorí sa chcú po uliciach pohybovať rýchlo a efektívne.

Včera 17:20 Bosch predstavil svoj prvý nábojový motor pre elektrobicykle Hub Line: Nová éra mestských elektrobicyklov.

Bosch vstupuje do súboja s Mahle. Nový systém s motorom v zadnom náboji má byť ľahký, obratný a podľa výrobcu aj „inšpiratívny“.

Včera 16:19 Pád partnerky ho zasiahol, ale motiváciu nestratil. Tadej Pogačar prezradil dobré správy po páde Uršky Žigart.

Slovinská cyklistka spadla vo vysokej rýchlosti v závere druhej etapy Okolo Švajčiarska a utrpela zlomeninu čeľuste.

Zavrieť reklamu