Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Horské bicykle

Test: Specialized S-Works Epic 8

Ultimátna XC raketa od Specialized predčila všetky očakávania a bez preháňania ide o jeden z najlepších bicyklov vo svojej kategórii. Inteligentné pruženie funguje vynikajúco a v zjazdoch sa cítite podobne ako na trailovom bicykli.
Hodnotenie: 4.45/5
14 500
Matúš Bušík
Test: Specialized S-Works Epic 8

Specialized S-Works Epic 8

Naše hodnotenie

Extrémne zábavný a rýchly pretekársky špeciál s podobne extrémnou cenou.

+PLUSY

  • Inteligentné pruženie
  • Skvelý prenos energie
  • Množstvo zábavy v zjazdoch

-MÍNUSY

  • Astronomická cena
  • Množstvo elektroniky

Specialized prekopal od základov pretekársky cross-country bicykel Epic po štyroch rokoch od uvedenia predchádzajúcej generácie.

Nový model si zachoval progresívny prístup ku geometrii, ktorá je číslami na agresívnejšom konci spektra v tejto kategórii, čomu prispôsobili bicykel aj väčšími zdvihmi vidlice a tlmiča – zo 100 mm narástli na 120 mm.

Veľkou novinkou je automatické ovládanie, resp. nastavovanie pruženia a tlmenia systémom RockShox Flight Attendant, ktorým sú vybavené vidlica SID aj tlmič SIDLuxe. Tento systém nahradil technológiu mechanického automatického uzamykania Brain.

Specialized predstavil zároveň aj model Epic 8 EVO, ktorý má o 10 mm väčší zdvih vidlice, odolnejšie komponenty a skôr spadá do kategórie downcountry.

Rám

Rám najvyššieho modelu S-Works je vyrobený z najlepšej zmesi uhlíkových vlákien Specializedu, ktorú označujú ako FACT 12m. Zvyšné verzie Epicu sú z karbónu 11m, ktorý má rovnaké vlastnosti ako 12m, ale je o niečo ťažší.

Ako väčšina XC bicyklov, aj Epic 8 sa spolieha na systém odpruženia s jedným otočným čapom, pričom rám má zdvih 120 mm a rovnaký zdvih má aj vidlica. Odpruženie dopĺňajú jemne pružné vrchné vzpery zadnej stavby.

Najnovšia generácia Epicu má v hlavovom zložení technológiu na dorazy riadenia, aby sa zabránilo poškodeniu hornej trubky.

Aj keď ide o pretekársky špeciál, v spodnej rámovej trubke pribudol úložný priestor SWAT 4.0 pre príslušenstvo ako duša, náradie, bombička, montpáky a pod.

Rám je vybavený na tlmiči aj flip chipom, ktorým si jazdec môže prispôsobiť geometriu terénu či štýlu jazdy. V agresívnejšom spodnom nastavení má nový Epic uhol hlavovej 65,9° a uhol sedlovej trubky 75,5°.

Na veľkosti L, ktorú sme testovali, má dosah 475 mm, rázvor kolies je 1 210 mm, pričom zadná stavba má vo všetkých veľkostiach rovnakých 435 mm.

Komponenty

S-Works Epic 8 je najvyšší model, čomu zodpovedá aj špecifikácia, a len ťažko by ste hľadali lepšie komponenty, ako sú na tomto bicykli. Keďže ide o pretekársky špeciál, výbava je prispôsobená tomu, aby bol čo najľahší.

Na 29“ karbónových kolesách Roval Control SL sú obuté plášte FastTrak (vpredu) a Renegade (vzadu) a od Rovalu je aj karbónový integrovaný kokpit.

Elektronické radenie s diaľkovým ovládaním a 12 rýchlosťami SRAM XX SL Eagle AXS Transmission dopĺňa teleskopická sedlovka RockShox Reverb AXS.

Zásadnou novinkou vo výbave je nový systém automatického ovládania odpruženia Flight Attendant. Vidlica SID Ultimate a tlmič SIDLuxe majú v sebe integrované akcelerometre, ktoré spolu s prehadzovačom aj meračom výkonu v kľukách vysielajú signály do „mozgu“ systému Flight Attendant. Na základe prenosu dát z týchto štyroch komponentov sa automaticky prepínajú rôzne režimy kompresie vo vidlici a tlmiči, aby sa dosiahla čo najväčšia efektívnosť pri jazde do kopca aj v zjazde.

Tieto úpravy je možné robiť aj manuálne pomocou tlačidla na vidlici alebo v aplikácii AXS, a za jazdy sa dajú prepínať režimy aj z riadidiel, pomocou druhého tlačidla na ovládači, na ktorom sa ovláda aj teleskopická sedlovka.

Tlmič, ktorý vyvinul Specialized s RockShox, má tri režimy: otvorený, zatvorený a prostredný, ktorý nazvali „Magic Middle“. V tomto režime je krivka tlmenia je degresívna, čo znamená, že na začiatku zdvihu je potrebná väčšia sila než len pedálovanie na to, aby sa začalo tlmenie pohybovať.

Režim Magic Middle je aj na vidlici, ale má o niečo mäkšie ladenie než tlmič, aby sa zvýšil komfort. Je navrhnutý takým spôsobom, aby bol prenos sily do pedálov čo najefektívnejší a aby si udržiaval čo najväčšiu trakciu aj pri jazde v teréne.

V kompletnej výbave váži S-Works Epic 8 len niečo cez 10 kg, takže suverénne patrí medzi najľahšie a najlepšie XC bicykle na svete, no odráža sa to aj na cene, ktorá sa vyšplhala na 14 500 eur.

Jazda

Už pri prvých šliapnutiach do pedálov bolo cítiť, že Epic sa rozbieha veľmi ľahko, odozva tuhého rámu s ľahkými kolesami je skutočne pôsobivá a rovnaké vlastnosti má pri krátkych intenzívnych zrýchleniach či šprintoch.

Plášte od Specializedu sú výborné, dobre sa „rolujú“ na hladkom povrchu, zatiaľ čo na koreňoch či kamenistých tratiach sa prispôsobujú terénu a na zemi držia ako prilepené. Majú však plytký dezén, takže je jasné, že vo vlhkejších podmienkach a v blate nie sú ideálne a v pri šliapaní v strmších stúpaniach môžu prešmykovať.

Vďaka pomerne strmému uhlu sedlovej trubky je poloha jazdca pohodlná pri šliapaní v dlhších i krátkych stúpaniach. Systém Flight Attendant má pevné uzamknutie, čo robí z tohto bicykla raketu v hladkých stúpaniach, zatiaľ čo pri jazde v teréne sa automaticky prepne prepne do režimu Magic Middle, ktorý dodáva na stabilite a trakcii bez akéhokoľvek pocitu stratenej energie.

Tlmič aj vidlica „povolia“ presne v momentoch, keď to potrebujete a veľmi efektívne absorbujú nerovnosti, čo pomáha udržiavať si plynulý rytmus pri pedálovaní. Prepínanie medzi režimami je takmer okamžité a vlastne neporovnateľné s tým, keby ste zamykali, resp. odomykali pruženie manuálne z riadidiel. V krátkych zjazdoch, počas šliapania do kopca, sa Flight Attendant automaticky prepol do otvoreného režimu už pri prvých náznakoch silnejších nárazov.

V zjazde je Epic 8 rovnako pôsobivý ako pri šliapaní do kopca. Vďaka vyváženej geometrii a „predkopnutej“ vidlici je bicykel veľmi stabilný a poloha jazdca v zjazde je ideálna bez toho, aby ste nad ňou museli rozmýšľať.

K plynulosti a stabilite dopomáhajú aj 120-milimetrové zdvihy, vďaka ktorým prechádza Epic cez menšie aj väčšie prekážky absolútne bez problémov. V zjazde sme mali dokonca niekedy pocit, akoby sme sedeli na trailovom bicykli.

Nemali sme žiadny problém ani v zatvorených zákrutách a bicykel zostával pevne prilepený k zemi aj pri výraznejších náklonoch, ale zároveň nestrácal rýchlosť. Je vidno, že Epic je prispôsobený pre moderné pretekárske trate pretekov Svetového pohára, na ktorých sú často rockgardeny s obrovskými skalami.

V strmých technických zjazdoch funguje pruženie/tlmenie s hlbokým zdvihom výborne a je aktívne, aj keď potrebujete pribrzdiť.

Automatické prepínanie režimov pruženia je obrovská výhoda v zmysle, že nad ním absolútne nemusíte rozmýšľať a robí presne to, čo by ste robili sami manuálne, takže sa môžete plne sústrediť na samotnú jazdu.

Aj keď pre niekoho to môže znieť ako zbytočnosť, model S-Works je určený pre pretekárov elitnej úrovne, u ktorých rozhodujú aj úplné drobnosti. So všetkou úctou ku konkurencii musíme uznať, že S-Works Epic 8 bol bez preháňania jeden z najlepších, ak nie najlepší pretekársky XC bicykel, na akom sme kedy jazdili.

Je trochu otravné, že si musíte dávať pozor, či máte nabité všetky batérie – v senzoroch na tlmiči a vidlici, v prehadzovači, sedlovke a merači výkonu – ale inak by ste hľadali negatíva tohto bicykla len márne.

Aj keď je určený primárne pre podávanie čo najlepších výkonov na pretekárskych tratiach (alebo kradnutie KOM-ov na Strave), na novom Epicu sa nielenže dokážete „zodrať“ v raketovom tempe pri šliapaní do kopca, ale zábava v zjazde je tomu priamo úmerná.

A práve faktor zábavy je to, čo mnohým XC bicyklom chýba, no v tomto prípade je to jedna z jeho hlavných predností.

www.specialized.com

Aktuality

Včera 17:32 Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour de France, porazil Vingegaarda a vyhral horskú 14. etapu.

Pogačar zaútočil 4,6 km pred cieľom v stúpaní Pla d’Adet a do cieľa prišiel osamote s 39-sekundovým náskokom pred druhým Jonasom Vingegaardom. Tretí Remco Evenepoel finišoval so stratou 1:10 min.

Včera 16:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 22 jazdcov. Počas 14. etapy odstúpili Alberto Bettiol, Louis Vervaeke, Amaury Capiot a na štart sa nepostavil Tom Pidcock.

Včera 14:50 Najdrahší bicykel na Tour de France 2024 stojí šialených 50-tisíc eur.

Zatiaľ čo z klasických bicyklov je najdrahším bicyklom na Tour limitovaná edícia tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe S-Works Tarmac SL8 od Specializedu za 17-tisíc eur, celkovo najdrahší stroj na Tour de France je časovka od Pinarella tímu Ineos Grenadiers.

Včera 13:51 Canyon predstavil svoje prvé, cestné aj MTB pretekárske topánky Tempr CFR.

Cenovka je u oboch modelov Canyon Tempr CFR rovnaká – 332,95 eur.

Včera 13:13 Maxim Van Gils dostal vysokú pokutu za spôsobenie hromadného pádu v šprinte 13. etapy Tour de France.

Jazdec tímu Lotto-Dstny sa snažil pretlačiť popri bariérach a vo vysokej rýchlosti narazil ramenom do Amauryho Capiota, ktorý spomalil po tom, ako rozbiehal šprint pre Arnauda Démara. Van Gils dostal pokutu 1500 švajčiarskych frankov.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu