Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Remco Evenepoel porazil v časovke aj Pogačara a vyhral svoju prvú etapu na Tour de France

Tadej Pogačar zajazdil druhý najrýchlejší čas s 12-sekundovou stratou na Evenepoela a tretí skončil Primož Roglič, ktorý zaostal za víťazom o 34 sekúnd.
Martin Sarvaš
Remco Evenepoel porazil v časovke aj Pogačara a vyhral svoju prvú etapu na Tour de France

Foto: A.S.O.

7. etapa Tour de France 2024

 

  • Trasa: Nuits-Saint-Georges → Gevrey-Chambertin
  • Profil: zvlnená, ind. časovka
  • Dĺžka: 25 km
  • Prevýšenie: 283 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaza): 52,587 km/h km/h
  • Víťaz: Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step)

Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) si pripísal svoje prvé víťazstvo na Tour de France v siedmej etape – individuálnej časovke s dĺžkou 25 km a prevýšením 283 m – ktorú zajazdil v čase 28:52 min s priemernou rýchlosťou cez 52,5 km/h.

24-ročný Belgičan má tak na konte etapové víťazstvá zo všetkých troch pretekov Grand Tour – Tour de France, Giro d’Italia a Vuelta a España.

Tadej Pogačar (UAE Emirates) skončil na druhom mieste a trasu prešiel o 12 sekúnd pomalšie ako Evenepoel, čo znamená, že v celkovej klasifikácii síce stále vedie Pogačar, ale Evenepoel na druhom mieste zaostáva za Slovincom už len o 33 sekúnd.

Tretí najrýchlejší bol v časovke Primož Roglič (Red Bull-Bora-Hansgrohe) so stratou 34 sekúnd na časovkárskeho majstra sveta a štvrtý skončil jeho bývalý tímový kolega Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike), ktorý stratil o tri sekundy viac ako Roglič.

V celkovej klasifikácii zaostáva tretí Vingegaard za Pogačarom v žltom drese o 1:15 min a štvrtý Roglič má stratu 1:36 min.

Obdivuhodný výkon v časovke predviedol Victor Campenaerts (Lotto-Dstny), ktorý strávil väčšinu dňa v kresle priebežného lídra, pričom zajazdil piaty najlepší čas so stratou 52 sekúnd na víťaza. Len o necelú sekundu pomalšie prešiel cieľom Kévin Vauquelin (Arkéa – B&B Hotels), čo bolo tiež veľké prekvapenie dňa.

„Bláznivé. Mal som dobrý deň, ale stúpanie bolo skutočne dosť ťažké, pretože som samozrejme chcel začať rýchlo a musel som si niečo nechať na stúpanie, ktoré nebolo ľahké. Potom bol zjazd, keď ste na limite, bol dosť technický a rýchly. Ale užil som si každý meter tejto časovky a odísť s výhrou je jednoducho úžasné. Som naozaj šťastný,“ povedal Evenepoel predtým, ako vysvetlil, prečo si myslel, že v posledných kilometroch dostal defekt.

„Bol som si celkom istý, že som dostal defekt. Počul som zvuk defektu, ale asi to bolo len niečo od fanúšikov. Trochu som sa bál, ale po niekoľkých stovkách metrov som vedel, že sa nič nedeje.“

„Nakoniec som musel zariskovať, pretože som vedel, že Tadej je pri mne dosť blízko. Ako som povedal včera, Tadej vie tiež robiť naozaj dobré časovky, najmä na Grand Tours, takže to bolo tesné, ale chcel som dnes vyhrať a to som dosiahol, som veľmi hrdý.“

„Nepremýšľali sme o časových medzerách v GC. Chceme len vyhrať. Je to perfektný deň pre mňa a môj tím, dal som nejaký čas aj ostatným, takže misia bola splnená a teraz sa musíme sústrediť na zajtrajšok a samozrejme na nedeľu,“ dodal Evenepoel.

Záverečný kilometer Remca Evenepoela:

Poz. Pretekár Tím Čas
1
be Remco Evenepoel Soudal Quick-Step 0:28:52
2
si Tadej Pogačar UAE Team Emirates +0:12
3
si Primož Roglič Red Bull – BORA – hansgrohe +0:34
4
dk Jonas Vingegaard Team Visma | Lease a Bike +0:37
5
be Victor Campenaerts Lotto Dstny +0:52
6
fr Kévin Vauquelin Arkéa - B&B Hotels +0:52
7
us Matteo Jorgenson Team Visma | Lease a Bike +0:54
8
pt João Almeida UAE Team Emirates +0:57
9
ie Ben Healy EF Education - EasyPost +0:59
10
ch Stefan Küng Groupama - FDJ +1:00
11
ru Aleksandr Vlasov Red Bull – BORA – hansgrohe +1:04

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu