Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Demi Vollering dominantne zvíťazila v prvom horskom dojazde Vuelty a oblečie sa do červeného dresu

Viktória Chladoňová bola v skupine s Marianne Vos a skončila na 53. mieste s 12-minútovou stratou na víťazku.
Martin Sarvaš
Foto: Cxcling Creative Agency

Obhajkyňa titulu Demi Vollering (FDJ-Suez) predviedla v piatej etape Vuelta España Femenina 2025 suverénny výkon a v stúpaní na Lagunas de Neila deklasovala konkurenciu.

Vollering zužitkovala výbornú tímovú prácu a tri kilometre pred cieľom nasadila rozhodujúci útok, ktorý jej priniesol nielen víťazstvo v etape, ale aj červený dres pre novú líderku celkového poradia.

Jedinou, ktorá sa pokúsila Vollering nasledovať, bola Marlen Reusser (Movistar). Po niekoľkých metroch však musela poľaviť a sústrediť sa na vlastné tempo. Výsledkom bolo druhé miesto a posun na pódium celkového hodnotenia, kde sa k nej pridala aj Anna van der Breggen (SD Worx-Protime), ktorá skončila v etape tretia.

Časové rozdiely v celkovom poradí sa pred poslednými dvoma etapami výrazne natiahli. Demi Vollering má 45-sekundový náskok pred druhou Annou van der Breggen a tretia Marlen Reusser stráca o sekundu viac.

Video: Rozhodujúci útok Demi Vollering 3 km pred cieľom:

Slovenská pretekárka Viktória Chladoňová (Visma-Lease a Bike) prišla do cieľa piatej etapy v skupine s Marianne Vos so stratou 12:12 min na 53. mieste.

Keďže z pretekov odstúpila líderka tímu Visma pre celkovú klasifikáciu Pauline Ferrand-Prévot, túto rolu prebrala len 20-ročná Francúzka Marion Bunel, ktorá predviedla úctyhodný výkon a skončila na siedmom mieste so stratou 1:27 min.

Slovenská majsterka Nora Jenčušová skončila na 120. mieste s mankom 22:50 min.

Etapa bez dvoch favoritiek a s ťažkým pádom

Na štart piatej etapy Vuelty sa postavilo 132 pretekárok. Dve pretekárky nenastúpili pre chorobu – Pauline Ferrand-Prévot (Visma | Lease a Bike) a Audrey De Keersmaeker (Lotto Ladies). Už počas neutralizovanej zóny prišla ďalšia strata – Spela Kern z Cofidisu spadla a musela z pretekov odstúpiť.

Etapa sa začala veľmi aktívne, útoky prichádzali jeden za druhým. Trvalo až 36 kilometrov, kým sa vytvoril únik v zložení Maike Van der Duin (Canyon//SRAM), Julia Börgstrom (AG Insurance-Soudal), Arianna Fidanza (Laboral Kutxa-Fundación Euskadi) a Lea Lin Teutenberg (Lotto Ladies). V najlepšom momente mali náskok 3 minúty a 22 sekúnd.

Tím FDJ-Suez diktoval tempo už v prvej polovici

Lidl-Trek a FDJ-Suez sa rýchlo chopili práce na čele pelotónu. Vďaka ich aktivite klesol náskok úniku na jednu minútu pred rýchlostnou prémiou v Quintanar de la Sierra (km 87,6).

Tú ako prvá prešla Van der Duin, no práve tam nastúpila Börgstrom s Fidanzou a zbavili sa tak zvyšných dvoch členiek úniku. Ich spolupráca však netrvala dlho a pelotón pod vedením FDJ ich dobehol už na kilometri 93.

V stúpaní na Alto del Rozavientos udávali tvrdé tempo najprv Ally Wollaston, potom Évita Muzic. Na vrchole prešla ako prvá Niahm Fisher Black (Lidl-Trek), za ňou ostala len skupina približne 15 najlepších pretekárok, ktoré ustáli tlak FDJ.

Rozhodujúci útok Demi Vollering prišiel tri kilometre pred cieľom

Po zjazde nasledovalo posledné stúpanie etapy na Lagunas de Neila. Jedenásť kilometrov pred koncom využila mierne spomalenie pelotónu Mareille Meijering (Movistar) a odvážne nastúpila. Hlavné favoritky však zachovali pokoj, zatiaľ čo Muzic pokračovala v ťahaní čela pre Vollering.

Štyri kilometre pred cieľom sa do práce pustila ďalšia tímová kolegyňa Juliette Labous, ktorá viacerými nástupmi stiahla Meijering a pripravila pôdu pre rozhodujúci útok.

Anna van der Breggen (SD Worx-Protime) sa ešte pokúsila prevziať iniciatívu, no v tom momente vyrazila Demi Vollering. Tri kilometre pred cieľom odpálila všetky súperky a už ju nikto nedokázal dostihnúť.

Marlen Reusser sa ešte pokúsila držať jej tempo, no po pár metroch musela spomaliť. Napriek tomu získala druhé miesto a veľmi cenný posun v celkovom poradí.

Video: Záverečný kilometer Vuelta España Femenina 2025:

Poz. Pretekár Tím Čas
1
nl Demi Vollering FDJ - SUEZ 3:19:57
2
ch Marlen Reusser Movistar Team +0:24
3
nl Anna Van Der Breggen Team SD Worx - Protime +0:56
4
nl Pauliena Rooijakkers Fenix-Deceuninck +1:10
5
es Usoa Ostolaza Laboral Kutxa - Fundación Euskadi +1:20
6
fr Cédrine Kerbaol EF Education-Oatly +1:23
7
fr Marion Bunel Team Visma | Lease a Bike +1:27
8
fr Juliette Labous FDJ - SUEZ +1:51
9
nl Riejanne Markus Lidl - Trek +1:53
10
at Valentina Cavallar Arkéa - B&B Hotels Women +2:01
11
nz Niamh Fisher-Black Lidl - Trek +2:07

Aktuality

20:11 Richard Tandara si v Leogangu pripísal víťazstvo v kategórii enduro open.

Mladý slovenský enduro pretekár suverénne vyhral juniorskú open kategóriu a pridal aj prvenstvo v celkovom poradí mužov. Najbližšieho súpera zdolal o takmer deväť sekúnd.

19:30 Adrien Boichis vyhral v Leogangu po vyrovnaných pretekoch svoj prvý Svetový pohár v XCO.

Francúzsky pretekár rozhodol až v poslednom kole, keď v záverečnom prudkom stúpaní ušiel Martinovi aj Azzarovi. Výsledky sa však po dojazde ešte menili kvôli diskvalifikácii.

18:52 Jenny Rissveds získala v Leogangu po sólovej jazde prvé tohtoročné víťazstvo vo Svetovom pohári.

Tretie kolo Svetového pohára v XCO prinieslo v Leogangu ťažké podmienky aj sporný moment v prvom zjazde. Rissveds po tomto momente zostala na čele, postupne sa vzdialila súperkám a pripísala si prvé víťazstvo v sezóne.

13:25 Včera bol otvorený Velocity cyklistický hub v Bratislave. Pozrite sa, ako vyzerá.

Nie je to len predajňa, ale miesto, kde to bude športom a príjemnou atmosférou žiť počas celého roka.

12:38 Spravil som hlúpu chybu. Paul Seixas zaplatil za pád vysokú cenu len tri týždne pred Tour de France.

Pád vo vysokej rýchlosti skomplikoval prípravu jedného z najväčších talentov súčasnej cyklistiky len niekoľko týždňov pred štartom najsledovanejších pretekov na svete.

Zavrieť reklamu