Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Aký názor majú na gravelovú etapu na Tour de France Tadej Pogačar, Remco Evenepoel a ďalší jazdci?

Zatiaľ čo šéfovia tímov Vimsa a Quick-Step nesúhlasia so štrkovými sektormi na Tour, samotným jazdcom to až tak veľmi neprekáža.
Martin Sarvaš
Aký názor majú na gravelovú etapu na Tour de France Tadej Pogačar, Remco Evenepoel a ďalší jazdci?

Deviata etapa Tour de France 2024 má necelých 200 kilometrov a obsahuje 14 štrkových sektorov. So sektormi, ktoré sú známe pre Strade Bianche, však nie sú všetci spokojní.

„Gravel na Tour de France? Myslím, že je to nezmysel,“ povedal šéf tímu Soudal Quick-Step Patrick Lefevere a podobný názor zdieľa aj manažér tímu Visma Richard Plugge: „Súhlasím s Patrickom Lefevereom. Gravel je zábava pre amatérov a robia sa pekné Grand Fondo preteky. V tomto športe by sme sa mali držať na asfaltových cestách, ktoré často tiež nie sú v dobrom stave. Hlavne majme na pamäti bezpečnosť jazdcov.“

Ku štrkovým sektorom na Tour de France sa vyjadrilo aj viacero jazdcov.

Mike Teunissen (Intermarché – Wanty) povedal: „Myslím si, že je to fajn. Predsa len, hľadáte najlepšieho cyklistu za tri týždne. Takže v tom môže byť nejaký štrk, dlažobné kocky alebo silný vietor. Nemám nič proti tomu. Samozrejme, že nechcete veľa pádov či defektov, ale na druhej strane, aj to k tomu tak trochu patrí. V každom prípade mi to nevadí.“

Remco Evenepoel: Neviem sa dočkať, kedy objavím francúzske štrkové cesty

Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) v minulosti protestoval proti štrkovým sektorom na pretekoch Grand Tour, ale vyzerá to tak, že svoj názor zmenil: „Som veľmi vzrušený aj trochu nervózny. Neviem sa dočkať, kedy objavím tieto francúzske štrkové cesty a zároveň viem, že sa môže stať čokoľvek.

„Všetci jazdci zapojení do všeobecnej klasifikácie si budú chcieť dávať pozor, aby nestratili čas. Poznám všetky sektory, bol som sa pozrieť v tých najťažších a úprimne ich mám rád. Uvidíme scenár, bude záležať od úniku, či budeme mať vpredu veľmi silných jazdcov alebo nie. V každom prípade mám dojem, že táto etapa bude jednou z najsledovanejších športových udalostí roka,“ dodal Evenenepoel.

Majster sveta v graveli Matej Mohorič: Dovolím si tvrdiť, že už je to súčasť cestnej cyklistiky

Svoj názor vyjadril aj majster sveta v disciplíne gravel, Matej Mohorič (Bahrain-Victorious): „Štrková etapa môže byť  ťažký deň pre jazdcov GC. Myslím si, že silný únik by mohol ísť až do cieľa. Bude to chaotický deň, najmä preto, že sa to všetko jazdí po úzkych cestách. Keď je to také úzke, pozícia je ešte dôležitejšia. Keď už budete trochu pozadu, bude veľmi ťažké dobehnúť čas.“

„Túto etapu nevnímam ako svoju najväčšiu šancu na etapové víťazstvo na tejto Tour. Bude to pekné, ale mne vyhovujú skôr iné etapy. Hovorím o niekoľkých prechodných fázach v druhom a treťom týždni. Ani sa momentálne necítim príliš dobre, ale pokúsim sa to udržať, a preto dúfam, že prídu lepšie nohy.“

„Ťažko povedať, či štrková etapa patrí do Grand Tour. Dovolím si tvrdiť, že už je to súčasť cestnej cyklistiky. Navyše, organizátori chcú vždy vytvoriť predstavenie pre fanúšikov. Táto scéna bude preto jednou z najobľúbenejších a najčastejšie sledovaných scén v televízii. Takže organizáciu istým spôsobom chápem, aj keď viem pochopiť aj to, že niektorí GC jazdci sú z takejto etapy frustrovaní. V dôsledku zlyhania materiálu môžete jednoducho stratiť veľa sekúnd alebo dokonca minút,“ dodal Matej Mohorič.

Tadej Pogačar: Bude to hektický, nebezpečný deň

„Bude táto etapa rozhodujúca? Nemyslím si to. Samozrejme, budete musieť zostať ešte ostrejší a sústredenejší. Každý vjazd do štrkového sektora bude bitka. Bude vietor a možno dážď… môžete byť najlepší na štrku, ale ak dostanete defekt v nesprávny moment, stratíte čas,“ povedal priebežný líder Tour de France a tohtoročný víťaz Strade Bianche Tadej Pogačar.

„Bude to hektický, nebezpečný deň. Bude kľúčové zostať blízko vpredu a dobre obklopený tímom. Každý chce byť vpredu v každej etape a zajtrajšia etapa nebude iná – len viac stresujúca ako zvyčajne,“ dodal Pogačar.

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu