Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.
Martin Sarvaš
Michael Kolář na pretekoch Svetového pohára v endure, Bielsko-Biala 2024. Foto: Natália Šoltésová / OKOEVERYWHERE

Michael Kolář sa 13 rokov profesionálne venoval cestnej cyklistike. V roku 2018 ukončil kariéru, začal sa venovať disciplíne enduro a v súčasnosti je manažérom i jazdcom slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE.

Počas uplynulého víkendu dosiahla obrovský úspech práve pretekárka tímu OKOEVERYWHERE Simona Kuchyňková – vyhrala preteky Svetového pohára v endure v Poľsku, kde sa postavil na pódium aj Kolář, ktorý pretekal v kategórii Open na elektrobicykli a skončil na druhom mieste.

Ako však sám priznal, medzi elitou by jeho čas znamenal takmer posledné miesto, no na pretekoch sa nezúčastňuje kvôli výsledkom, ale kvôli svojim zverencom a jazdí iba pre radosť.

„Preteky beriem zrejme inak ako väčšina pretekárov“

„Druhé miesto v kategórii O-E-EDR [Open] a na stage-och som sa pohyboval okolo 30. miesta medzi E-EDR, čiže takmer posledný. Pre tých, čo majú radi štatistiky,“ napísal Michael Kolář v príspevku na svojom instagrame.

„Som vo fáze, kedy už má netrápia preteky a jazdím iba pre radosť. Baví ma zdokonaľovať sa. Povedal by som, že preteky beriem zrejme inak ako väčšina pretekárov. Asi je to tým, že som si zažil veľa prestížnych závodov a závodná atmosféra mi je blízka, nerobí mi to stres a viem jazdiť s kľudom.“

„Určite toto nie je víťazná mentalita a tí, ktorí ste mladí a chcete vyhrávať preteky musíte dať do toho všetko a musí vám na tom záležať.“

„Tiež si uvedomujem, že môj výkon nebol ničím výnimočným oproti špičke, no baví ma to porovnanie, či viem byť rýchlejší bez zbytočného rizika a snažím sa pochopiť, čo to môže obnášať byť top jazdcom,“ hovorí bývalý spolujazdec Petra Sagana z tímov Tinkoff a Bora-Hansgrohe.

„Byť znovu profi pretekárom ma neláka, mám iné priority“

„Samozrejme, že chcem byť tým najlepším, čo viem, ale zároveň som si vedomý, že nie som tomu ochotný obetovať toľko času, ako keď som sám jazdil profi. Pravdupovediac, ani ma to neláka byť opäť profi pretekárom… mám iné priority, ale o tých možno niekedy neskôr.“

„Prečo teda chodím na preteky? Číslo jedna je, že som tímový manažér a patrilo by sa, aby som bol prítomný. Hlavne mám pocit, že viem dodať našim mladým pretekárom OKOEVERYWHERE sebavedomie a vytvoriť im atmosféru, v ktorej vedia zo seba dostať maximum.“

„Ďalší dôvod však je, že je to najlepšia forma podpory MTB športu, lebo účasť na pretekoch vie napríklad veľmi zavážiť, do akého projektu sa pustia rôzne mesta, obce, či dokonca krajiny.“

„Najviac svojho času venujem rozvoju cyklistiky. „Bohužiaľ“, dôvod viac jazdiť mi ponúkol práve e-bike – nielenže ma to brutálne baví, ale aj z časového hľadiska je to výhodné a ako bývalému profi cestárovi, ktorý prešiel na enduro disciplínu, sa mi vo voľnom čase ušlo pódium na EDR Svetovom pohári v endure, Bialsko Biala, Poľsko,“ dodal Michael Kolář.

Aktuality

Včera 16:37 Nový Specialized Crux DSW je s hmotnosťou pod 1,4 kg „najľahší gravelový zliatinový rám na trhu“.

Rámová sada spolu s vidlicou váži tesne pod 2 kg a má rovnakú geometriu ako karbónový Crux. V kompletnej výbave váži 9,37 kg a stojí 2 700 eur.

Včera 15:41 Simon Yates po 11 rokoch končí v Jayco AlUla a má podpísať zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Yatesovi, ktorý sa stal profesionálom v tíme ako Orica GreenEDGE v roku 2014, vyprší zmluva na konci tejto sezóny. Austrálsky jazdec Ben O’Connor je údajne pripravený pripojiť sa k Jaycu a nahradiť Yatesa ako lídra pre GC na etapových pretekoch. (La Gazzetta dello Sport)

Včera 15:29 Victor Campenaerts má podpísať trojročnú zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Campenaerts strávil v tomto tíme dva roky (2015, 2016), keď ešte fungoval pod názvom LottoNL-Jumbo. Jeho odchod zo súčasného Lotto Dstny je tiež dôsledkom obáv o nedostatok financií v belgickom tíme.

Včera 15:11 Giulio Ciccone je chorý a Tao Geoghegan Hart mal pozitívny test na COVID-19 pred štartom na Tour de France.

Jazdci tímu Lidl-Trek kvôli chorobe vynechajú dôležitý tréning v posledných týždňoch pred Tour, čo by mohlo výrazne ovplyvniť ich nádeje a ambície na celkové hodnotenie. (Cyclingnews)

Včera 14:59 Tour de France 2026 sa bude štartovať v Barcelone.

Organizátori Tour de France potvrdili dlhodobé špekulácie, že Grand Départ 2026 sa bude konať v Barcelone, pričom preteky budú v meste prítomné po dobu troch dní. (LeTour)

Zavrieť reklamu