Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jonas Vingegaard aj Wout van Aert idú na Tour de France. Tím Visma-Lease a Bike predstavil súpisku aj nové dresy

Holandský tím sa na Tour 2024 predstaví v zostave: Jonas Vingegaard, Wout van Aert, Matteo Jorgenson, Sepp Kuss, Tiesj Benoot, Wilco Kelderman, Christophe Laporte a Jan Tratnik. "Cítim sa dobre a mám obrovskú motiváciu," hovorí Vingegaard, ktorý vyhral žltý dres v rokoch 2022 a 2023.
Martin Sarvaš
Nový dizajn oblečenia tímu Visma-Lease a Bike na Tour de France 2024. Foto: Visma-Lease a Bike

Jonas Vingegaard a Wout van Aert odštartujú na Tour de France 2024, čím sa skončili týždne špekulácií o ich kondícii a ambíciách na najväčšie preteky sezóny.

Tím Visma-Lease a Bike okrem súpisky pre Tour odhalil aj svoju špeciálnu modrú kolekciu oblečenia „Renaissance“ a modré bicykle Cervelo. Zmenu farebnosti vyžadovali organizátori, keďže ich hlavná farba je žltá a práve žltý dres na Tour značí lídra celkového hodnotenia.

Holandský tím sa na Tour 2024 predstaví v zostave: Jonas Vingegaard, Wout van Aert, Matteo Jorgenson, Sepp Kuss, Tiesj Benoot, Wilco Kelderman, Christophe Laporte a Jan Tratnik.

Vingegaard pôjde po žltom drese

Vingegaard sa po svojich víťazstvách v rokoch 2022 a 2023 zameria na tretiu po sebe idúcu výhru Tour de France, aj keď nie je isté, ako sa bude vyvíjať jeho forma počas náročných trojtýždňových pretekov, keďže pri páde v apríli utrpel zlomeniny rebier, pneumotorax a zlomeninu kľúčnej kosti.

Visma-Lease a Bike vo svojom oficiálnom oznámení o svojom tíme pre Tour uvádza, že Dán sa „zo svojho pádu na Okolo Baskicka zotavil dostatočne na to, aby bojoval o dobrý výsledok“.

Van Aert pôvodne plánoval jazdiť na Giro d’Italia a potom stráviť júl prípravou na Olympijské hry v Paríži, no jeho jar prekazil pád vo vysokej rýchlosti na pretekoch Dwars door Vlaanderen.

Hlavným cieľom je GC, ale Wout van Aert skúsi bojovať aj o etapy

Wout van Aert sa vyjadril, že hlavným cieľom tímu bude „čo najvyššie umiestnenie v GC s Jonasom“, ale pravdepodobne sa zameria aj na etapové víťazstvá.

Matteo Jorgenson a Sepp Kuss z USA sú tiež súčasťou osemčlennej zostavy Visma-Lease a Bike pre Tour de France, spolu s Christopheom Laporteom, Tiesjom Benootom, Wilcom Keldermanom a Janom Tratnikom.

„Som nadšený, že môžem štartovať na Tour,“ povedal Vingegaard, ktorý bude pretekať prvýkrát od pádu v Baskicku.

„Posledných pár mesiacov nebolo vždy ľahkých, ale ďakujem svojej rodine a tímu Visma-Lease a Bike za ich neochvejnú podporu. Pracovali sme spolu, aby sme sa dostali do tohto momentu, a samozrejme, som veľmi nadšený, keď vidím, kde som. Cítim sa dobre a som veľmi motivovaný.“

Tím je s ambíciami opatrný

Tím Visma-Lease a Bike pôvodne informoval, že Vingegaard bude jazdiť na Tour de France iba vtedy, ak bude pripravený na sto percent. Začiatkom tohto týždňa však športový riaditeľ Merijn Zeeman naznačil, že Vingegaard musí byť „súťaživý“ a nielen „bojovať o žltý dres“, aby sa dostal do výberu pre Tour.

V oficiálnom vyhlásení tímu bol Zeeman ešte opatrnejší, keď predpovedal, čo môže Vingegaard dosiahnuť na Tour a či môže vyzvať súperov zvučných mien ako sú Tadej Pogačar (UAE Emirates), Primož Roglič (Bora-Hansgrohe) a Remco Evenepoelo ( Soudal Quick-Step).

„Som veľmi hrdý na Jonasa a trénerský tím. Vracia sa po ťažkom zranení. V posledných týždňoch ukázal, aký je šampión, mentálne aj fyzicky,“ povedal Zeeman.

„Samozrejme, ešte nevieme, ako ďaleko dokáže zájsť. Sme opatrní, pretože nemohol pretekať a jeho príprava nebola ani prinajmenšom ideálna. Ale bude tam zdravý a motivovaný.“

V líderskej zálohe sú Jorgenson aj Kuss

Wout van Aert vyhral na Tour de France celkovo už deväť etáp a získal zelený dres v roku 2022. Po vynechaní Gira sa chcel vrátiť na Tour.

„Veľmi sa teším na Tour de France. Samozrejme, pôvodne to nebol plán, ale po mojom vývoji v posledných týždňoch som to veľmi chcel a tím súhlasil,“ vysvetlil.

„Naším hlavným cieľom je, samozrejme, zajazdiť si s Jonasom o čo najvyššiu klasifikáciu a chcem k tomu prispieť.“

Matteo Jorgenson ukázal solídnu formu v etapových pretekoch Paríži-Nice aj Critérium du Dauphiné, takže je možné, že ak sa Vingegaardovi nebude dariť, zaujme pozíciu lídra. Kuss by tiež mohol hrať vedúcu úlohu, ak by Vingegaard zaváhal, aj keď počas Dauphiné ešte nebol v stopercentnej forme.

„Matteo Jorgenson sa už tento rok stal jedným z najsilnejších jazdcov v tíme, po víťazstvách na Paríž-Nice a Dwars door Vlaanderen, a jeho druhom mieste na Dauphiné,“ povedal Zeeman.

„Sepp Kuss vlani víťazstvom na Vuelta a España dokázal, že je skvelý vrchár, dôležitý domestik a líder sám osebe.“

„Európsky šampión Christophe Laporte mal nešťastnú jar kvôli zraneniu a chorobe, ale v posledných dvoch mesiacoch sa vrátil do formy a bude dôležitým článkom v tíme.“

„Tiesj Benoot mal vynikajúcu jar vrátane umiestnenia na stupňoch víťazov na pretekoch Amstel Gold Race a tento dobrý pocit si preniesol aj do posledného tréningového obdobia.“

„Wilco Kelderman vynechal Giro d’Italia so zlomenou kľúčnou kosťou, ale teraz je opäť fit a bude dôležitým jazdcom v horských etapách. Jan Tratnik už tento rok vyhral Omloop het Nieuwsblad. Na Gire bol silný a so svojimi skúsenosťami a kvalitami, bude hrať dôležitú úlohu v zostave Tour,“ dodal Zeeman.

Aktuality

14:51 Juan Ayuso odstúpil z Tour de France počas 13. etapy, mal pozitívny test na COVID-19.

Jeden z hlavných vrchárskych domestikov Tadeja Pogačara mal pozitívny výsledok testu na COVID-19, ale dostal povolenie pokračovať. Počas hektickej trinástej etapy však nezvládol vysoké tempo pelotónu, ktorý sa snažil dobehnúť únik. (AS)

13:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 15 jazdcov. Najväčším menom je Primož Roglič, ktorý bol jedným z hlavných favoritov v boji o žltý dres a po siedmej etape z pretekov odstúpil aj jeden z najlepších šprintérov Mads Pedersen.

13:18 Primož Roglič končí na Tour de France pre zranenia, ktoré utrpel pri páde.

„Primož Roglič sa po včerajšej etape a dnes ráno podrobil starostlivému vyšetreniu nášho lekárskeho tímu. Bolo prijaté rozhodnutie, že dnes nenastúpi, aby sa sústredil na blížiace sa ciele,“ oznámil tím Red Bull-Bora-Hansgrohe.

10:59 „Musíme nájsť Maxa Verstappena cyklistiky. To je náš cieľ,“ hovorí o budúcnosti šéf tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe.

Ralph Denk sa už v minulosti pokúsil podpísať zmluvu s Remcom Evenepoelom a chcel by s ním pracovať v budúcnosti. (Cyclingnews)

10:15 Marka Cavendisha aj Arnauda Démara relegovali za nebezpečný šprint v 12. etape Tour de France.

Rozhodcovia odsunuli Démara a Cavendisha z prvej päťky na koniec hlavnej skupiny. Druhé miesto Wouta van Aerta sa nezmenilo, ale na tretiu priečku sa namiesto Démara posunul Pascal Ackermann.

Zavrieť reklamu