Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.
Matúš Bušík

Svetový pohár v zjazde Szczyrk 2024. Foto: Red Bull Content Pool

Podujatie najvyššieho svetového ranku sa v Poľsku konalo po prvýkrát a pretekársky víkend sľuboval slušnú porciu adrenalínu a diváckych zážitkov a k tomu všetkému prispelo nestále počasie a meniace sa podmienky na trati.

Po piatkovom a sobotnom svetovom poháre v endure v Bielsko-Biala, prišiel na rad zjazd, ktorý si sem prišlo pozrieť obrovské množstvo fanúšikov aj zo Slovenska.

Zo sobotnej kvalifikácie sa do semifinále podarilo postúpiť iba Rasťovi Baránkovi z Kellys Factory Team, ktorý zajazdil 33. najrýchlejší čas. Pretekári tímu Osmos Gravity tím Adam Rojček a Denis Kohút skončili v kvalifikácii na 86. resp. 88. mieste.

Do mužského elitného semifinále sa tak podarilo prebojovať Rasťovi Baránkovi, ktorý si v ňom vylpešil svoj čas z kvalifikácie o necelé dve sekundy, v konečnom dôsledku to však stačilo na 34. miesto a do nedeľného finále sa mu tak postúpiť nepodarilo.

Rasťo na svojom Instagrame napísal: „Dobojované! Svetový pohár v Poľsku pre mňa dnes síce končí, ale úspešne! 33. miesto v kvalifikácii a 34. miesto v semifinále je výsledok, s ktorým som vôbec nerátal a som moc spokojný. Mrzí ma, že od postupu do nedeľného finále ma delilo 0.8 sekundy, ale išiel som najlepšie ako som vedel a nevyhol som sa chybe v spodnej časti trate. Napriek tomu sa veľmi teším, jazdenie ma brutálne bavilo a podaril sa aj jeden z najlepších výsledkov v rámci svetových podujatí. Chcem sa týmto poďakovať Slovenskému zväzu cyklistiky za možnosť štartovať, Kellys Factory tímu za najlepšie zázemie, samozrejme Lukášovi za naladenie bicykla a v neposlednom rade vám, mojim rodičom, kamošom a fanúšikom, ktorí dnes povzbudzovali. Takéto jazdenie, kde každých 20 sekúnd pri trati niekto kričí moje meno a fandí, to som ešte nezažil úžasný zážitok fakt!“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Rasto Baranek (@rastobaranek36)

Spomedzi juniorov skončil najlepšie zo slovenských pretekárov Daniel Varačka, ktorý v kvalifikácii obsadil 52. miesto, Jakub Lachkovič bol 73. a Michal Hlobil obsadil po páde 84. miesto.

Daniel Varačka po pretekoch napísal: „Fuh, tak to bola celkom pekná škola jazdenia. Môj prvý „sveťák“ a čisto nová trať dala pekne zabrať. Počasie hore dole raz pekne raz škaredo, stopy sa stále posúvali a drážky zväčšovali .Vo „finálke“ som dal do toho všetko, ale približne v polke trati mi tak stvrdli nohy, že som nedokázal ísť také tempo, ako bolo potrebné. Fyzicky som to nezvládol. Ale beriem si odtiaľ mnoho skúseností a aspoň viem, čo do budúcna zlepšiť – výsledok 52. miesto. Ďakujem @slovakcycling a @kellys_factory_team za takúto možnosť.“

V mužskej elite bolo počas celého víkendu všetko otvorené. V piatok na trati panovali naozaj náročné podmienky a dole v depe sme videli množstvo zablatených jazdcov, čo indikovalo podmienky na trati. V kvalifikácii bol najrýchlejším mužom Loris Vergier z Francúzska, pred Dakotah Nortonom z USA.

V semifinále si to títo dvaja vymenili. No ale vo finále to bola úplne iná pesnička. Najrýchlejší čas celého víkendu sa podarilo zajazdiť mladému Írovi. Ronan Dunne vo finále zajazdil čas 2:55,766, na ktorý zvyšok štartového poľa nedokázal odpovedať.

Na štarte vtedy ostávalo už len zopár pretekárov a keď sa na trať vydal najrýchlejší jazdec semifinále tímový kolega Ronana Dunnea, všetci netrpezlivo čakali ako ich súboj dopadne. Dakotah Norton však v hornej sekcii trate spadol a Dunne sa tak tešil zo svojho premiérového víťazstva v elitnej kategórii v rámci svetových pohárov.

Medzi ženami neboli preteky vôbec kľudnejšie. Vali Höll ovládla semifinále pred Tahnee Seagrave a Marine Cabirou a na trať tak vo finále išla ako posledná.

V tom čase bola najrýchlejšia pretekárka Marine Cabirou s časom 3:26,643 a Vali Höll smolne spadla, čo ju pripravilo a lepší výsledok. Na druhom mieste za Marine skončila Švajčiarska Camille Balanche a na treťom mieste sa umiestnila Nina Hoffmann z Nemecka.