Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Cestné

Cyklistické podujatie Faster than a Train sa koná už o niekoľko dní, organizátori v cieli pripravujú celodenný program

Druhý ročník podujatia Faster than a Train je tu už o pár dní! V sobotu, 15. júna 2024 nastúpia v súboji proti vlaku štyri pelotóny cyklistov. Príďte povzbudiť svojho favorita a užiť si skvelý deň!
Matúš Bušík
Cyklistické podujatie Faster than a Train sa koná už o niekoľko dní, organizátori v cieli pripravujú celodenný program

Regionálny vlak Oravka je dôležitým spôsobom dopravy pre lokálnych obyvateľov regiónu Oravy, no zároveň môže slúžiť aj ako vyhliadkový vlak pre turistov.

Na trase dlhej necelých 60 kilometrov obsluhuje 21 zastávok v čarovnom prostredí; mnohé z nich sú východiskovým bodom pre rozličné možnosti trávenia voľného času v rázovitom regióne.

„Cieľom podujatia Faster than a Train je ukázať benefity nášho regiónu. Máme tu veľké množstvo historických a kultúrnych pamiatok, ale aj veľa prírodných krás a možností športového vyžitia,” vysvetľuje Matúš Kvas, autor konceptu podujatia a jeho spoluorganizátor.

“Veľmi si vážime, že podujatie môžeme organizovať aj vďaka podpore nášho udržateľného partnera – vďaka Železničnej spoločnosti Slovensko ZSSK. Preto sme sa tento rok rozhodli vytvoriť špeciálnu promo aktivitu s názvom Jeden lístok vládne všetkým,” dopĺňa. Keď si kúpite lístok na vlak, platný 15. júna 2024, ktorý obsahuje cestu minimálne od Kraľovian po Trstenú – a končí v Trstenej, môžete si ho v ten deň uplatniť na týchto miestach:

  • na Oravskom hrade môže navštíviť základný okruh zadarmo,
  • v Aquarelax Dolný Kubín môže plávať v plaveckom bazéne 90 minút zadarmo,
  • v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne si môže pozrieť zadarmo expozície,
  • v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne si môže pozrieť expozíciu zadarmo,
  • bezplatná návšteva platí aj pre Oravský hlinený betlehem v Trstenej.

Stačí sa preukázať vlakovým lístkom. Akcia platí len 15. júna 2024.

Celodenný sprievodný program v cieľovej stanici

Oravka začína svoju cestu v Kraľovanoch a končí ju v Trstenej. Podobným princípom prebieha Faster than a Train; na perón sa v čase odchodu vlaku postaví pelotón 60 cyklistov, ktorí sa ho snažia predbehnúť.

„Novinkou druhého ročníka sú dve fanzóny, ktoré pripravujeme v spolupráci s partnermi Hoval a Strabag. V Dolnom Kubíne a Oravskom Podzámku tak môžu počas dňa cyklistov povzbudzovať obyvatelia mesta na vopred dohodnutom a označenom mieste, kde na nich čakajú aj rôzne súťaže a drobné darčeky od našich partnerov,“ dopĺňa Juraj Fačko, spoluorganizátor podujatia.

V Trstenej, na Námestí M. R. Štefánika na návštevníkov čaká bohatý program.

„Sme veľmi radi, že tento rok sa nám podarilo zväčšiť objem spolupráce s Mestom Trstená – a spolu sme pripravili sprievodný program zaujímavý nielen pre cyklistov, ktorý bude úplne ZADARMO.

V sobotu, 15. júna tak môže ktokoľvek prísť do Trstenej na námestie. Čakať ho bude fantastický hudobný program, výborné jedlo a pivko, ale aj program v réžii našich partnerov a rôzne súťaže,“ ozrejmuje Matúš Kvas.

Sobota 15. júna 2024 v Trstenej

Celým dňom bude v Trstenej sprevádzať moderátorské duo Becca a Šorty z rádia Európa 2. V programe bude zahrnuté čakanie na pelotóny a ich povzbudzovanie na cieľovej rovinke pri železničnej stanici. Od 13:00 začne aj hudobný program. Odštartujú ho ľudová skupina Oravskí richtári, neskôr zahrá aj dolnokubínska kapela Stolen Money a po nej Chiki Liki Tu-A. Po príchode posledného pelotónu zahrá Billy Barman a večer ukončí hodinovým setom DJ EKG.

Pomedzi to si budú môcť návštevníci podujatia vychutnať skvelé jedlo, dať si pivo a skontrolovať program v stánkoch partnerov podujatia. „Veríme, že sa nám podarí vytvoriť mini-festival, ktorý si návštevníci poriadne užijú,“ hovorí Juraj Fačko.

Tento rok počas Faster than a Train odštartujú tri verejné pelotóny a už štandardne aj pelotón pozvaných osobností. Jeho súčasťou bude napríklad podnikateľ Šimon Šicko, rastúca hokejová hviezda z Trstenej, Juraj Pekarčík, ale aj prvý slovenský Ironman Michal Holub, vodnoslalomár Alexander Slafkovský, bývalý hokejový brankár Ján Laco a triatlonista Richard Varga. Už tradične na štart prídu výtvarník Erik Šille, vedkyňa Dominika Fričová, alebo producent Michal YAKSHA Novotný. Tento pelotón vyštartuje z Kraľovian o 14:28.

„Touto cestou pozývame všetkých ľudí z bližšieho aj vzdialenejšieho okolia Trstenej, aby si prišli užiť pekný deň nabitý skvelým programom – a to úplne ZADARMO,“ odkazujú organizátori.

Súhrnné informácie o podujatí Faster than a Train

Druhý ročník sa bude konať v sobotu, 15. júna 2024.

Z Kraľovian vyrazia štyri pelotóny v uvedených časoch: 8:28, 10:28, 12:28 a 14:28 hod.

Registrácia na druhý ročník je už uzavretá a nie je možné sa pridať k pelotónom.

Sprievodný program v Trstenej bude prebiehať počas celého dňa a predstavia sa Oravskí richtári, Stolen Money, Chiki Liki Tu-A, Billy Barman a DJ EKG.

Viac informácií sa dozviete na webovej stránke, trasu nájdete na Strave a všetky dôležité informácie sa dozviete aj na Facebooku alebo Instagrame.

Partneri podujatia

Generálny partner | ZSSK

Hlavní partneri | Strabag, Slovakia Travel

Partneri | Mapei, Wood & Company, Hoval, Pixel Federation, Niké, Zlatý Bažant, Isadore, Mesto Trstená, Liptov Sport Institute, Oravský háj, Oravské múzeum, Žiletky.cc, Rouvy, Envipak

Hlavný mediálny partner | RTVS

Mediálni partneri | Európa 2, Forbes, Cyklistika, MTBIKER, MY Orava, TVDK

Aktuality

14:51 Juan Ayuso odstúpil z Tour de France počas 13. etapy, mal pozitívny test na COVID-19.

Jeden z hlavných vrchárskych domestikov Tadeja Pogačara mal pozitívny výsledok testu na COVID-19, ale dostal povolenie pokračovať. Počas hektickej trinástej etapy však nezvládol vysoké tempo pelotónu, ktorý sa snažil dobehnúť únik. (AS)

13:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 16 jazdcov. Najväčším menom je Primož Roglič, ktorý bol jedným z hlavných favoritov v boji o žltý dres a po siedmej etape z pretekov odstúpil aj jeden z najlepších šprintérov Mads Pedersen.

13:18 Primož Roglič končí na Tour de France pre zranenia, ktoré utrpel pri páde.

„Primož Roglič sa po včerajšej etape a dnes ráno podrobil starostlivému vyšetreniu nášho lekárskeho tímu. Bolo prijaté rozhodnutie, že dnes nenastúpi, aby sa sústredil na blížiace sa ciele,“ oznámil tím Red Bull-Bora-Hansgrohe.

10:59 „Musíme nájsť Maxa Verstappena cyklistiky. To je náš cieľ,“ hovorí o budúcnosti šéf tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe.

Ralph Denk sa už v minulosti pokúsil podpísať zmluvu s Remcom Evenepoelom a chcel by s ním pracovať v budúcnosti. (Cyclingnews)

10:15 Marka Cavendisha aj Arnauda Démara relegovali za nebezpečný šprint v 12. etape Tour de France.

Rozhodcovia odsunuli Démara a Cavendisha z prvej päťky na koniec hlavnej skupiny. Druhé miesto Wouta van Aerta sa nezmenilo, ale na tretiu priečku sa namiesto Démara posunul Pascal Ackermann.

Zavrieť reklamu