Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.
Martin Sarvaš
Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti

16. etapa Giro d'Italia 2024: Livigno - Santa Cristina Valgardena (Monte Pana) | horská | 206 km | 4079 m

Livigno → Santa Cristina Valgardena (Monte Pana)

  • Dátum: 21. máj 2024
  • Profil: horská
  • Dĺžka: 202 km
  • Prevýšenie: 4244 m

Po kráľovskej etape pokračuje Giro ďalšou náročnou horskou etapou. 16. etapa má na 206 kilometroch celkové prevýšenie 4244 metrov.

Je zrejmé, že jazdci pre celkovú klasifikáciu by to mohli vyskúšať, ale pravdepodobnejší scenár je, že nechajú etapu úniku.

Trasa stúpa hneď od začiatku. Najprv na Passo di Eira a potom na Passo di Foscagno. Keďže preteky začínajú vo vysokej nadmorskej výške v Livigne, prvé stúpania sú relatívne krátke – obe majú približne 4 kilometre so sklonom cez 6 %.

Jazdci potom klesajú smerom k Bormiu a vstupujú do jedného z najikonickejších stúpaní v histórii Gira. Umbrail Pass je v podstate Stelvio Pass, až na pár posledných kilometrov. Stúpanie je dlhé 16,7 kilometra s priemerným sklonom 7,1 %.

Po zjazde z priesmyku Umbrail pokračuje trasa 90-kilometrovým rovinatým úsekom. Krátko za Bolzanom jazdci vchádzajú na Passo Pinei (23,3 km / 4,7 %), pričom prvých 7 kilometrov stúpa so sklonom 7,3 % a posledných 5,3 kilometra má priemer 7 % a úsek medzi tým nie je ničím výnimočný.

Na vrchole Pinei zostáva do cieľa ešte 12 kilometrov a nasleduje klesanie pred posledným stúpaním Monte Pana (6,5 km / 6,1 %), ktoré je však o posledných dvoch kilometroch, ktoré majú priemerný sklon až 11,8 %.

Najväčší favoriti

*** Domenico Pozzovivo, Valentin-Paret Peintre, Michael Storer
** Tadej Pogačar, Damiano Caruso, Nairo Quintana, Giulio Pellizzari
* Esteban Chaves, Rafal Majka, Attila Valter, Georg Steinhauser, Nicola Conci

Aktuality

Včera 16:37 Nový Specialized Crux DSW je s hmotnosťou pod 1,4 kg „najľahší gravelový zliatinový rám na trhu“.

Rámová sada spolu s vidlicou váži tesne pod 2 kg a má rovnakú geometriu ako karbónový Crux. V kompletnej výbave váži 9,37 kg a stojí 2 700 eur.

Včera 15:41 Simon Yates po 11 rokoch končí v Jayco AlUla a má podpísať zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Yatesovi, ktorý sa stal profesionálom v tíme ako Orica GreenEDGE v roku 2014, vyprší zmluva na konci tejto sezóny. Austrálsky jazdec Ben O’Connor je údajne pripravený pripojiť sa k Jaycu a nahradiť Yatesa ako lídra pre GC na etapových pretekoch. (La Gazzetta dello Sport)

Včera 15:29 Victor Campenaerts má podpísať trojročnú zmluvu s tímom Visma – Lease a Bike.

Campenaerts strávil v tomto tíme dva roky (2015, 2016), keď ešte fungoval pod názvom LottoNL-Jumbo. Jeho odchod zo súčasného Lotto Dstny je tiež dôsledkom obáv o nedostatok financií v belgickom tíme.

Včera 15:11 Giulio Ciccone je chorý a Tao Geoghegan Hart mal pozitívny test na COVID-19 pred štartom na Tour de France.

Jazdci tímu Lidl-Trek kvôli chorobe vynechajú dôležitý tréning v posledných týždňoch pred Tour, čo by mohlo výrazne ovplyvniť ich nádeje a ambície na celkové hodnotenie. (Cyclingnews)

Včera 14:59 Tour de France 2026 sa bude štartovať v Barcelone.

Organizátori Tour de France potvrdili dlhodobé špekulácie, že Grand Départ 2026 sa bude konať v Barcelone, pričom preteky budú v meste prítomné po dobu troch dní. (LeTour)

Zavrieť reklamu